Medycyna estetyczna sięga swoimi początkami jeszcze do starożytnych cywilizacjach Greków, Rzymian i Egipcjan. Już w czasach powszechnego kultu piękna i estetyki przykładano bardzo dużą wagę do poprawy wyglądu zewnętrznego. W latach 70. XX wieku medycyna estetyczna została zdefiniowana jako dyscyplina medyczna, a za jej ojca powszechnie uznaje się endokrynologa francuskiego pochodzenia Jean Jacques Legranda. Założył on pierwsze Francuskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej. W dzisiejszych czasach niemal każdy z nas zetknął się z tematem zabiegów upiększających. Kojarzymy je głównie z hamowaniem oznak starzenia, ujędrnianiem skóry, czy po prostu z „poprawianiem natury”. Stały się powszechne i dostępne dla wszystkich. Niosą ze sobą wiele korzyści, nie tylko tych estetycznych. Depilacja laserowa, wypełnianie botoksem, czy usuwanie cellulitu są teraz bardzo pożądane. Można śmiało stwierdzić, że medycyna estetyczna w ostatnich latach przeżywa swój rozkwit, ale czym właściwie ona jest? Niepostrzeżenie wkradła się w panujące realia. Stała się ważnym elementem poprawy życia i atrakcyjności człowieka, ale czy zdajemy sobie sprawę z czym się wiąże? Czy oprócz niepodważalnych zalet, dostrzegamy również potencjalne zagrożenia? Lektura tego artykułu powinna rozjaśnić temat i odpowiedzieć na pytanie, czy warto korzystać z osiągnięć medycyny estetycznej.
Czym właściwie zajmuje się medycyna estetyczna?
Medycyną estetyczną nazywamy dział medycyny, przynależący do estetologii medycznej. Cel, który jej przyświeca, to poprawa atrakcyjności ciała człowieka, a zarazem jakości jego życia. Nie stanowi ona świadczeń medycznych. Pozwala zlikwidować, lub maksymalnie ukryć niedoskonałości o różnym podłożu. Przekłada się to na satysfakcję pacjenta z własnego wyglądu. W dużej części ukierunkowana jest na korekty różnego rodzaju defektów estetycznych (np. blizny, cellulit, rozstępy, miejscowa otyłość i wiele innych). Ogromnym procentem zabiegów medycyny estetycznej są również działania hamujące starzenie się skóry i likwidację zmarszczek. Potężny rozwój nauki i technologii sprawił, że już nawet podczas pierwszej wizyty w salonie kosmetycznym możemy zmienić kształt ust, czy pozbyć się zmarszczek. Defekty urody, z którymi niegdyś trzeba było się po prostu pogodzić, dziś nie stanowią już większego problemu. W społeczeństwie znacznie wzrosła świadomość znaczenia atrakcyjnego wyglądu, który ma ogromny wpływ na wiele sfer życia. Chcemy być atrakcyjni dla samych siebie, dla naszych partnerów, pozostawać dłużej aktywni zawodowo, a medycyna estetyczna po prostu nam to wszystko umożliwia.
Jakie zabiegi możemy wykonać w zakresie medycyny estetycznej?
Oto niektóre z nich:
- wypełnianie zmarszczek,
- odmładzanie skóry,
- poprawianie kształtu twarzy (np. zapadnięte kości policzkowe),
- niwelowanie cieni pod oczami i redukcja przebarwień,
- usuwanie cellulitu i rozstępów,
- usuwanie nadmiaru tkanki tłuszczowej,
- usuwanie blizn (pooperacyjnych, potrądzikowych i innych),
- modelowanie ust, (wypełnianie botoksem, czyli jadem kiełbasianym),
- zwężanie i zamykanie poszerzonych porów skóry,
- usuwanie tatuaży, znamion, brodawek,
- poprawa kolorytu uzębienia i wyrównywanie zgryzu,
- trwałe usuwanie owłosienia różnych części ciała
- leczenie objawów trądziku różowatego.
Wszystkie te działania stały się możliwe dzięki zaawansowanej technologii. Do najważniejszych narzędzi i metod, które całkowicie zrewolucjonizowały świat medycyny estetycznej zaliczamy:
- fale radiowe,
- podciśnienie,
- światło IPL/E-Light,
- laser frakcyjny/ typu Q-Switch/ diodowy,
- lasery biostymulujące,
- wypełniacze: np. kwas hialuronowy,
- masaż mechaniczny,
- peelingi,
- nakłuwanie,
- toksyna botulinowa (potocznie botoks),
- kriolipoliza/lipoliza kawitacyjna
Medycyna estetyczna zyskała ogromną popularność na całym świecie i z każdym dniem grono jej zwolenników powiększa się jeszcze bardziej. Doskonale sprawdza się zarówno w formie działań profilaktycznych, jak i poprawianiu defektów, z którymi po prostu nie chcemy żyć. Pokusa zachowania młodej, gładkiej skóry i poprawienia swojej atrakcyjności fizycznej sprawia, że jesteśmy w stanie na prawdę wiele poświęcić. Jeszcze do niedawna tego typu zabiegi cieszyły się największą popularnością wśród kobiet, jednak z biegiem czasu z jej dobrodziejstw coraz chętniej zaczęli również korzystać także mężczyźni. Większość zabiegów z powodzeniem stosuje się w przypadku obu płci, a wiele salonów kosmetycznych oferuje specjalne pakiety dla panów. W związku z tym, coraz więcej osób decyduje się na zabiegi, które mają poprawić atrakcyjność ich ciała. Każdego dnia, w gabinetach na całym świecie wykonuje się tysiące zabiegów estetycznych. Są to przede wszystkim działania modelujące, wyszczuplające, usuwające nadmierne owłosienie, cellulit, rozstępy i nadmiar tłuszczu.
Do najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem należą:
- powiększanie i podnoszenie piersi,
- wypełnianie jadem kiełbasianym,
- depilacja,
- liposukcja,
- niechirurgiczne usuwanie tłuszczu,
- wypełnianie kwasem hialuronowym,
- peeling chemiczny,
- operacje powiek.
Zalety medycyny estetycznej
Wszystko jest dla ludzi, pod warunkiem, że stosujemy to z umiarem. W przypadku zabiegów estetycznych, przede wszystkim, na pierwszym miejscu powinniśmy stawiać rozsądek. Pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze! W pierwszej kolejności warto poznać różnice pomiędzy zabiegami kosmetycznymi, medycyną estetyczną, a chirurgią plastyczną. Łączy je wspólny cel, czyli poprawa wyglądu. Różnią się jednak znacząco pod względem inwazyjności. Najmniej skomplikowane są zabiegi kosmetyczne. To właśnie one cieszą się największą popularnością, ponieważ pozwalają uzyskać praktycznie natychmiastowy efekt. Tego typu zabiegi to nie chirurgia plastyczna, w związku z czym nie ingeruje się zbytnio w tkanki, a zaawansowane technologicznie metody niwelują do minimum ból i dyskomfort, które możemy odczuwać w trakcie „upiększania”. Takie zabiegi trwają zwykle do 60 minut, są bezbolesne i nie wymagają skomplikowanej rekonwalescencji. Jeżeli wybierzemy profesjonalny salon kosmetyczny, w którym zabiegi fachowo dobiera i przeprowadza specjalista, możemy być niemal pewni, że nie poskutkują one żadnym uszczerbkiem na zdrowiu. Salony medycyny estetycznej oferują na prawdę szeroki wachlarz usług. Możemy odmłodzić skórę, skorygować nawet głębokie zmarszczki, pozbyć się trądziku, cellulitu, rozstępów, czy zbędnego owłosienia. Chcąc skorygować określoną wadę umawiamy się na zabieg, którego skutki zauważymy już po pierwszym, bądź po kilku spotkaniach ze specjalistą. Jeśli defekt dotyczy głębszych mankamentów dermatologicznych, z pomocą przychodzą metody z użyciem lasera, bądź wstrzykiwanie odpowiednich substancji. W przypadku poważnych „poprawek”, takich jak odstające uszy, niewłaściwy owal twarzy, krzywy nos, czy wielkość piersi, wymagana jest już ingerencja chirurga plastycznego. Właściwie przeprowadzony zabieg przyniesie oczekiwane i długotrwałe efekty.
Wskazania do skorzystania z zabiegów medycyny estetycznej:
- zmarszczki mimiczne, utrwalone i bruzdy,
- sucha i zniszczona skóra,
- przebarwienia skóry,
- odstające kości policzkowe (nieregularny owal twarzy),
- asymetryczne usta,
- trądzik młodzieńczy i różowaty,
- blizny potrądzikowe i pooperacyjne,
- nadpotliwość,
- rozszerzone naczynka,
- rozstępy,
- cellulit,
- nadmierne owłosienie,
- wypadanie włosów,
- nadmierne otłuszczenie niektórych partii ciała.
Wady medycyny estetycznej
Medycyna estetyczna niesie ze sobą wiele korzyści, ale również i zagrożenia, których powinniśmy być świadomi, nim zdecydujemy się wykonać pierwszy krok. Niestety, bywa i tak, że nieprzemyślane posunięcia w tym temacie mogą negatywnie wpłynąć na jakość naszego dalszego życia. Zacząć należy od tego, że usługi medycyny estetycznej nie należą do tanich. Już cena samej konsultacji zaczyna się od ok 100zł, a ceny zabiegów mogą się plasować w rzędzie od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Należy przy tym pamiętać, że wiele z tych czynności wymaga „odświeżania” co kilka miesięcy. W niektórych przypadkach, zwłaszcza u osób w średnim wieku, takie sesje należy powtarzać regularnie, co przekłada się na dość duże obciążenie finansowe. Pamiętajmy jednak, że w tej kwestii nie ma kompromisów. Duża dostępność preparatów, urządzeń, a także stale rosnący popyt sprawiają, że coraz częściej wykonywania takich zabiegów podejmują się osoby niewykwalifikowane, bez wymaganego wykształcenia. Nie oszczędzajmy na wyborze profesjonalnego salonu kosmetycznego, ponieważ w tym przypadku może nas to kosztować wiele niechcianych konsekwencji, a nawet utratę zdrowia. Salony bez pozytywnych recenzji, poleceń, czy żadnych śladów działalności lepiej omijać szerokim łukiem. W przeciwnym razie, nieświadomie możemy stać się „królikiem doświadczalnym”, a skutki źle dobranych i wykonanych zabiegów mogą być nieodwracalne. Nie dajmy się złapać na niską cenę i obietnice spektakularnych, błyskawicznych efektów. Zwracajmy uwagę na certyfikaty danej osoby, bądź salonu. Również bardzo istotne są warunki, w jakich przeprowadza się zabiegi, pełna informacja na temat przebiegu działań i zapoznanie z ewentualnymi efektami ubocznymi, które nie muszą, ale mogą się pojawić. Zdarzają się również sytuacje, w których skóra nie reaguje dobrze na zabiegi medycyny estetycznej. Czasem nawet zwykły peeling potrafi wywołać silną reakcję alergiczną lub podrażnienie. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby specjalista ocenił, czy dany zabieg jest nam na prawdę potrzebny i czy tylko nie pogłębi naszego problemu. Na zdrowiu nie wolno oszczędzać i w tym przypadku również powinniśmy kierować się tą zasadą. Czasem lepiej jest zapłacić więcej i oddać się w ręce prawdziwych profesjonalistów, niż zaoszczędzić i żałować swojej decyzji do końca życia. Większość takich zabiegów powinien wykonywać tylko lekarz lub odpowiednio wykwalifikowany w tym kierunku specjalista. Temat ten już wiele razy poruszany był przez stowarzyszenia medyczne, które kierowały się upowszechnieniem obowiązujących standardów w trosce o dobro i bezpieczeństwo pacjenta. Każdy zabieg powinien być poprzedzony szczegółowym wywiadem na temat zdrowia. Umożliwi on dobranie indywidualnego sposobu postępowania, wykluczy przeciwwskazania, pomoże uniknąć ewentualnych powikłań i umożliwi osiągnięcie oczekiwanych efektów. Bardzo ważne są w tym przypadku informacje o chorobach, przyjmowanych lekach i wcześniej przebytych zabiegach. Może się również zdarzyć, że specjalista odmówi wykonania działań poprawiających wygląd w trosce o dobro pacjenta. Pamiętajmy, że z takich zabiegów kategorycznie nie mogą korzystać osoby chore, z gorączką, infekcjami skóry, kobiety w okresie ciąży i karmiące piersią.
Czy warto skorzystać?
Do dziś temat medycyny estetycznej u wielu osób budzi negatywne skojarzenia, które związane są z ofiarami nieudanych operacji plastycznych. Niesłusznie! Pamiętajmy, że najczęściej są to nieinwazyjne i bezpieczne zabiegi, które w widoczny sposób korygują defekty urody. Decydując się na pomoc medycyny estetycznej, powinniśmy najpierw dokładnie przemyśleć czy na pewno jej potrzebujemy. Pamiętajmy o tym, że nikt nie jest doskonały, a większość ludzi nie posiada odpowiedniego dystansu do samych siebie i wyolbrzymia swoje niedoskonałości. Niepotrzebnie popadamy w kompleksy, które wynikają z braku samoakceptacji i zaniżają naszą samoocenę. Piękno zewnętrzne ma niewątpliwie ogromny wpływ na nasze poczucie pewności siebie, dodaje odwagi, wpływa na rozwój i pobudza do podejmowania nowych wyzwań. Nie ma nic złego w chęci poprawy swojego wyglądu, jednak nie pozwólmy, aby stał się on celem nadrzędnym. Czasu nie da się zatrzymać, jednak korzystanie z osiągnięć medycyny estetycznej niesie ze sobą wiele korzyści dla naszego wyglądu. Niezaprzeczalnym plusem takich zabiegów jest również poprawa komfortu psychicznego, która wynika ze skorygowania niedoskonałości fizycznych. Nie bójmy się więc wykorzystywać medycyny estetycznej do poprawiania jakości swojego życia. Takie jest jej zadanie! Niekiedy konsultacja w salonie kosmetycznym może być pierwszym krokiem do spełnienia marzeń i zdobycia szczytów, które niegdyś wydawały nam się nieosiągalne.