Przeszkadza Ci trądzik zaskórnikowy? Sprawdź jak skutecznie się go pozbyć.
Zaskórniki, znane również jako „otwarte” zaskórniki, to pęcherzyki wypełnione nadmiarem oleju, resztkami i martwymi komórkami skóry, które utleniają się, nadając im czarny lub ciemny wygląd. Chociaż każdy może cierpieć z powodu zaskórników, najczęściej pojawiają się one na skórze tłustej i mogą być obecne we wczesnych stadiach łagodnego lub umiarkowanego trądziku. Większość ludzi doświadcza zaskórników w pewnym momencie swojego życia, co może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami, w tym nadmierną produkcją oleju lub niedostatecznym stosowaniem reżimu pielęgnacyjnego.
Zaskórniki zamknięte – skąd się biorą?
Ponieważ zaskórniki najczęściej pojawiają się na skórze tłustej, możesz być w stanie je rozpoznać, jeśli zaobserwujesz następujące objawy:
- grudkowaty wygląd z czarnymi/ciemno zabarwionymi plamkami, pojedynczymi lub skupionymi
- Powiększone pory
- Nadmierna produkcja oleju
- Nagromadzenie martwych komórek skóry
Co powoduje powstawanie zaskórników?
Zaskórniki powstają, gdy otwarte mieszki włosowe wypełnione są nadmiarem oleju, zanieczyszczeniami i martwymi komórkami skóry. Kiedy korek z oleju, resztek i komórek skóry jest wystawiony na działanie tlenu, zachodzi proces zwany utlenianiem, którego efektem jest czarny/ciemny wygląd. Chociaż najczęściej występują w strefie T, która obejmuje czoło, nos i brodę, zaskórniki mogą pojawić się w dowolnym miejscu na twarzy i ciele, gdzie znajdują się mieszki włosowe.
Istnieje wiele powodów, dla których zaskórniki mogą pojawiać się na skórze, a także czynników, które mogą przyczyniać się do ich powstawania:
- Produkty niekomodogenne
- Leki
- Wpływy hormonalne
- Brak dobrego odżywiania
- Styl życia i stres
- Wolne rodniki, w tym czynniki środowiskowe, palenie tytoniu i picie alkoholu
Co powoduje trądzik?
Trądzik pojawia się, gdy pory skóry zostają zablokowane przez ropę, zanieczyszczenia, makijaż, martwy naskórek lub bakterie. Często powoduje on powstawanie białych i czarnych zaskórników lub pryszczy i zwykle pojawia się na twarzy, czole, klatce piersiowej, górnej części pleców i ramionach.
Każdy por Twojej skóry jest otworem dla mieszka włosowego. Mieszek składa się z włosa i gruczołu łojowego (olejowego).
Trądzik jest powszechną chorobą skóry, która dotyka większość ludzi w pewnym momencie. Powoduje on powstawanie plamek, przetłuszczanie się skóry, wrażliwość, a czasami gorącą lub bolesną w dotyku skórę.
Dlaczego mam trądzik? Leczenie trądziku zaskórnikowego
Trądzik jest najczęściej związany ze zmianami w poziomie hormonów i może pojawić się w każdym wieku. Niektóre hormony powodują, że gruczoły produkujące olej, znajdujące się obok mieszków włosowych w skórze, wytwarzają większe ilości oleju (nadmiar sebum). Ten nadmiar sebum zmienia aktywność zazwyczaj nieszkodliwej bakterii skórnej zwanej P. acnes, która staje się bardziej agresywna i powoduje stan zapalny i ropę.
Inne możliwe przyczyny zaostrzenia trądziku to: niektóre produkty kosmetyczne, które nie są odpowiednie dla Twojego typu skóry
- niektóre leki – takie jak leki sterydowe, lit (stosowany w leczeniu depresji i choroby dwubiegunowej) oraz niektóre leki stosowane w leczeniu epilepsji
- regularne noszenie przedmiotów, które uciskają obszar skóry dotknięty trądzikiem, takich jak opaska na głowę czy plecak
- palenie tytoniu – może przyczyniać się do powstawania trądziku u osób starszych
Oto 3 proste kroki w pielęgnacji skóry, które możesz zastosować w leczeniu trądziku:
Oczyszczaj twarz za pomocą szczoteczki oczyszczającej
Specjalnie zaprojektowany do stosowania to łagodna formuła zawierająca 0,5% kwasu salicylowego, która pomaga oczyścić pory i zredukować większość problemów z trądzikiem.
Stosuj odpowiedni protokół codziennej pielęgnacji skóry
Umyj twarz środkiem oczyszczającym do skóry skłonnej do wyprysków na bazie kwasu salicylowego i letnią wodą. Bardzo gorąca lub zimna woda może pogorszyć stan trądziku. Nie próbuj „czyścić” zaskórników lub wyciskać plam. Może to pogorszyć ich stan i spowodować powstawanie blizn.Unikaj stosowania zbyt dużej ilości makijażu i kosmetyków. Używaj lekkich produktów na bazie wody, które są opisane jako niekomedogenne. Oznacza to, że istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że produkt zablokuje pory w Twojej skórze.Jeśli Twoja skóra czuje się sucha i potrzebuje nawilżenia, stosuj lekkie Serum nawilżające na bazie kwasu hialuronowego.
Regularne stosowanie ciężkich podkładów może blokować pory – wybierz lekki krem BB z filtrem SPF.
- Kwas salicylowy wnika w pory i rozpuszcza zanieczyszczenia, które powodują powstawanie wyprysków.
- Kwas migdałowy pomaga ograniczyć potencjalny rozwój ciemnych plam.
- Ekstrakt z białej herbaty to silny przeciwutleniacz, który przywraca skórze naturalną sprężystość.
- Opatentowany kwas alfa liponowy pomaga poprawić wygląd nierównej struktury skóry i przebarwień powstałych w wyniku przebytych w przeszłości podrażnień.
- Retinol wygładza i wyrównuje koloryt skóry.
Prowadzenie zdrowego trybu życia
Chociaż nie ma silnych dowodów naukowych łączących dietę i ćwiczenia z trądzikiem, dobre samopoczucie bez wątpienia pomoże Ci zwiększyć pewność siebie.
Kilka badań sugeruje, że stosowanie zdrowej diety może pomóc w zapobieganiu i leczeniu trądziku. W szczególności, pokarmy bogate w następujące składniki odżywcze są związane z niższym poziomem trądziku: węglowodany złożone, cynk, witaminy A i E, kwasy tłuszczowe omega-3 i przeciwutleniacze jak np. nadtlenek benzoilu.
Co powoduje powstawanie zaskórników?
Zaskórniki są powodowane przez zatykający pory przepis na sebum i martwe komórki skóry, ale istnieje kilka czynników, które mogą przyczynić się do ich powstawania. Możesz być zaskoczona, słysząc, że ciąża, okres dojrzewania, stres i wilgoć mogą powodować napływ małych zaskórników.
Zajrzyjmy jednak nieco głębiej. Wahania hormonów – doświadczane podczas dojrzewania, ciąży, cyklu menstruacyjnego lub jeśli cierpisz na zespół policystycznych jajników (PCOS) – mogą bezpośrednio wpływać na produkcję sebum. Nasze hormony płciowe stymulują gruczoły łojowe, znajdujące się w mieszkach włosowych, do produkcji większej ilości sebum. Napływ sebum równa się zwiększonemu ryzyku zatkania mieszków włosowych i powstania zaskórnika. Podobnie, stres może wpływać na nasze hormony, które wyzwalają zwiększone wydzielanie sebum.
Aktywny trądzik a ujścia mieszków gruczołów łojowych
Trądzik jest najczęstszą chorobą skóry, która dotyka około 90 procent dorosłej populacji. Typ cery trądzikowej może charakteryzować się zatkanymi, zablokowanymi porami, zaskórnikami, zaskórnikami białymi, nadmiarem oleju, pryszczami i krostami lub kombinacją tych czynników. Przyczyny trądziku mogą być hormonalne, dziedziczne, związane ze stresem co przekłada się na pracę gruczołów łojowych i zaskórniki otwarte, a leki mogą mieć wpływ zbyt. Warunki środowiskowe i styl życia lub wybory żywieniowe mogą przyczynić się do stanu i zarządzania trądzik, jak również. Trądzik może pojawić się w wieku nastoletnim, ale bardzo często w połowie lat dwudziestych lub nawet późnych lat trzydziestych. Trądzik ma ogromny wpływ emocjonalny na dotkniętą nim osobę. Zatkane ujścia gruczołów oraz rogowacenie warstwy rogowej skóry mogą mieć negatywny wpływ na samopoczucie.
Preparat oczyszczający na bazie kwasu salicylowego – jak oczyścić ujścia gruczołów łojowych
Preparat oczyszczający z kwasem salicylowym czy kwas azelainowy jest potężnym sprzymierzeńcem dla osób walczących z zaskórnikami. Jest to rozpuszczalny w oleju beta-hydroksykwas (BHA), który może wnikać głęboko w pory i rozpuszczać sebum. Kwas salicylowy ma również właściwości keratolityczne, co oznacza, że złuszcza naskórek, wspomagając usuwanie martwych komórek skóry. Nie da się ukryć, że kwas salicylowy spełnia wszystkie wymagania, jeśli jesteś posiadaczką cery trądzikowej lub tłustej.
Kwas salicylowy jest korzystny dla wszystkich pryszczy – nie tylko tych z zaskórnikami. Kwas ma właściwości przeciwzapalne, co oznacza, że może pomóc w zmniejszeniu zaczerwienienia w zapalnych zmianach trądzikowych, takich jak grudki, krosty, cysty i guzki.
To preparat oczyszczający z kwasem salicylowym, który może być stosowany jako aktywne oczyszczanie (co 3. wieczór), mikromaska (nałóż na skórę na 2 minuty) lub punktowy preparat oczyszczający (nałóż na skazę na 3 minuty).