Levomine mini – recepta online
Levomine mini zawiera w swym składzie dwie główne substancje czynne: etynyloestradiol oraz lewonogestrel. Są to związki syntetyczne, będące chemicznie podobne do naturalnych hormonów płciowych, należących do grup estrogenów i progesteronu. Jedna tabletka zawiera 0,02 mg etynyloestradiolu oraz 0,1 mg lewonorgestrelu. Jako substancję pomocniczą należy wyróżnić laktozę, co istotne jest w przypadku jej nietolerancji.
Wskazania do stosowania Levomine mini
Lek ten należy do doustnych środków antykoncepcyjnych. Prawidłowo stosowany chroni przed zajściem w ciąże.
Przeciwskazania do stosowania Levomine mini
Doustne środki antykoncepcyjne stwarzają ryzyko wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej. Z uwagi na to zjawisko bezwzględnie przeciwwskazane są w przypadku jej występowania lub ryzyka jej wystąpienia. Czynnikami ryzyka są otyłość, długotrwałe unieruchomienie, dodatni wywiad w rodzinie, wiek powyżej 35 lat. Do dodatkowych przeciwwskazań należy zaburzenie czynności wątroby, hormonozależny nowotwór złośliwy, krwawienie z pochwy lub brak miesiączki o niejasnej etiologii.
Ostrzeżenia dla leku
Największe ryzyko wiążące się ze stosowaniem leku wiąże się ze wspomnianą wcześniej chorobą zakrzepowo-zatorową. Niestety badania wykazały, że przyjmowanie hormonalnej antykoncepcji, jaką jest Levomine mini, może prowadzić do zwiększenia ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy i raka piersi. Lek może także zwiększać poziom enzymów wątrobowych oraz nasilić pewne współistniejące choroby, m.in. depresję, chorobę Leśniowskiego-Crohna, padaczkę, żółtaczkę, porfirię czy toczeń rumieniowaty układowy.
Levomine mini a ciąża
Levomine mini jest przeciwwskazany u kobiet będących w ciąży. W przypadku wystąpienia ciąży należy przerwać przyjmowanie leku. Nie zaleca się także stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych w czasie karmienia piersi ze względu na hamujący wpływ na laktację oraz przenikanie substancji do mleka, mające wpływ na dziecko.
Levomine mini – efekty uboczne
Stosowanie każdego leku wiąże się z ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. W przypadku Levomine mini do najczęściej występujących należą: zmienny lub depresyjny nastrój, nudności, bóle brzucha, ból i wrażliwość piersi oraz zwiększenie masy ciała. Pacjentki skarżą się czasem również na ból głowy lub migreny, zmniejszone libido oraz zatrzymanie płynów w organizmie. W wyniku przyjmowania Levomine mini może dojść także do nadciśnienia, zwiększenia obwodowej insulinooporności, hipertriglicerydemii i otosklerozy.
Nawet, jeżeli pacjentka nie posiada przeciwwskazań, jakim jest ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej, to wciąż możliwe jest jej wystąpienie. Niektóre objawy tej choroby mogą stanowić zagrożenie życia. Szczególnie niepokojącym objawem jest ból w klatce piersiowej, mogący być wynikiem zatorowości płucnej prowadzącej do nagłego zatrzymania krążenia.
Levomine mini – interakcje
Substancje lecznicze zawarte w Levomine mini metabolizowane są przez enzymy wątrobowe CYP450. W związku z tym zachodzić może istotna interakcja pomiędzy lekami, których metabolizm również oparty jest o te same izoenzymy. W wyniku jednoczesnego przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych wraz z cyklosporyną wzrasta jej poziom w osoczu, natomiast następuje równoczesne osłabienie działania antykoncepcyjnego. Stosowanie Levomine mini wraz z troleandomycyną może doprowadzić do wystąpienia cholestazy wewnątrzwydzielniczej. Należy dokładnie czytać ulotki wszystkich przyjmowanych leków lub konsultować niepewność z lekarzem lub farmaceutą. Dodatkowo warto wspomnieć, że przyjmowanie preparatów z dziurawca również może spowodować osłabienie działania antykoncepcyjnego.
Levomine mini – dawkowanie
Jedno opakowanie Levomine mini zawiera 21 tabletek o działaniu czynnym. W przypadku, kiedy nie stosowano wcześniej doustnych środków antykoncepcyjnych, należy zażyć pierwszą tabletkę z blistra w pierwszym dniu miesiączki, a następnie przyjmować jedną tabletkę dziennie, aż do wyczerpania blistra. Pora przyjmowania tabletek w ciągu dnia powinna być taka sama. Po skończeniu opakowania należy zrobić 7-dniową przerwę w stosowaniu tabletek, a następnie rozpocząć kolejne opakowanie. W czasie przerwy powinno wystąpić krwawienie z odstawienia, które przypomina miesiączkę, najczęściej w drugim lub trzecim dniu przerwy. Możliwe są alternatywne schematy przyjmowania antykoncepcji doustnej – należy wtedy postępować według instrukcji lekarza. W przypadku zapomnienia o przyjęciu tabletki występują różne procedury, w zależności od czasu, który upłynął od pominiętej dawki. Zastosowanie ich pozwala zachować działanie antykoncepcyjne, jednak w pewnych przypadkach konieczne jest zastosowanie dodatkowej ochrony przed ciążą.
Jak uzyskać recepetę online na Levomine mini
Lek Levomine mini możliwy jest do wydania w aptece jedynie pod warunkiem posiadania recepty lekarskiej. Uzyskać można ją także poprzez konsultację online w Skyclinic. Lekarz po wizycie wystawia pacjentce indywidualny, 4-cyfrowy kod recepty, którą można zrealizować w dowolnej aptece. Zamów e-receptę tutaj http://www.skyclinic.pl/zabiegi/e-recepta/