Blog

Rozstępy – dlaczego powstają i jak się ich skutecznie pozbyć

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Wyglądają mało estetycznie i bywają źródłem kompleksów. Rozstępy, bo o nich mowa, pojawiają się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Walka z nimi jest dość trudna, ale możliwa do wygrania. Jakie są przyczyny powstawania rozstępów oraz czy istnieją skuteczne metody ich usuwania? Wyjaśniamy związane z tym kwestie.

Najczęstsze przyczyny powstawania rozstępów

Pod względem skłonności do powstania rozstępów, Matka Natura nie jest sprawiedliwa. Zdarza się, że kobieta mimo wielokrotnych ciąż cieszy się idealnie gładką skórą, bez śladu blizn. A inna osoba wystarczy, że przytyje lub schudnie kilka kilo i od razu może zauważyć różnicę w strukturze skóry. Dlaczego tak się dzieje? Zacznijmy zatem od podstaw. Strukturę skóry tworzą  m.in. włókna elastynowe i kolagenowe, które cechuje wysoka elastyczność i rozciągalność, jednak w dużej mierze zależy ona od osobistych predyspozycji. Każda skóra posiada ograniczenia w swojej elastyczności, a po osiągnięciu tego punktu krytycznego następują w niej nieodwracalne zmiany. W wyniku np. gwałtownego tycia, skóra rozciąga się razem z włóknami i jeśli są one słabe – następuje ich przerwanie oraz powstanie wrzecionowatych pasm na powierzchni skóry, wyglądających jak blizny.

To, jak bardzo elastyczne włókna posiadasz jest wypadkową kilku kwestii, ale najczęściej jest to uwarunkowane genetycznie. Jeśli więc Twoja mama lub babcia posiadają rozstępy, bardzo możliwe, że ten problem dotknie w pewnym momencie także Ciebie. Jest wiele osób, które zauważają u siebie pierwsze rozstępy już w wieku nastoletnim. Zdarza się to często, kiedy dziecko nagle „idzie w górę”, więc zaczyna rosnąć w bardzo szybkim tempie (blizny tego typu dotyczą więc nie tylko wahań wagi). Rozstępy pojawiają się wówczas w takich miejscach jak zgięcia kolan, łydki i plecy.

Rozstępy są kojarzone głównie z kobietami i stanowią częstą pamiątkę po ciąży. W końcu spodziewając się dziecka, skóra na brzuchu mocno się rozciąga, ryzyko przerwania włókien jest więc bardzo wysokie. Na występowanie rozstępów są narażeni jednak również mężczyźni, którzy intensywnie budują masę mięśniową. Szybki rozrost mięśni także wiąże się z rozciąganiem skóry, a rozstępy w okolicy ramion i bicepsów nie są niczym niezwykłym. Jak widać, jest to bardzo popularny problem, który zgodnie ze statystykami dotyczy nawet 80. proc populacji, w tym 90. proc kobiet. Jakie są najczęstsze powody powstawania rozstępów?

Zobacz więcej  Kwas hialuronowy - płytsze zmarszczki

– nagłe chudnięcie lub tycie – tkanka tłuszczowa rozciąga skórę, a im szybsze tempo, tym większe prawdopodobieństwo powstania rozstępów

– szybki wzrost w okresie nastoletnim – nie nadąża za nim produkcja kolagenu i elastyny

– ciąża – poza wzrostem wagi dodatkowo włókna elastynowe i kolagenowe są bardziej kruche i delikatne, ponieważ działa na nie kortyzol (osłabia je), najczęściej pojawiają się na brzuchu, udach i piersiach

– czynniki genetyczne – skłonności do rozstępów dziedziczymy podobnie jak do np. trądziku

– słabe nawilżenie skóry – wiąże się z utratą jędrności, a więc też zdolności do jej rozciągania

– mała ilość aktywności fizycznej – skóra jest mniej elastyczna, jak też dodatkowo może nastąpić przyrost masy ciała, zwiększający ryzyko powstania rozstępów

– niedobory witamin i cynku – odpowiadają za wygląd i kondycję skóry, cynk uczestniczy w syntezie kolagenu, więc jego niedobór osłabia strukturę skóry.

Czy można zapobiec rozstępom?

Rozstępy mogą pojawić się właściwie w dowolnym miejscu na ciele. Najczęściej jednak umiejscawiają się na brzuchu (szczególnie u kobiet w ciąży), udach, pośladkach, biuście i plecach. Czy można zapobiec ich powstaniu? Niestety nie mamy dobrej wiadomości – nie jest możliwe całkowite zlikwidowania ryzyka pojawienia się na skórze rozstępów. Skóra posiada swoje ograniczenia, a przekroczenie ich zawsze wiążę się z przerwaniem włókien tworzących jej strukturę. Oczywiście można, a nawet należy starać się minimalizować prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów, ale nie zawsze możemy mieć na to wpływ. O ile, nie jest problemem unormowanie tempa tycia lub chudnięcia (tak, żeby było to jak najmniej gwałtowne) przez odpowiednio rozpisaną dietę i aktywność fizyczną, tak wzrost nastolatka jest poza jakąkolwiek kontrolą. Także u kobiet ciężarnych, kwestia rozciągania skóry zależy od szybkości wzrostu dziecka i innych czynników, którymi absolutnie nie wolno manipulować.

Jeśli jednak wiesz, że posiadasz tendencje do powstawania rozstępów lub znajdujesz się w sytuacji, kiedy ryzyko ich powstania jest sporo – np. intensywnie trenujesz na siłowni, można zastosować pewne środki, które będą pomocne. Nie pozbędziesz się nimi rozstępów, ale możesz spowodować że pojawią się mniejsze i delikatniejsze oraz zdecydowanie później. Na początek skupmy się na kobietach w ciąży. Jak więc zapobiec powstaniu rozstępów w ciąży?

  1. Dokładnie zaplanuj dietę – jedz dla dwojga nie za dwoje. Oznacza to, że należy zwrócić uwagę na jak największą jakość jedzenia, które powinno być zdrowe i nieprzetworzone (należy też zrezygnować ze słodyczy). W trakcie ciąży kobieta powinna przytyć nie więcej niż 12 kg.
  2. Nawilżanie i odżywianie skóry – podniesie zdolności skóry do rozciągania, ważne jest przy tym zwrócić uwagę na skład kosmetyków oraz czy mogą być bezpiecznie stosowane w trakcie ciąży.
  3. Dieta z dużą ilością warzyw – przede wszystkim z bogactwem witaminy E i cynku, które wspomogą syntezę kolagenu. Znajdują się choćby w pomidorach, natce pietruszki, otrębach i warzywach kapustnych.
  4. Zwiększyć ilość wypijanej wody – minimum 2 litry dziennie. Woda pomoże utrzymać w dobrej kondycji skórę i cały organizm. Należy pić ją systematycznie, przez cały dzień.
  5. Aktywność fizyczna – dostosowana do trymestru, zawsze powinna być skonsultowana z lekarzem.
  6. Masaż skóry – pobudza krążenie i wpływa na ujędrnienie skóry, najlepiej wykorzystać do tego szorstką gąbkę lub specjalną szczotkę z naturalnym włosiem.
  7. Peelingi – usuną martwy naskórek i wygładzą ciało.
Zobacz więcej  Zaburzenia hormonalne: wyzwania regulacji układu hormonalnego i choroby układu dokrewnego

W przypadku osób, które nie są w ciąży, zapobieganie rozstępom powinno koncentrować się wokół zdrowego stylu życia. Zbilansowana dieta, aktywność fizyczna i właściwa pielęgnacja skóry na pewno znacząco wpłyną na wygląd skóry oraz sprawią, że zmniejszy się skłonność do powstawania rozstępów. Należy też oczywiście unikać wszelkich wahań wagi i sytuacji, które narażają skórę na silne rozciąganie.

Walka z rozstępami – sprawdź laseroterapię

Jak już wiadomo, rozstępom nie można zapobiec w 100 proc. A jeśli już pojawią się na skórze, walka z nimi nie będzie prosta. Domowe sposoby mogą być tutaj tylko wsparciem, ale nie sprawią, że blizny magicznie się wchłoną. Wszelkie kremy na rozstępy oraz inne reklamowane środki nie są tak naprawdę skuteczne. Mogą one wygładzić skórę lub ewentualnie delikatnie rozjaśnić rozstępy, ale ich nie zlikwidują. Chcąc więc pożegnać te blizny, należy udać się do profesjonalnego gabinetu i skorzystać z dedykowanego temu problemowi zabiegu. Trzeba też pamiętać, że im szybciej się na to zdecydujesz, tym lepszych efektów możesz się spodziewać. Tym bardziej, że rozstępy pojawiają się w dwóch fazach, które bardzo łatwo rozróżnić:

– faza zapalna – zmiany mają kolor czerwony, może występować na nich obrzęk, odczuwalny jest świąd, a czasami pieczenie. Faza ta trwa ok. pół roku

– faza zanikowa – następuje znacznie rozjaśnienie koloru rozstępów, stają się blade i białe. W dotyku bardzo wyczuwalna jest ich struktura i nierówności.

Kiedy więc należy zacząć walczyć z rozstępami? Jak najszybciej! Udając się do kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej jeszcze w fazie zapalnej, istnieje duża szansa na to, że uda się odbudować włókna kolagenowe, dzięki czemu blizny staną się niewidoczne, a skóra idealnie gładka. Co, jeśli przegapiło się ten moment? Na pewno usunięcie rozstępów będzie trudniejsze, jednak nadal jest możliwe.

Zobacz więcej  Dermatoskopia - profesjonalne badanie skóry

Zabiegiem, który przynosi naprawdę niesamowite rezultaty jest laserowe usuwanie rozstępów. Emitowana przez specjalne urządzenie wiązka lasera usuwa warstwy naskórka oraz powoduje powstanie w skórze, kontrolowanych mikrouszkodzeń. W wyniku tego skóra dostaje sygnał do intensywnej regeneracji oraz odbudowy. Następuje wzmożona produkcja kolagenu i elastyny, skóra zyskuje elastyczność, a rozstępy stopniowo zmieniają swoją strukturę i kolor. Do laserowego usuwania rozstępów używane jest najnowocześniejsze urządzenie – laser frakcyjny, który jest przy tym bardzo bezpieczny i precyzyjny. Wykonanie zabiegu wiąże się oczywiście z pewnymi przeciwwskazaniami, jak choćby ciąża i laktacja. Tydzień przed jego terminem należy unikać opalania się oraz odstawić wszelkie kosmetyki z witaminami A, C i E. W przypadku diety, konieczne jest zrezygnowanie z picia herbatek na bazie dziurawca i nagietka.

Sam zabieg laserowego usuwania rozstępów nie jest bolesny, a rekonwalescencja trwa niezwykle krótko. Skora po zabiegu może być delikatnie zaczerwieniona, lecz nie powinny być odczuwalne żadne dolegliwości bólowe. Jakich efektów można się spodziewać po laseroterapii? Wszystko zależy od głębokości blizn. Jeśli są stosunkowo płytkie i niewielkie, bardzo prawdopodobne jest całkowite się ich pozbycie. W przypadku większych zmian, na skórze mogą pozostać niewielkie ślady, ale na pewno będą nieporównywalnie mniej widoczne w stosunku do ich wyglądu sprzed zabiegu. Laserowe usuwanie rozstępów wykonuje się w odpowiednich seriach zabiegowych każdorazowo dostosowywanych do potrzeb danej osoby.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Objawy i diagnoza niedoczynności tarczycy: ważne informacje dla pacjentów

Objawy i diagnoza niedoczynności tarczycy: ważne informacje dla pacjentów Przyczyny i rozpoznanie niedoczynności tarczycy: co należy wiedzieć? Niedoczynność tarczycy to choroba spowodowana niedoborem hormonów tarczycy, co prowadzi do szeregu objawów. Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne

Czytaj artykuł

Kolonoskopia – wskazania, przygotowanie do badania oraz przebieg: co pacjent powinien wiedzieć o badaniu jelita grubego i potencjalnych powikłaniach

Kolonoskopia – wskazania, przygotowanie do badania oraz przebieg: co pacjent powinien wiedzieć o badaniu jelita grubego i potencjalnych powikłaniach Czym jest kolonoskopia? Wprowadzenie do badania endoskopowego jelita grubego Kolonoskopia jest badaniem endoskopowym jelita grubego, które pozwala na ocenę wnętrza jelita

Czytaj artykuł
Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop