Ten typ łysienia u mężczyzn w początkowej fazie charakteryzuje się powstawaniem tak zwanych „zakoli”. U kobiet przebiega to w nieco inny sposób. Łysienie typu androgenowego jest odporne na stosowanie środków pobudzających porost włosów. Skutkiem tego typu łysienia może być nawet całkowita utrata włosów. W przypadku mężczyzn efekty estetyczne łysienia androgenowego nie są tak dotkliwe, jak w przypadku kobiet. Wiele z nich ma problem z akceptacją siebie, wstydzi się przerzedzenia włosów na głowie oraz widocznych miejsc pozbawionych włosów.
Łysienie androgenowe może mieć przykre skutki, jakimi często są obniżenie samooceny, czy depresja. Jakie są pierwsze objawy, co jest przyczyną oraz jak można leczyć tę przypadłość?
PRZYCZYNY ŁYSIENIA ANDROGENOWEGO
Łysienie androgenowe pojawiające się u kobiet do momentu menopauzy jest często spowodowane nadmierną produkcją testosteronu, albo czynnikami genetycznymi. Natomiast w momencie, gdy kobieta jest już po okresie „przekwitania” ciało nie produkuje już w takich ilościach estrogenu – damskiego hormonu, a skupia się na produkcji testosteronu. Gdy ten przeważa, zaczyna się proces androgenowego łysienia kobiet, w tym czasie pojawia się także owłosienie na twarzy (głównie na brodzie oraz nad ustami). Ten typ łysienia dotyka około 30-40 procent kobiet i może rozpocząć się w każdym wieku.
Bezpośrednią przyczyną łysienia androgenowego najczęściej jest jednak zbyt duża wrażliwość na dihydrotestosteron. Najnowsze badania wykazują, iż długo trwający stres, czy wyczerpanie psychiczne, bądź fizyczne znacznie przyśpiesza łysienie androenowe u osób, które mają ku temu predyspozycje. Niektórzy badacze stwierdzają nawet, iż tryb życia pełen nerwów oraz stresu może uaktywnić łysienie androgenowe, które mogłoby u danej osoby nie wystąpić. Do tej pory nie odnotowano jednak badań na ten temat.
CZYM OBJAWIA SIĘ ŁYSIENIE ANDROGENOWE?
Charakterystyczne dla tego typu łysienia u kobiet jest powstawanie tak zwanych prześwitów – z czasem włosów w danym miejscu jest tak mało, iż jest to niezwykle widoczne. Przy czym łysienie androgenowe u kobiet obejmuje środkową linię głowy, czyli usytuowane jest w okolicy tak zwanego przedziałka. Może zdarzyć się również, iż forma łysienia u kobiet będzie miała postać rozproszoną, co odznacza się wyraźnymi „łysymi plackami” rozmieszczonymi w różnych częściach głowy. Początkowa faza łysienia androgenowego objawia się także silnym przetłuszczaniem się włosów, czy występowaniem trądziku.
LECZENIE
Obecnie nie ma skutecznej metody na wyleczenie tego typu łysienia. Dostępne sposoby często sprawiają jedynie, że włosów wypada mniej. U nielicznych osób, dzięki terapiom polegającym na przyjmowaniu leków (finasterydu u mężczyzn, octan cyproteronu oraz estrogen u kobiet), proces ten zostaje przerwany, aczkolwiek w zdecydowanej większości przypadków nie dochodzi do odrastania włosów z łysych przestrzeni na głowie. Jednym z popularnych niegdyś działań jest noszenie peruki, jednak nie jest to wygodna metoda. Peruka nigdy nie zastąpi prawdziwych włosów. Często jedynym ratunkiem, a jednocześnie szansą na przywrócenie włosów jest wykonanie przeszczepu. Ten zabieg chirurgiczny jest coraz popularniejszy, powstało kilka metod przeszczepu włosów.
Podsumowanie
Łysienie typu androgenowego to przypadłość, która dotyka coraz większej liczby mężczyzn i kobiet. Poza czynnikami genetycznymi coraz częściej łączy się je z cywilizacyjnymi chorobami, takimi jak na przykład nadciśnienie. Szybkie zdiagnozowanie łysienia androgenowego pozwala na natychmiastową reakcję i zatrzymanie tego procesu w skutek przyjmowania leków blokujących działanie dihydrotestosteronu. Niestety, ogromna część osób, które dotyka łysienie androgenowe, zaczyna działać dopiero po pojawieniu się widocznych na głowie pustych przestrzeni. Mężczyźni przez długi czas lekceważą problem. Natomiast kobiety zauważając, iż włosy stają się rzadsze oraz cieńsze próbują z tym walczyć domowymi sposobami, czyli kosmetykami aptecznymi stymulującymi wzrost włosów. Pierwszym działaniem po zaobserwowaniu widocznych zmian na głowie, powinno być udanie się do trychologa, czyli specjalisty zajmującemu się chorobami głowy i skóry. Ponadto, warto jest wykonać badania hormonalne, a w przypadku kobiet także badania krwi w kierunku stwierdzenia chorób tarczycy (TSH), jak również konieczne jest udanie się do lekarza ginekologa. W przypadku łysienia androgenowego u kobiet, jak i mężczyzn warto również skorzystać z psychoterapii, która pozwoli na odzyskanie równowagi psychicznej osób, które nie radzą sobie z tą przypadłością. Pogorszenie samopoczucia, niska samoocena, czy stany depresyjne to jedne z objawów wpływu łysienia androgenowego na psychikę.
Gdy łysienie androgenowe osiągnęło zaawansowaną formę, nieskuteczne okażą się wszystkie dostępne współcześnie metody leczenia. Hamują łysienie, ale nie sprawią, iż utracone włosy odrosną. Dlatego też tak popularne współcześnie jest korzystanie z zabiegu przeszczepu włosów. Ta metoda wybierana jest zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, ponieważ jako jedyna stanowi gwarancję odzyskania włosów na głowie. Powszechność tych zabiegów spowodowała, iż koszty przeszczepu włosów znacznie się zmniejszyły.