Blog

Przebarwienia po trądziku – jak sobie z nimi radzić

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Przebarwienia po trądziku – jak sobie z nimi radzić

Przebarwienia potrądzikowe i blizny potrądzikowe to powszechne problemy skórne. Powstają one po pojawieniu się na skórze zmian trądzikowych. Jak one powstają oraz jakie są sposoby na usuwanie przebarwień? Szereg przydatnych informacji na te tematy znajdziesz poniżej!

Jak powstają przebarwienia potrądzikowe?

Trądzik to częsta choroba skóry, która dotyka osoby w różnym wieku. Charakteryzuje się on nadmiernym pobudzeniem czynności gruczołów łojowych i powstawaniem krostek, grudek i zaskórników – najczęściej w okolicach twarzy, dekoltu i pleców. Zmianom trądzikowym towarzyszy często powstanie stanu zapalnego. Podskórne zmiany to nie jedyny problem przy zmianach trądzikowych. Po ustaleniu ich przyczyny i długim leczeniu trądziku, przychodzi czas na leczenie przebarwień. Dorosłość przebarwienia to częsty i wymagający problem. Przebarwienia powstają w wyniku zmian barwnikowych, powstających w wyniku nierównomiernej pigmentacji skóry. Powstają w miejscach, gdzie wcześniej powstały stany zapalne. Są to brązowe plamy lub czerwone plamy powstałe najczęściej w wyniku zmian trądzikowych. Blizny potrądzikowe również wymagają specjalnego traktowania. Należy pamiętać, że skóra staje często na wysokości zadania i sama się regeneruje, jednak jest to proces długotrwały i w przypadku sporych przebarwień konieczna jest pomoc skórze. Warto być świadomym, że maskowanie przebarwień to nie wszystko, a źle dobrane kosmetyki i niewłaściwa pielęgnacja, mogą tylko zwiększyć powstawanie stanów zapalnych. Aby uniknąć przebarwień po trądziku, należy podjąć leczenie tej choroby skóry jak najszybciej – gdy tylko na skórze pojawią się zmiany.

Leczenie przebarwień potrądzikowych – kosmetyki

Rozjaśnianie przebarwień potrądzikowych jest możliwe dzięki stosowaniu odpowiednich kosmetyków. Odpowiednia pielęgnacja i dobrze dobrane kosmetyki doskonale rozjaśniają przebarwienia skóry. W kosmetykach stosowanych przy usuwaniu przebarwień powinny znajdować się odpowiednie składniki aktywne.

Kwasy AHA na przebarwienia po trądziku

Świetnym rozwiązaniem na przebarwienia są tak zwane kwasy AHA, czyli kwas, jabłkowy, migdałowy, cytrynowy, glikolowy oraz mlekowy. Każdy z wymienionych kwasów pomaga usuwać widoczne przebarwienia, wyrównać koloryt skóry, odpowiednio złuszczyć skórę. Jednak wybór kosmetyków z kwasami powinien być poprzedzony z konsultacją dermatologiczną. Należy również pamiętać o odpowiedniej ochronie przed promieniowaniem UV przy stosowaniu tego rodzaju produktów, w innym wypadku mogą one mocno podrażnić skórę.

Zobacz więcej  Blizny po opryszczce

Niacynamid, czyli witamina PP na przebarwienia po trądziku

Inną substancją aktywną, która niweluje zmiany potrądzikowe jest niacynamid, czyli witamina PP, która posiada szereg zbawiennych właściwości dla cery trądzikowej, ale także dla osób o cerze wrażliwej. Usuwa on przebarwienia pozapalne oraz normalizuje pracę gruczołów łojowych. Jak dokładniej działa niacynamid? W skrócie spowalnia on transport tak zwanych melanosomów (zawierających barnik – melaninę) do keranocytów, dzięki czemu nadmierna ilość pigmentu nie odkłada się zewnętrznym naskórku. Efektem tego procesu jest wyrównanie kolorytu skóry i zapobieganie powstawaniu nowym przebarwieniom.

Retinol- zbawienny składnik w leczeniu trądziku i przebarwień po trądziku

Widoczne przebarwienia mogą być rozjaśnione za pomocą innego popularnego w kosmetologii składnika aktywnego – retinolu, który jest pochodną witaminy A. Dzięki retinolowi możemy nie tylko uzyskać równomierny koloryt skóry i usunąć przebarwienia. Jest to także świetny składnik przyczyniający się złuszczaniu skóry, mający właściwości przeciwstarzeniowe oraz przeciwtrądzikowe. Dlaczego używanie retinolu tak dobrze sprawdza się w pielęgnacji cery trądzikowej? Znakomicie łagodzi on występowanie trądziku, regulując proces odnowy komórek naskórka i złuszczanie jego warstwy rogowej. Pozwala również zmniejszyć łojotok. Usuwanie trądziku i przebarwień pozapalnych za pomocą retinolu powinno być skonsultowane z dermatologiem, który doradzi odpowiednie leczenie za pomocą kosmetyków z tą substancją w składzie. Podczas kuracji retinolem należy również uważać na wystawienie skóry na działanie promieniowania UV.

Szeroka oferta kosmetyków na przebarwienia na rynku

Przebarwienia po trądziku mogą być również leczone przy pomocy delikatnych peelingów, które złuszczają skórę i usuwają martwy naskórek. Na rynku dostępnych jest także wiele kremów, posiadających właściwości odżywiające i wspomagających leczenie przebarwień potrądzikowych. Odpowiednio dobrany krem chroni struktury lipidowe i pomaga w redukcji przebarwień.

Przebarwienia potrądzikowe – domowe sposoby

Wykorzystując domowe sposoby, możemy przyspieszyć regenerację skóry i usuwanie przebarwień potrądzikowych. Świetnym rozwiązaniem jest tonik z ogórka. Sok ze startego ogórka rozjaśnia cerę i likwiduje stany zapalne. Jego regularne stosowanie, może całkowicie zredukować zaczerwieniania powstałe w wyniku zmian trądzikowych. Innym produktem, który może zapobiec przebarwieniom w postaci czerwonych plam i likwidować stan zapalny, jest sok z cytryny. Sok z cytryny można wymieszać z sokiem z ogórka i stosować jako tonik. Można z niego stworzyć również maseczkę mieszając z jogurtem naturalnym i odrobiną wody. Należy pamiętać, że sok z cytryny może spowodować przesuszanie skóry, dlatego nie należy przesadzać z jego ilością. Świetnym sposobem na przebarwienia po trądziku może być także pasta z zmiksowanych migdałów i miodu, która ma działanie nawilżające, rozjaśniające i antybakteryjne.

Zobacz więcej  Suche plamy na skórze: Przyczyny, objawy i skuteczna pielęgnacja – leczenie i zmiany skórne na twarzy i ciele

Usuwanie przebarwień po trądziku – zabiegi

W kosmetologii istnieje wiele metod leczenia przebarwień potrądzikowych i zapobiegających ich powstawaniu. Niektóre zabiegi można zaliczyć do zakresu medycyny estetycznej, jednak większość z nich jest mało inwazyjna.

Laserowe usuwanie przebarwień

Do najszybszych sposobów likwidowania przebarwień można zaliczyć laserowe usuwanie przebarwień. Jest to nieinwazyjna metoda na pozbycie się zarówno przebarwień po trądziku, jak i blizn. Zabieg przeprowadza się za pomocą specjalnego lasera, z którego generowana jest wąska i mocno skupiona wiązka światła, która następnie przenika do tkanki podskórnej i skóry właściwej. Wiązka światła powoduje mikrouszkodzenia, które uruchamiają procesy regenerujące komórki skóry, stymulują produkcję kolagenu i niwelują powstające na skórze przebarwienia.

Mezoterapia igłowa

Innym znanym zabiegiem jest mezoterapia igłowa. Ten bardzo popularny w medycynie estetycznej zabieg polega na dostarczaniu wgłąb skóry substancji odżywczych za pomocą igły. Najczęściej stosowanymi substancjami aktywnymi w mezoterapii igłowej są:

  • kwas hialuronowy,
  • kompleksy witaminowe (witaminy A, B, C, E),
  • peptydy biomimetyczne,
  • retinol,
  • kwas glikolowy,
  • ekstrakt z karczocha,
  • kofeina,
  • biotyna,
  • rutyna,
  • wąktorka azjatycka,
  • fosfatydylocholina

Wprowadzona substancja aktywna pobudza produkcję kolagenu i elastyny, wzmacnia naczynia krwionośne, odbudowuje struktury lipidowe skóry, a tym samym przyspiesza regenerację skóry, dzięki czemu przebarwienia skóry stają się mniej widoczne, a zmarszczki spłycone.

Peelingi

Innymi zabiegami wykonywanymi prze profesjonalistów, które redukują przebarwienia po trądziku, ale również istniejące stany zapalne są: peelingi mechaniczne, peelingi enyzmatyczne, peelingi kawitacyjne oraz zabiegi z kwasami. Jak wcześniej wspomniano, kwasy na twarz to świetna metoda na przebarwienia po trądziku. Odpowiednio dobrany kwas zmniejsza stan zapalny, który jeszcze istnieje i zapobiega powstawaniu przebarwień. Osobom, które mają jeszcze aktywny trądzik poleca się kwasy beta-hydroksylowe, które pozbywają się martwego naskórka oraz regulują nadmiar wydzielanego sebum. Natomiast peelingi kawitacyjne przeprowadzane są za pomoca urządzenia emitującego ultradźwięki, wygładzając skórę i usuwając przebarwienia oraz nadmiar serum. Bardziej tradycyjną formą peelingowania skóry jest peeling mechaniczny. Nie może być on jednak używany w przypadku osób z ropnymi wypryskami i trądzikiem różowatym. Delikatniejszą formą jest peeling enzymatyczny. Produkt enzymatyczny rozpuszcza naskórek dzięki enzymom roślinnym. Jest to świetna metoda pozwalająca zredukować zaczerwienienia i wszelkie przebarwienia po trądziku.

Zobacz więcej  Dermaheal – preparat na włosy wykorzystywany w mezoterapii

O tym warto pamiętać

Pozbywając się przebarwień potrądzikowych należy pamiętać, że na stan cery ma wpływ szereg czynników. Jak wcześniej wspomniano niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja przy użyciu kosmetyków i odpowiednich zabiegów. Należy także wrócić uwagę na odpowiednio zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną, nawodnienie organizmu, unormowaną gospodarkę hormonalną, a także unikanie szkodliwych substancji i używek. Jeżeli odpowiednio zadbamy o powyższe elementy, zmiany potrądzikowe i przebarwienia po trądziku przestaną się pojawiać. Jeżeli chcesz otrzymać odpowiednie wsparcie profesjonalistów przy usuwaniu blizn i przebarwień, specjaliści z Skyclinic chętnie Ci pomogą i zaproponują odpowiedni zabiegi z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Objawy i diagnoza niedoczynności tarczycy: ważne informacje dla pacjentów

Objawy i diagnoza niedoczynności tarczycy: ważne informacje dla pacjentów Przyczyny i rozpoznanie niedoczynności tarczycy: co należy wiedzieć? Niedoczynność tarczycy to choroba spowodowana niedoborem hormonów tarczycy, co prowadzi do szeregu objawów. Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne

Czytaj artykuł

Kolonoskopia – wskazania, przygotowanie do badania oraz przebieg: co pacjent powinien wiedzieć o badaniu jelita grubego i potencjalnych powikłaniach

Kolonoskopia – wskazania, przygotowanie do badania oraz przebieg: co pacjent powinien wiedzieć o badaniu jelita grubego i potencjalnych powikłaniach Czym jest kolonoskopia? Wprowadzenie do badania endoskopowego jelita grubego Kolonoskopia jest badaniem endoskopowym jelita grubego, które pozwala na ocenę wnętrza jelita

Czytaj artykuł
Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop