Naraya Plus – recepta online
Naraya Plus jest lekiem antykoncepcyjnym podawanym doustnie w formie tabletek powlekanych w celu zapobiegania zajściu w nieplanowaną ciążę. Na rynku farmaceutycznym lek Naraya Plus występuje w opakowaniach po:
- 28 tabletek: jeden blister zawierający 24 tabletki zawierające substancje czynne oraz 4 tabletki placebo,
- 84 tabletki: są to trzy blistery, każdy zawiera po 24 tabletki zawierające substancje czynne oraz po 4 tabletki placebo.
Lek Naraya Plus wydawany jest na receptę, a każda pojedyncza tabletka z substancjami aktywnymi zawiera dwa różne żeńskie hormony drospirenon oraz etynyloestradiol. działanie preparatu polega na hamowaniu owulacji oraz na wywołaniu odpowiednich zmian w endometrium. Lek należy stosować z godnie z informacjami zawartymi w ulotce.
Naraya Plus: skład
Każda z różowych tabletek na blisterze zawiera substancje czynne:
- etynyloestradiolu: 0,02 mg,
- drospirenonu: 3 mg.
oraz substancje pomocnicze:
- laktoza jednowodna: 44 mg,
- żelowana skrobia kukurydziana,
- powidon K30,
- kroskarmeloza sodowa: pochodna celulozy,
- polisorbat 80,
- stearynian magnezu,
- alkohol poliwinylowy,
- dwutlenek tytanu: E171,
- makrogol 3350,
- talk,
- tlenek żelaza żółty, czerwony oraz czarny: E172.
Każda z białych tabletek na blisterze nie zawiera substancji czynnych, ale zawiera substancje pomocnicze:
- laktoza bezwodna: 89,5 mg,
- powidon K30,
- stearynian magnezu,
- alkohol poliwinylowy,
- dwutlenek tytanu: E171,
- makrogol 3350,
- talk.
Naraya Plus: dawkowanie
Lek Naraya Plus należy stosować po jednej tabletce z blistera raz dziennie o tej samej porze. W razie konieczności tabletkę należy popić niewielką ilością płynu. Ten rodzaj tabletek należy przyjmować w sposób ciągły. Jeden blister zawiera 28 dawek leku, po skończeniu ich zażywania należy rozpocząć przyjmowanie kolejnych dawek zgodnie z instrukcją na następnym blisterze. Wówczas krwawienie z odstawienia rozpocznie się w przeciągu od dwóch do trzech dni od czasu stosowania czterech ostatnich tabletek z biletera. Ponadto krwawienie może nie zakończyć się do czasu rozpoczęcia przyjmowania dawek leku z kolejnego blistera.
Stosowanie leku Naraya Plus można rozpocząć na kilka sposobów w zależności od:
- jeśli w ostatnim miesiącu dana pacjentka nie przyjmowała żadnych środków hormonalnych: Przyjmowanie leku Naraya Plus można rozpocząć w pierwszym dniu naturalnego krwawienia miesiączkowego (pierwszy dzień cyklu)
- jeśli w ostatnim miesiącu dana pacjentka przyjmowała środki hormonalne: Stosowanie leku należy rozpocząć następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki poprzedniego przyjmowanego leku> nie może to jednak nastąpić później niż następnego dnia po zakończeniu standardowej przerwy w przyjmowaniu poprzednich tabletek bądź po przyjęciu tabletek zawierających substancje placebo poprzedniego leku. Natomiast w sytuacji gdy wcześniej był stosowany system terapeutycznego dopochwowego bądź system transdermalnego, przyjmowanie leku Naraya Plus należy rozpocząć w dniu usunięcia stosowanego systemu.
- jeśli w ostatnim miesiącu dana pacjentka przyjmowała lek zawierający progestagen lub stosowała system IUS: kobieta przyjmująca minitabletki zawierające progestagen może rozpocząć przyjmowanie leku Naraya Plus w dowolnym momencie cyklu. Natomiast w przypadku implantu bądź IUS kobieta może zacząć stosować lek w dniu usunięcia implantu lub w przypadku antykoncepcji wstrzykiwanej, lek można zacząć przyjmować w dniu, w którym miał mieć miejsce kolejny zastrzyk. Jednocześnie w tych przypadkach przez pierwszych siedem dni od rozpoczęcia przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowo metody mechanicznej w celu zapobiegnięciu ciąży.
- kobiety po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży: kobieta może od razu rozpocząć przyjmowanie leku Naraya Plus. W takiej sytuacji nie jest wymagana dodatkowa antykoncepcja.
- kobiety po porodzie bądź po poronieniu w drugim trymestrze ciąży: przyjmowanie leku należy rozpocząć od 21 do 28 dni po porodzie bądź poronieniu w drugim trymestrze ciąży. Jednocześnie w tych przypadkach przez pierwszych siedem dni od rozpoczęcia przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowo metody mechanicznej w celu zapobiegnięciu ciąży.
Wskazania do stosowania Naraya Plus
Lek Naraya Plus stosuje się w celu zapobieganiu nieplanowanego zajścia w ciążę jak lek hormonalny wydawany na receptę.
Przeciwskazania do stosowania Naraya Plus
Nie należy przyjmować leku Naraya Plus, jeżeli u danej pacjentki występował/lub występuje:
- uczulenie na jakikolwiek składnik leku,
- zakrzepica żył głębokich,
- zatorowość płucna,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- zakrzepy krwi w kończynach dolnych,
- brak możliwości w poruszaniu się np. chodzeniu,
- po zawale serca,
- po udarze mózgu,
- wysokie ciśnienie krwi,
- dusznica,
- cukrzyca,
- silne bóle migrenowe,
- wysokie stężenie cholesterolu we krwi,
- wysokie stężenie trójglicerydów we krwi,
- zapalenie wątroby typu C,
- zapalenie trzustki,
- choroby wątroby,
- ciąża,
- przyjmowanie innych leków mogących wywierać wpływ na prawidłowe działanie leku,
- krwawienie z narządów rodnych bez znanej przyczyny jego wystąpienia.
Ostrzeżenia dla leku Naraya Plus
Pominięcie zalecanych dawek leku należy skonsultować z lekarzem. Co więcej pacjentka powinna poinformować lekarza, jeśli podczas stosowania leku Naraya Plus pojawiły się bądź pogłębiły się u niej następujące objawy:
- toczeń rumieniowaty układowy,
- choroba Leśniowskiego-Crohna,
- zapalenie jelita grubego,
- padaczka,
- choroby zapalne/przewlekłe jelit,
- niedokrwistość sierpowatokrwinkowa,
- zespół hemolityczno-mocznicowy,
- żylaki,
- choroby dziedziczne mogące mieć wpływ na podwyższenie ryzyka wystąpienia skutków ubocznych wynikających z przyjmowania leków,
- rak/nowotwory piersi,
- zaburzenia słuchu,
- zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych,
- choroba pęcherzykowa skóry,
- choroba układu nerwowego,
- pląsawica Sydenhama,
- plamy na skórze,
- wysypka,
- trudności w przełykaniu.
Przyjmowanie leku złożonego antykoncepcyjnego Naraya Plus wiąże się z większym ryzykiem pojawienia się u danej pacjentki zakrzepów krwi. Natomiast stosowanie leku nie chroni przed zakażeniem sie chorobami przenoszonymi droga płciową.
Naraya Plus, a ciąża
Leku nie należy stosować w okresie ciąży, karmienia piersią oraz w sytuacji podejrzenia ciąży.
Naraya Plus: efekty uboczne
Podczas zażywania leku hormonalnego Naraya Plus mogą wystąpić w różnej częstotliwości następujące efekty uboczne:
- Efekty uboczne występujące często: bóle głowy, bóle piersi, napięcie piersi, zmienny nastrój, stany depresyjne, wzrost masy ciała.
- Efekty uboczne występujące czasami: bóle migrenowe głowy, wysypka/pokrzywka, zwiększenie stężenia lipidów we krwi, biegunka, spadek libido, powiększenie się piersi, zatrzymanie płynów w organizmie, wymioty.
- Efekty uboczne występujące rzadko: zakrzepy krwi w żyle bądź w tętnicach, miniudar lub udar, zawał serca, zatorowość płucna, zakrzepy krwi w wątrobie, zakrzepy krwi w żołądku, zakrzepy krwi w jelitach, zakrzepy krwi w nerkach, zakrzepy krwi w oku, zmniejszenie masy ciała, napad niedokrwienny, rumień wielopostaciowy, zwiększenie libido, wydzieliny z pochwy, wydzieliny z piersi, rumień guzowaty, kamienie żółciowe w pęcherzyku żółciowym.
- Efekty uboczne występujące bardzo rzadko: zapalenie trzustki.
Naraya Plus: interakcje
Przejmowanie leku Naraya Plus może zostać zaburzone jeśli dana pacjentka zażywa inne leki z: fenytoiną, gryzeofulwiną, barbituranami, karbamazepiną, topiramatem, prymidonem, ryfampicyną, okskarbamazepiną. Ponadto na działanie leku wpływają także lek stosowane w leczeniu HIV: rytonawir, newirapina, efawirenz. Co więcej na działanie leku wpływają leki stosowane podczas leczenia WZW typu C: ombitaswir, parytaprewir, rytonawir, dasabuwir. Oprócz tego podczas kuracji lekiem Naraya Plus nie należy stosować produktów, leków oraz preparatów zawierających ziele dziurawcach zwyczajnego.
Jak uzyskać receptę online na Naraya Plus?
Obecnie receptę na hormonalny lek antykoncepcyjny Naraya Plus bez wychodzenia z domu w trybie online można uzyskać dzięki placówce medycznej Skyclinic. Klinka ta zajmuje się wysoce komfortowym dla pacjenta systemem wizyt lekarskich, w tym wizyt w trybie online z możliwością wystawienia recepty online. Placówka Skyclinic specjalizuje się m. in.; w ginekologii, w dermatologii, w medycynie estetycznej, w kosmetologii, w trychologii. Zamów e-receptę tutaj http://www.skyclinic.pl/zabiegi/e-recepta/