Blog

Sposoby na nawilżenie skóry

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Wraz z biegiem lat stan naszej skóry ulega pogorszeniu. Aby temu zaradzić i jak najdłużej utrzymać młody i zdrowy wygląd skóry, powinniśmy wiedzieć jak dbać o naszą urodę. Skóra reaguje na wszelkie czynniki docierające do niej, w tym między innymi na zmienną temperaturę. Za pomocą odpowiedniej pielęgnacji dopasowanej do jej potrzeb, możemy zapewnić jej elastyczność i piękny wygląd. Podstawą tej pielęgnacji jest przede wszystkim nawilżanie. Każda cera może mieć inne potrzeby co do jego stopnia. Samo nawilżenie skóry jest prostym zabiegiem, jednak trudniej tę wilgoć zatrzymać. Na utratę odpowiedniego stopnia nawilżenia wpływa wiele czynników, jest to przede wszystkim: nieodpowiednia pielęgnacja cery, wysoka temperatura otoczenia, niewłaściwe odżywianie czy nagrzane pomieszczenia zimą.

Komu polecane jest nawilżanie skóry?

Każda osoba powinna pamiętać o nawilżaniu skóry, bez względu na wiek. Jednak z to właśnie przez działanie czasu traci ona swój poziom nawilżenia oraz jędrność. Zjawisko to spowodowane jest między innymi zmianami hormonalnymi, które doprowadzają do zmniejszonego wydzielania łoju przez skórę. Do przyczyn suchej skóry należą również:

  • znajdowanie się w klimatyzowanych pomieszczeniach
  • niewystarczające nasycenie organizmu kwasami omega 3 oraz 6
  • chlorowana woda
  • nieodpowiednio wybrane kosmetyki
  • opalanie na słońcu oraz w solarium

Skórę warto nawilżać już od najmłodszych lat, w przypadku niemowląt, najczęściej sięga się po natłuszczającą oliwkę.

Sposoby na nawilżenie skóry- kosmetyki

Aby nawilżyć skórę, warto sięgać w pierwszej kolejności po kosmetyki służące właśnie do tego celu.

Kremy

Kremy służą do pielęgnacji oraz ochrony skóry. Stosowane są w sposób bezpośredni na skórę, a na półkach sklepowych można je dostać w formie stałej albo półstałej emulsji wodno-tłuszczowej. Kremów dostępnych na rynku jest niezliczona ilość, wśród nich można wymienić produkty: nawilżające (do każdego rodzaju cery), półtłuste (o urozmaiconym składzie), przeciwzmarszczkowe (może być to krem nawilżający, tłusty czy półtłusty), ochronne, przeciwsłoneczne. Należy mieć na uwadze, iż skóra ma zdolności wchłaniania substancji odżywczych znajdujących się w kremach jedynie przez ok. 30 minut, od aplikacji kosmetyku. Po tym czasie skóra nie reaguje już na składniki aktywne. Co ważne, skóra może wchłonąć jedynie ustaloną ilość cennych substancji, nie ma więc sensu nakładać zbyt grubą warstwę kremu na twarz. Krem powinien być nałożony cienką warstwą, w sposób równomierny, delikatnymi, głaszczącymi ruchami dłoni. Kierunek ruchów ma znaczenie, powinien on się odbywać od dołu twarzy ku górze oraz od środka i na boki. Kosmetyk można również delikatnie wklepać, a nadmierną ilość można zebrać chusteczką higieniczną. Kremy na dzień wykazują się działaniem ochronnym i nawilżającym, natomiast te na noc zawierają w sobie bogactwo substancji odżywczych. Wybierając krem do twarzy, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na stan skóry. Jeśli potrzebuje ona silnego nawilżenia, wówczas warto sięgnąć po kosmetyki intensywnie nawilżające.

Zobacz więcej  Wodogłowie u dzieci i dorosłych: przyczyny, leczenie i rokowania – zespół Hakima, wodogłowie 

Maseczki

To jak często należy stosować maseczki, zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb cery i jej stanu. Maseczki kosmetyczne można podzielić na te do domowego użytku oraz te profesjonalne, jakie stosowane są w salonach kosmetycznych. Maskę zakupić można w różnych postaciach, niektóre te produkty mają konsystencję żelową, kremową, może być to również emulsja czy pianka. W składzie maseczek nawilżających znajdziemy przede wszystkim humektanty, czyli składniki aktywnie wiążące wodę w naskórku. Składnikami w takich kosmetykach są więc: jedwab hydrolizowany, kolagen, sorbitol, miód, algi, gliceryna, mocznik, kwas mlekowy, allantoina, kwas hialuronowy, niacynamid.

Olejki

Olejki doskonale nawilżają oraz natłuszczają skórę. Do wyboru mamy zarówno te czyste olejki, jak i kosmetyki z ich pewną zawartością. W sklepach znajduje się duży wybór różnorodnych olejków. Polecany jest zwłaszcza: olejek migdałowy, arganowy, różany, kokosowy czy olejek z konopi indyjskiej. Olejowanie jest cennym zabiegiem, znanym od wielu lat. Działa nie tylko na włosy, ale również na skórę cery, sprawiając, że wygląda ona młodo i promieniście.

Mleczka, balsamy, masła

Nie jedynie skóra twarzy wymaga odpowiedniego nawilżenia, ale także skóra całego ciała. Zwłaszcza jeśli odczuwamy swędzenie, niekomfortowe napięcie, to wtedy najlepiej zastosować kosmetyk nawilżający. Może być to mleczko balsam czy masło do ciała. Taki preparat dogłębnie nawilży skórę, da jej ukojenie. Najlepiej stosować takie kosmetyki rano oraz wieczorem. Popularne jest między innymi masło shea czy masło kakaowe.

Mgiełki

Do naszej dyspozycji są również wszelkiej maści mgiełki. Dzięki nim, w dowolnym momencie możemy zapewnić skórze odpowiedni poziom nawilżenia. Mgiełki mogą mieć różne działanie i zapachy.

Jakie jeszcze kosmetyki warto stosować do skóry suchej?

  • serum- może być to kosmetyk z olejkiem lnianym, z róży, winogron, aloesem, lilią, lawendą, nagietkiem, zieloną herbatą, kwasem hialuronowym.
  • kosmetyczne glinki- na przykład glinka biała czy czerwona
  • peelingi enzymatyczne
  • hydrolaty różane albo z melisy
  • toniki do twarzy z ogórecznikiem, różą, lipą melisą
  • żele oraz pianki myjące z alantoiną, aloesem, owsem, mydlnicą lekarską
  • delikatne mleczka do demakijażu z: olejem arganowym, nagietkiem, pantenolem, gliceryną, witaminą A oraz E
Zobacz więcej  Pielęgnacja suchych włosów: skuteczne metody nawilżania i odbudowy włosów suchych i zniszczonych

Naturalne sposoby na nawilżenie skóry

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek to bogactwo witamin z grupy B, żelaza, witaminy C i E, fosforu. Doskonale nawilża oraz regenerują skórę suchą, oprócz tego koi wszelkie podrażnienia. Dodatkowo odpowiada za uelastycznienie skóry i poprawę jej napięcia. Najlepiej nakładać ją na suche obszary ciała codziennie wieczorem, aplikując jej cienką warstwę. Warto łączyć oliwę z oliwek wraz z innymi kosmetykami nawilżającymi. Można dodać jej parę kropli do ulubionego kremu nawilżającego.

Olej kokosowy

Kolejnym sposobem na skutecznie nawilżenie suchych obszarów skóry, jest sięgnięcie po olej kokosowy. To bardzo popularny środek, który działa korzystnie na stan naszej skóry oraz włosów. Odznacza się właściwościami przeciwwirusowymi, antybakteryjnymi oraz przeciwgrzybicznymi. Najlepiej jest wybrać olej kokosowy nierafinowany, gdyż jest on bardzo delikatny na skórę. Działa również na takie problemy skórne jak trądzik.

Mleko oraz miód

Mleko i miód działa także bardzo dobrze na suchą skórę. Tłuszcze oraz kwas mlekowy znajdujący się w mleku okazują się doskonałym działaniem na podrażnioną skórę. Produkty te skutecznie nawilżą skórę i pomogą w utrzymaniu jej odpowiedniego stopnia wilgotności. Oprócz tego miód ma właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, przez co pomaga w usuwaniu szkodliwych zarazków przebywających na powierzchni skóry.

Zielona herbata

Ochrania organizm przed działaniem promieni UV. Wspiera poprawę wyglądu skóry przy trądziku różowatym oraz innego rodzajami wytrysków. Można ją stosować zarówno miejscowo, jak i wypijać. W obu przypadkach stosowanie przyniesie pozytywne efekty na stan skóry.

Siemię lniane

Kolejny przydatny produkt w pielęgnacji skóry suchej. Siemię lniane zawiera wiele cennych witamin oraz minerałów w tym między innymi: witaminy B, witaminę E, cynk, magnez, żelazo, błonnik, wapń, kwas foliowy, kwasy tłuszczowe omega 3. Składniki te sprawiają, iż siemię lniane doskonale sprawdza się w celu odżywiania skóry, włosów oraz paznokci. Można je stosować zewnętrznie oraz wewnętrznie. Można go wypijać albo używać pod postacią maseczki. Jego używanie przyniesie szybsze efekty, jeśli połączy się ze sobą obie metody. Jeśli chcemy przygotować maseczkę, wystarczy, jeśli zagotujemy szklankę wody i wsypiemy do niej jedną łyżkę siemienia lnianego. Następnie gotujemy je ok. 15 minut. Mieszanka powinna być w miarę gęsta, aby dobrze trzymała się na twarzy. Maseczkę nakładamy na około 30 minut, po czym zmywamy letnią wodą.

Zobacz więcej  Spuchnięta powieka górna u dziecka - przyczyny, objawy i domowe sposoby na obrzęk powieki górnej oraz opuchliznę oka u dziecka

Banan

Innym ciekawym sposobem na nawilżenie skóry jest sięgnięcie po banana. Posiada on właściwości nawilżające, regenerujący i doskonale odżywia. Wystarczy przygotować z niego maseczkę. Do tego celu wybieramy jednego banana, miksujemy go na papkę, po czym nakładamy na twarz na ok. 15 minut. Następnie zmywamy wodą. Po takim zabiegu pielęgnacyjnym skóra będzie gładka, miękka i dogłębnie nawilżona. Efekt ten będzie utrzymywał się przez dłuższy czas.

Nawadnianie skóry od wewnątrz

Nie można również zapominać o regularnym nawadnianiu skóry od wewnątrz. Jest to sposób na prawidłową pielęgnację i codzienne należy wypijać zalecaną dawkę wody. Jest to ok. 1,5 a 2 litry płynów. W ten sposób skóra będzie nawilżona również doskonale od środka. Płyny powinny być uzupełnieniem dobrze zbilansowanej i zdrowej diety. Na stan skóry wpływa w dużej mierze ilość wypijanej wody oraz rodzaj spożywanych posiłków. Aby utrzymać zdrową i piękną skórę przez długie lata, musimy się prawidłowo odżywiać. W naszym jadłospisie nie powinno więc zabraknąć produktów bogatych w witaminy z grupy B (drożdże, mięso, pełnoziarniste pieczywo). Istotne dla odpowiedniego stopnia nawilżenia są także kwasy tłuszczowe. Znajdziemy je w: tłustych rybach, orzechach, oliwkach, awokado.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Objawy i diagnoza niedoczynności tarczycy: ważne informacje dla pacjentów

Objawy i diagnoza niedoczynności tarczycy: ważne informacje dla pacjentów Przyczyny i rozpoznanie niedoczynności tarczycy: co należy wiedzieć? Niedoczynność tarczycy to choroba spowodowana niedoborem hormonów tarczycy, co prowadzi do szeregu objawów. Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne

Czytaj artykuł

Kolonoskopia – wskazania, przygotowanie do badania oraz przebieg: co pacjent powinien wiedzieć o badaniu jelita grubego i potencjalnych powikłaniach

Kolonoskopia – wskazania, przygotowanie do badania oraz przebieg: co pacjent powinien wiedzieć o badaniu jelita grubego i potencjalnych powikłaniach Czym jest kolonoskopia? Wprowadzenie do badania endoskopowego jelita grubego Kolonoskopia jest badaniem endoskopowym jelita grubego, które pozwala na ocenę wnętrza jelita

Czytaj artykuł
Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop