Marvelon – recepta online
Marvelon – skład
Tabletki leku Marvelon składają się z: 0,15 mg dezogestrelu oraz 0,03 mg etynyloestradiolu. Trzeba również wspomnieć o tym, że ów lek zawiera laktozę. Każda tabletka składa się z identycznej dawki hormonów.
Marvelon – dawkowanie
Lek Marvelon należy dawkować zgodnie z instrukcjami, znajdującymi się na opakowaniu. Preparat powinno się przyjmować o tej samej porze dnia. Jeśli istnieje taka potrzeba, można przy braniu tabletki popijać ją niewielką ilością wody. Preparat trzeba przyjmować przez okres 21 dni, a tabletki z następnego opakowania można zacząć brać dopiero po upływie tygodniowej przerwy. W przypadku pojawienia się krwawienia nie należy się bać, gdyż jest to reakcja, wynikająca z odstawienia leku. Ów krwawienie zazwyczaj pojawia się 2-3 dni po odstawieniu leku i może ono trwać nawet do momentu, w którym przystępujemy do przyjmowania kolejnego opakowania tabletek. Bez względu na to, czy krwawienie ustało przed tym terminem, czy też nie, możemy bezpiecznie przyjmować lek. Jeśli dawkowanie preparatu będzie przebiegało zgodnie z powyższą instrukcją, jego skuteczność działania będzie zauważalna, nawet w okresie tygodniowej przerwy.
Wskazania do stosowania Marvelon
Wskazane jest, aby lek Marvelon stosowały kobiety, które znajdują się w wieku rozrodczym i chcą przyjmować doustną antykoncepcję. Preparat powinien zostać przypisany dla kobiet, które zostały ocenione indywidualnie pod kątem ryzyka pojawienia się różnych chorób itd., a w szczególności: żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, wynikającej ze stosowania leku.
Przeciwskazania do stosowania Marvelon
Istnieją przeciwskazania przed przyjmowaniem leku Marvelon. Dotyczą one kobiet, które:
– cierpią na nadwrażliwość na substancje czynne, bądź którąkolwiek inną substancję pomocniczą leku,
– występuje u nich bądź istnieje duże ryzyko pojawienia się żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (VTE),
– występuje u nich lub istnieje spore ryzyko pojawienia się tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych (ATE),
– stwierdzone została dziedziczna bądź nabyta skłonność do występowania tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych,
– cierpią na zapalenie trzustki lub zmagały się z nią w przeszłości,
– zmagają się z ciężkimi chorobami wątroby,
– cierpią bądź cierpiały na łagodnego lub złośliwego nowotworu wątroby,
– występuje u nich lub istnieje podejrzenie występowania nowotworów złośliwych narządu rodnego lub piersi zależnych od hormonów płciowych,
– są w ciąży lub istnieje takie podejrzenie,
– następuje rozrost endometrium,
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z objawów należy natychmiastowo przerwać stosowanie preparatu. Jako alternatywę mogą posłużyć niehormonalne środki antykoncepcyjne.
Ostrzeżenia dla leku
Należy pamiętać o tym, że stosowanie leku Marvelon wiąże się z ryzykiem pojawienia się różnych chorób oraz skutków ubocznych. W przypadku ich wystąpienia należy skonsultować się z lekarzem, aby sprawdzić, czy nie jest konieczne zaprzestanie stosowania leku. Pacjentka powinna znać i być świadoma wszelkich chorób, jakie może nieść ze sobą stosowanie preparatu.
Marvelon a ciąża
Preparat Marvelon jest przeciwwskazany dla pacjentek, które są w ciąży. Nie zaleca się także, aby stosowały go kobiety, które są na etapie karmienia piersią, gdyż może mieć to niepożądany wpływ na zdrowie dziecka. W przypadku, gdy ciąża pojawi się w trakcie stosowania preparatu, powinno się natychmiastowo zaprzestać jego brania.
Marvelon – efekty uboczne
Stosowanie leku Marvelon może się wiązać z pojawieniem się następujących efektów ubocznych:
– zwiększenie masy ciała,
– bóle głowy oraz brzucha,
– nudności oraz zmiany nastroju,
– nastrój depresyjny,
Powyższe efekty pojawiają się stosunkowo często w wyniku stosowania leku Marvelon. Jednakże mogą wystąpić mniej popularne skutki uboczne takie jak np.:
– zwiększenie popędu seksualnego,
– tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe,
– nietolerancja szkieł kontaktowych,
– zmniejszenie masy ciała,
– rumień wielopostaciowy,
To tylko niektóre z nich, gdyż wszystkich możliwych efektów ubocznych jest znacznie więcej. O wszystkich można przeczytać w ulotce dołączonej do opakowania leku.
Marvelon – interakcje
Warto pamiętać o tym, aby informować na bieżąco ginekologa o wszystkich przyjmowanych aktualnie lekach, gdyż część z nich mogłaby wejść w interakcje z preparatem Marvelon. W interakcję z Marvelon mogą wejść:
– leki oraz preparaty ziołowe, indykujące enzymy mikrosomalne,
– fenytoina, fenobarbital, prymidon, bozentan, karbamazepina, ryfampicyna, niektóre inhibitory proteazy HIV (np. rytonawir)
– okskarbazepina, topiramat, ryfabutyna, felbamat, gryzeofulwina
– preparaty, zawierające ziele dziurawca zwyczajnego,
– nienukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy,
– silne i umiarkowane inhibitory CYP3A4,
Jak uzyskać recepetę online na Marvelon?
Receptę online na lek Marvelon można uzyskać w placówce medycznej Skyclinic. Wystarczy skonsultować się telefonicznie, a już po krótkiej chwili e-recepta powinna zostać wypisana. Informacja na ten temat powinna do nas dotrzeć SMS-em bądź e-mailem. Zamów e-receptę tutaj http://www.skyclinic.pl/zabiegi/e-recepta/