Zoely – recepta online
W tej ulotce przedstawiono odpowiedzi na niektóre częste pytania dotyczące leku ZOELY. Nie zawiera ona wszystkich dostępnych informacji. Nie zastępuje ona rozmowy z lekarzem lub farmaceutą. Każdy lek wiąże się z pewnym ryzykiem i korzyściami. Lekarz rozważył ryzyko związane z przyjmowaniem przez pacjenta leku ZOELY w stosunku do korzyści, jakie może on przynieść pacjentowi.
Zoely – skład
Lek ZOELY składa się z 24 białych tabletek, z których każda zawiera 2 substancje czynne: 2,5 miligrama octanu nomegestrolu (progestagenu) i 1,5 miligrama estradiolu (naturalnego estrogenu) oraz 4 żółte tabletki nieaktywne. ZOELY zawiera estradiol, naturalny estrogen, w porównaniu z większością tabletek, które zawierają syntetyczny estrogen – etynyloestradiol.
Zoely – dawkowanie
Przyjmuje się jedną tabletkę na dobę przez cały okres, w którym wymagana jest antykoncepcja, rozpoczynając od aktywnej tabletki w pierwszym dniu cyklu. Lek Zoely jest dostępny w blistrach zawierających 28 tabletek (24 białe tabletki, a następnie 4 żółte tabletki), które należy przyjmować kolejno, używając naklejek określających dni tygodnia dla każdej tabletki.
Wskazania do stosowania Zoely
Przyjmowanie leku ZOELY należy rozpocząć w pierwszym dniu cyklu, tj. w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. Lek ZOELY zadziała natychmiast, nie jest konieczne stosowanie dodatkowej metody antykoncepcyjnej. ZOELY to doustny środek antykoncepcyjny, powszechnie znany jako „pigułka antykoncepcyjna” lub „pigułka”, który został przepisany w celu zapobiegania zajściu w ciążę. Lek ZOELY zapobiega zajściu w ciążę na kilka sposobów: hamuje uwalnianie jajeczka poprzez zatrzymanie jego dojrzewania.
Przeciwskazania do stosowania Zoely
Produkt Zoely jest przeciwwskazany, jeśli u kobiety występują liczne czynniki ryzyka, które narażają ją na wysokie ryzyko zakrzepicy żylnej. Czynniki ryzyka obejmują:
- zapalenie trzustki
- obecność lub występowanie w przeszłości ciężkiej choroby wątroby, o ile wartości czynności wątroby nie powróciły do normy.
- nowotwory złośliwe zależne od steroidów płciowych (np. narządów płciowych lub piersi).
- obecność oponiaka
- niezdiagnozowane krwawienie z pochwy
Ostrzeżenia dla leku
W rzadkich przypadkach u pacjentek stosujących tabletki zgłaszano łagodne nowotwory wątroby, a jeszcze rzadziej złośliwe nowotwory wątroby. Guzy te mogą prowadzić do krwawień wewnętrznych. Przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) jest pojedynczym najważniejszym czynnikiem ryzyka raka szyjki macicy. HPV jest zakażeniem przenoszonym drogą płciową. U kobiet, które przez długi czas stosują złożone doustne środki antykoncepcyjne, prawdopodobieństwo zachorowania na raka szyjki macicy może być nieco wyższe. Stwierdzenie to może nie być spowodowane przez samą pigułkę, ale może być związane z zachowaniami seksualnymi i innymi czynnikami.
Zoely a ciąża
Lek Zoely nie może być stosowany przez kobiety w ciąży lub przypuszczające, że mogą być w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Zoely, powinna przerwać stosowanie leku Zoely i skontaktować się z lekarzem.
Zoely – efekty uboczne
Bardzo częste działania niepożądane (występujące u więcej niż 1 na 10 osób stosujących lek):
- trądzik
- zmiany w cyklu miesiączkowym (np. brak miesiączki lub krwawienie międzymiesiączkowe/plamienie).
Często występujące działania niepożądane (występujące u więcej niż 1 na 100 osób stosujących lek, ale u mniej niż 1 na 10 osób stosujących lek):
- zmniejszenie zainteresowania seksem;
- depresja/obniżony nastrój;
- zmiany nastroju;
- ból głowy lub migrena;
- uczucie wymiotów (nudności);
- ból piersi;
- ból miednicy;
- zwiększenie masy ciała.
Niezbyt częste działania niepożądane (występujące u więcej niż 1 na 1000 osób stosujących lek, ale u mniej niż 1 na 100 osób stosujących lek):
- zwiększony apetyt;
- zatrzymanie płynów (obrzęk);
- uderzenia gorąca;
- obrzęk brzucha;
- zwiększone pocenie się;
- wypadanie włosów;
- świąd;
- suchość skóry;
- tłusta skóra;
- uczucie ciężkości;
- regularne, ale skąpe miesiączki;
- większe piersi;
- guzek w piersiach;
- wytwarzanie mleka, gdy nie jest się w ciąży;
- zespół napięcia przedmiesiączkowego;
- ból podczas stosunku płciowego;
- suchość w pochwie lub sromie;
- skurcze macicy;
- drażliwość;
- zwiększenie stężenia enzymów wątrobowych.
Rzadkie działania niepożądane (występujące u więcej niż 1 na 10 000 osób stosujących lek, ale u mniej niż 1 na 1000 osób stosujących lek):
- zmniejszony apetyt;
- zwiększone zainteresowanie seksem;
- zaburzenia uwagi;
- suchość oka; nietolerancja soczewek kontaktowych;
- suchość w jamie ustnej;
- złoto-brązowe plamy pigmentowe, głównie na twarzy;
- nadmierny wzrost włosów;
- zapach z pochwy;
- uczucie dyskomfortu w pochwie lub sromie;
- głód
Zoely – interakcje
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka przyjmuje lub ostatnio przyjmowała jakiekolwiek inne leki lub produkty ziołowe kupowane bez recepty w aptece, supermarkecie lub sklepie ze zdrową żywnością.
Niektóre leki mogą uniemożliwić prawidłowe działanie tabletki. Należą do nich:
- leki na padaczkę;
- leki na gruźlicę;
- leki stosowane w zakażeniach wirusem HIV (rytonawir, newirapina, nelfinawir, efawirenz);
- leki na zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu C (np. boceprewir, telaprewir);
- antybiotyki;
- leki przeciwgrzybicze;
- leki na wysokie ciśnienie krwi w naczyniach krwionośnych płuc (bosentan);
- leki ziołowe zawierające dziurawiec zwyczajny, głównie do leczenia stanów depresyjnych
Jak uzyskac recepetę online na Zoely?
Receptę online można uzyskać w Skyclinic, czyli placówce medycznej upoważnionej do wystawiania tychże recept. Po konsultacji z wykwalifkowanymi specjalistami możliwy jest dobór odpowiedniego leku, jak i jego dawkowania. Zamów e-receptę tutaj http://www.skyclinic.pl/zabiegi/e-recepta/