Płytki krwi są to komórki krwi, dzięki którym organizm ma znaczny potencjał regeneracyjny. Jeśli doszłoby do naruszenia tkanek, wówczas płytki krwi uwalniają czynniki wzrostu, które następnie aktywują komórki macierzyste, komórki naskórka i fibroblasty. Dzięki temu, następuje skuteczna synteza włókien kolagenowych, odnowa biologiczna i regeneracja tkanek. Fibryna bogatopłytkowa jest co całkowicie naturalna substancja biologiczna, która jest otrzymywana z krwi pacjenta. Wyróżnia się przede wszystkim wysoką zawartością związków odżywczych, które mają nieoceniony wpływ na kondycję skóry. Odwirowanie próbki krwi z zachowaniem właściwych warunków pozwala na uzyskanie trójwymiarowej struktury przestrzennej, która składa się z włókien fibryny i płytek krwi. Taki środek różni się od osocza bogatopłytkowego usieciowaniem przez włókna fibryny, dzięki czemu ma wyższą aktywność biologiczną. Jeśli chodzi o fibrynę czynniki wzrostu oraz cytokiny są uwalniane powoli przez dłuższy czas, a więc efekt stymulacji skóry jest długotrwały.
Nie, fibryna bogatopłytkowa nie jest wypełniaczem, chociaż mówi się o niej, iż daje ona delikatny efekt wypełnienia. Taki rezultat jest widoczny jedynie przez krótki czas, gdyż po pewnym czasie środek ten ulega wchłonięciu. Po zakończonej terapii widać różnicę, aczkolwiek nie wynik ona z działania objętościowego fibryny. Efekt terapii uzyskuje się dzięki symulacji komórek do działania, a więc między innymi do produkcji kolagenu przez fibroblasty.
Przez udaniem się na zabieg z użyciem fibryny bogatopłytkowej niezbędna jest konsultacja ze specjalistą. Musi on stwierdzić czy wykonanie tej procedury u danego pacjenta będzie w pełni bezpieczne i czy nie występują do tego jakiekolwiek przeciwwskazania. W kolejnym etapie z krwi pacjenta uzyskuje się fibrynę. Najpierw pobierana jest krew, która następnie poddana jest procesowi wirowania na konkretnych parametrach. Później specjalista wykonuje śródskórne nakłucia punktowe w danym obszarze. Może być to skóra twarzy, skóra głowy, szyi, dekoltu czy dłoni. Co ważne, terapia fibryną bogatopłytkową jest w pełni bezpieczna, ponieważ nie występuje tutaj ryzyko pojawienia się reakcji alergicznych. Po aplikacji fibryny w skórze pacjenta dochodzi do stopniowego uwalniania się czynników wzrostów. Fibroblasty zostają pobudzone do tworzenia nowych włókien kolagenu i elastyny. Rozpoczyna się też proces angiogenezy, a więc powstawania nowych naczyń krwionośnych.
Krew do uzyskania fibryny pobierana jest do specjalnych probówek, niema w nich antykoagulantu. W kolejnym kroku krew poddawana jest procesowi odwirowania. Jeśli chodzi o fibrynę jest on wolniejszy i krótszy, co za tym idzie substancja ta ma inne właściwości od osocza bogatopłytkowego. Nieocenione są zwłaszcza komórki macierzyste. Fibryna po krótkim czasie od odwirowania tworzy mikroskopijną trójwymiarową strukturę, która przez dłuższy czas, nieustannie stymuluje komórki skóry.
Po wykonaniu zabiegu, już tego samego dnia można powrócić do swoich codziennych obowiązków. Istotne jest jedynie to, aby miejsce poddane iniekcji utrzymać w należytej czystości. Po terapii skóra może być podrażniona, a makijaż można nałożyć na nią dopiero po 12 godzinach.
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że makijaż można nałożyć dopiero po 12 godzinach od przeprowadzonej kuracji. Przez 2-3 dni trzeba unikać miejsc, w których mogłoby dojść do zakażenia (siłownia, basen). Przez około dwa tygodnie odradzane jest opalanie się w solarium, jak i nagrzewanie skóry w saunie. Trzeba też unikać promieni słonecznych przez ok 4 tygodni po zabiegiu fibryną bogatopłytkową. Warto też ochraniać skórę przed wyjściem na słońce, poprzez zastosowanie kremu z wysokim filtrem UV. Nie wolno też używać środków zawierających wysokie stężenia składników aktywnych albo kwasów owocowych. W miejscu zabiegu warto stosować krem z heparyną, arnikę czy krem z witaminą K. W przypadku wystąpienia siniaków, można też sięgnąć po żel przyspieszający ich znikanie.
Po iniekcji skóra może być podrażniona. Czasami występuje zasinienie, aczkolwiek ustępuje ono już po kilku dniach od procedury. Ponadto, pacjentowi może towarzyszyć ból w trakcie iniekcji, aczkolwiek zawsze istnieje możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego. Pojawić się może też delikatny obrzęk, który także samoistnie zanika w ciągu pierwszych dni.