Olejek rycynowy to naturalny, tradycyjny produkt, który nasze babcie wykorzystywały do pielęgnacji włosów. Odpowiednio stosowany, olejek rycynowy pozwalał wzmocnić włosy, przyspieszyć ich porost i uzyskać ich lśniącą taflę. W dzisiejszych czasach, choć trochę już zapomniana, kuracja olejkiem rycynowym wciąż daje zjawiskowe efekty. Dodatkowo jest to terapia tania i bezpieczna.
Czym jest i jak powstaje olejek rycynowy?
Olejek rycynowy lub też olej rącznikowy to substancja pozyskiwana w nasion rącznika pospolitego (Ricinus communis). Rącznik jest rośliną, która występuje powszechnie w Afryce i w Indiach. Nasiona rącznika zawierają od 35 do 58% tłuszczu, 20% białka oraz związki trujące – rycyninę oraz rycynę. Olejek rycynowy uzyskuje się poprzez tłoczenie na zimno i następnie poddawanie obróbce termicznej. W wyniku tych procesów powstaje gęsta, bezbarwna lub jasnożółta ciecz. Dzięki obróbce szaro-brązowe, trujące nasiona tracą swoje toksyczne właściwości. Olejek rycynowy znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, chemicznym, w medycynie, a także w kosmetyce.
Cenne właściwości medyczne olejku
Zanim przejdziemy do omówienia właściwości olejku rycynowego w odniesieniu do włosów, wspomnimy krótko o jego zastosowaniach w medycynie. Olej rycynowy wykazuje właściwości przeczyszczające i bardzo często jest w tym celu stosowany. Przyjęty doustnie, pod wpływem działania enzymów wątrobowych, olejek rycynowy przekształca się na terenie jelit w mydła potasowe i sodowe. Mydła drażnią śluzówkę jelit, pobudzając tym samym ich perystaltykę, co w dalszej kolejności powoduje przeczyszczenie. Olejek rycynowy świetnie sprawdza się także jako remedium na bóle pleców czy stóp. Niekiedy wykorzystuje się go do przyspieszania akcji porodowych u kobiet, które oczekują dziecka. Olej rycynowy bywa dodawany do maści i past leczniczych, które wspomagają leczenie wrzodów skóry i oparzeń. Olej rycynowy wspaniale natłuszcza skórę, chroni przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych, łagodzi podrażnienia skórne i przyspiesza gojenie się ran.
Dlaczego olej rycynowy działa na włosy?
Olejek rycynowy jest substancją w pełni naturalną i bezpieczną nawet dla wrażliwej skóry głowy. Swoje niezwykłe właściwości zawdzięcza wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega 9 i 6, witamin, minerałów i białek. Głównym składnikiem aktywnym olejku jest jednak kwas rycynolowy, który jest szczególnie ważny w kontekście działania na włosy i skórę głowy. Kwas rycynolowy pobudza mikrokrążenie krwi w skórze głowy, z którą ma kontakt. Powoduje to, że cebulki włosowe są lepiej odżywiane i włosy szybciej rosną. Dodatkowo substancja ta pozwala przywrócić skórze głowy właściwe pH. Dzięki temu normuje wydzielanie sebum. Jak już wspomnieliśmy, olejek rycynowy wpływa ochronnie na skórę i przyspiesza gojenie się ran i podrażnień. Właściwość ta ma zastosowanie również w odniesieniu do skóry głowy, która często ulega podrażnieniom w wyniku stosowania popularnych drogeryjnych szamponów, obfitujących niestety w bardzo agresywne sztuczne detergenty. Dodatkowo olejek rycynowy ma świetne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Przeciwdziała infekcjom skóry głowy oraz mieszków włosowych, zapobiega powstawaniu łupieżu. Zdrowa, zadbana skóra głowy pozwala włosom intensywniej rosnąć. Olej rycynowy obfituje również w przeciwutleniacze, które wspomagają produkcję keratyny – głównego budulca włosów.
Jak stosować olejek rycynowy na włosy?
Okazuje się, że stosowanie olejku rycynowego to nie taka prosta sprawa. W Internecie znajdziemy szereg skrajnie różniących się opinii i porad dotyczących stosowania go na włosy. Pierwsze rozbieżności pojawiają się już na etapie przygotowania olejku do nałożenia na włosy czy skórę głowy. Czy stosować go solo czy też mieszać z innymi olejami? Druga istotna sprawa dotyczy samego sposobu nakładania olejku. Czy wmasowywać go od korzeni po końcówki włosów, czy może stosować na samą skórę głowy? Czy olejek rycynowy może powodować przesuszenie się włosów?
Otóż do tematu należy podejść bardzo indywidualnie. Nie ma gotowej recepty, która będzie dobra dla wszystkich i uzdrowi każde włosy. Należy testować rozmaite opcje i zaobserwować co pasuje nam i naszym włosom najbardziej i przynosi najlepsze rezultaty. Jest jednak kilka zasad, do których powinien stosować się każdy, niezależnie od potrzeb i problemów włosów. Przede wszystkim nie należy przesadzać z ilością tego gęstego olejku, ponieważ jego późniejsze zmycie może okazać się bardzo trudne. Między innymi dlatego warto mieszać go z innymi olejami. Dzięki połączeniu z olejkiem z mięty pieprzowej, olejem kokosowym, migdałowym lub z arganowym nieco łatwiej będzie olejek rycynowy rozprowadzić, a później zmyć taką maseczkę. Podkręcić działanie olejków można poprzez ich podgrzanie np. w ciepłym strumieniu powietrza z suszarki.
Jeśli zależy nam na pobudzeniu wzrostu włosów, a także na ich wzmocnieniu, należy nakładać olejek rycynowy na skórę głowy. Mieszankę olejów warto wmasowywać w skórę (masaż dodatkowo pobudza krążenie!) i zostawić na głowie na co najmniej 15-20 minut. Najlepsze rezultaty osiągniemy, pozostawiając taką maseczkę na głowie przez całą noc. Wtedy wszystkie substancje odżywcze mają szansę wnikać w głąb skóry i skutecznie działać.
Jeśli okazuje się, że stosowanie olejku rycynowego prowadzi do wysuszenia skóry głowy oraz włosów, powinniśmy zmniejszyć zawartość olejku rycynowego w naszej maseczce. Olej rycynowy powinien stanowić mniej niż 50% maseczki. Taka kuracja nadaje się do włosów ze skłonnością do przetłuszczania. Włosy suche będą wymagały znacznie mniejszych ilości specyfiku. Osoby z bardzo suchymi włosami, którym wydaje się, że olej rycynowy jeszcze bardziej wysusza włosy i skórę głowy, powinny go niezwłocznie odstawić.
Dla osób, które pragną dodać włosom blasku i uzyskać piękną taflę, polecamy stosowanie kilku kropel olejku rycynowego do gotowych kosmetyków takich jak szampon, czy domowe maseczki. W ten prosty i niewymagający sposób można osiągnąć na prawdę spektakularne efekty.
Olejowanie włosów z użyciem olejku rycynowego
Olejowanie włosów to nie nowość, jest to sposób pielęgnacji włosów, który Hinduski i Arabki wykorzystują od wieków, by cieszyć się pięknymi, zdrowymi i błyszczącymi włosami. Zabieg polega na rozprowadzeniu olejku lub mieszanki olejów na całej długości włosów wraz ze skórą głowy lub tylko na końcówki włosów czy też na włosy od połowy długości. Warto przy tej okazji wykonać delikatny masaż skóry głowy. Następnie zakłada się na głowę foliowy czepek, owija głowę ręcznikiem, w celu wzmocnienia działania olejków i pozostawia na głowie. Na jak długo? To już zależy od indywidualnych właściwości włosów i skóry głowy. Dla niektórych osób wystarczy kilka godzin takiej kuracji, a inni wolą zostawić oleje na włosach przez całą noc. Warto wiedzieć, że tego rodzaju zabieg należy wykonywać na 1-3 godziny przed planowanym myciem głowy i maksymalnie 1-2 razy w tygodniu. Również olej rycynowy nadaje się do zastosowania podczas olejowania włosów. Warto go w tym celu łączyć np. z olejem kokosowym, migdałowym lub z pestek winogron. Im mniej produktu zastosujemy, tym lepiej, ponieważ późniejsze zmycie go z włosów może okazać się wyzwaniem. Podczas stosowania olejku rycynowego należy jednak uzbroić się w cierpliwość. Nie uzyskamy spektakularnych rezultatów przez jedną noc. Dla uzyskania efektów, należy liczyć się z potrzebą prowadzenia minimum trzymiesięcznej kuracji.
Przepisy na maseczki na włosy z olejkiem rycynowym
Olej rycynowy stanowi świetną bazę maseczek do włosów. Jak już wspominaliśmy, warto łączyć olej rycynowy z innymi olejkami lub z naftą kosmetyczna. Taka prosta maseczka-serum świetnie działa na włosy i skórę głowy. By ją przygotować, należy przygotować butelkę z ciemnego szkła z kroplomierzem. Do butelki należy wlać 3 łyżki olejku rycynowego oraz 1 łyżkę olejku jojoba lub arganowego i silnie wstrząsnąć. Taką miksturę można stosować raz w tygodniu. Serum należy nakładać na skórę, co ok. 2 centymetry na całej powierzchni głowy, zaczynając od powierzchni za uchem. Po nałożeniu specyfiku należy wmasowywać go dokładnie w skórę głowy opuszkami palców przez co najmniej 5 minut.
Można także sięgnąć po inne, bardziej wyrafinowane przepisy. Nasze babcie często łączyły olejek rycynowy z żółtkami jaj. Aby wykonać taką babciną maseczkę, należy przygotować łyżkę olejku rycynowego, łyżkę soku z cytryny i jedno żółtko. Taka ilość składników powinna wystarczyć na włosy średniej długości. Do mieszanki można wedle uznania dodać łyżkę miodu lub łyżkę gotowej odżywki do włosów, która poprawi konsystencję maseczki. Produkty należy dokładnie wymieszać i nałożyć tak uzyskaną maskę na suche włosy na czas co najmniej 30 minut. Po tym czasie włosy trzeba umyć dokładnie z użyciem delikatnego, najlepiej naturalnego szamponu. Ten zabieg również można wykonywać raz w tygodniu.
Efekty stosowania olejku rycynowego
Jeśli uda nam się odpowiednio dobrać kurację olejkiem rycynowym do stanu i kondycji naszych włosów, możemy spodziewać się spektakularnych efektów. A jakich konkretnie? Przy stosowaniu na skórę głowy włosy zaczną szybciej rosnąć, staną się gęstsze i nie będą nadmiernie wypadać. Warto jednak pamiętać, że efekty tego rodzaju mogą być ograniczone, jeśli mamy do czynienia z naturalnie rzadkimi włosami. Olej rycynowy nie jest bowiem w stanie zmienić ilości mieszków włosowych w skórze głowy.
Olej rycynowy stosowany na włosach dodaje im blasku. Sprawia, że stają się one bardziej miękkie, lśniące i łatwiej je rozczesywać. Stają się także podatne na układanie i stylizację. Ulegają pogrubieniu, a także, co może być zarówno wadą jak i zaletą oleju, kolor włosów ulega przyciemnieniu. Końcówki włosów dzięki wsmarowywaniu olejku stają się lepiej nawilżone, zabezpieczone i wyglądają korzystniej. Stosując regularnie olej rycynowy, jesteśmy w stanie uzyskać upragnioną „taflę” z włosów.
Dlaczego stosowanie olejku rycynowego wymaga cierpliwości?
Proces wzrostu włosów i zmiany ich wyglądu wymagają czasu. Olejek rycynowy dostarcza niezbędnych składników do budowy pięknych i zdrowych włosów. Poprzez poprawę krążenia w skórze głowy jest także w stanie przyspieszyć porost włosów. Wszystko odbywa się jednak w pewnych biologicznych ramach. Procesów metabolicznych nie da się przyspieszać tak, by pełna metamorfoza włosów odbyła się w ciągu jednej nocy. Wiele zależy też od wyjściowej kondycji włosów i indywidualnych zdolności naszego organizmu do regeneracji. Na kurację z użyciem olejku rycynowego należy przeznaczyć co najmniej kilka tygodni. Po tym okresie czasu będziemy w stanie zauważyć pierwsze efekty. Warto jednak przygotować się psychicznie na to, że olejek rycynowy zagości w naszym życiu na nawet 3-6 miesięcy. Taka cierpliwość w przypadku kosmetyków naturalnych zdecydowanie się opłaca. Efekty ich stosowania, w przeciwieństwie do wielu sztucznych produktów do pielęgnacji włosów, są zazwyczaj trwałe.
Przeciwwskazania
Jak już wspomnieliśmy, olejek rycynowy jest produktem naturalnym i bezpiecznym, ale należy uważać z jego stosowaniem. Warto obserwować reakcje włosów i skóry głowy i dostosowywać częstotliwość stosowania oraz ilość olejku, którą nakładamy do stanu włosów. Stosowanie olejku rycynowego w nadmiarze może szkodzić. Dochodzi wówczas do przesuszanie skóry głowy. Jeśli zaobserwujemy u siebie taki objaw, warto znacznie zmniejszyć częstotliwość stosowania i zawartość olejku w maseczkach na włosy. Osoby z włosami blond powinny uważać przy stosowaniu olejku rycynowego i liczyć się z tym, że olejek może zmienić kolor ich włosów na ciemniejszy. Osoby zaś z rozjaśnianymi i wysokoporowatymi włosami powinny zrezygnować z olejowania końcówek włosów. W przypadku włosów kruchych, suchych i zniszczonych olej rycynowy może pogorszyć stan końcówek, zamiast go poprawić. Oleju rycynowego nie poleca się osobom z poważnymi problemami z wypadaniem włosów. Specyfik może bowiem nadmiernie obciążać osłabione włoski i przyczyniać się do ich utraty.
Jaki olejek rycynowy wybrać?
Olejek rycynowy jest specyfikiem łatwo dostępnym i stosunkowo tanim. Warto jednak zwrócić uwagę na to, po jaki produkt sięgamy. Najbardziej odpowiedni olej to taki, który był tłoczony na zimno, a przede wszystkim nieprzetworzony. Takie informacje znajdziemy zwykle na etykiecie produktu. Tylko nieprzetworzony olej utrzymuje swoje niezwykłe właściwości i nadaje się do stosowania na włosy i skórę głowy. Obróbka i przetwarzanie sprawia, że olej traci swoje naturalne lecznicze właściwości. Istnieje również wiele odmian olejku rycynowego, których zastosowania nieco się od siebie różnią.