Zabieg Fotona 4D to laserowy lifting twarzy, cieszący się świetnymi efektami. Wyjątkowość wykonywanej procedury jest zawdzięczania połączeniu 4 różnych metod, uzupełniających się wzajemnie. Zabieg opracowany przez firmę Fotona cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Wiele osób, również gwiazd poddaje swoją skórę działaniu lasera. Metoda Fotona 4D skutecznie poprawia niedoskonałości skóry. To, co odróżnia ją od innych liftingów to zakres podejmowanych działań. Zabieg wykorzystuje 4 różne wiązki laserowe o odmiennej długości fali, dzięki temu cała grubość skóry ulega procesom regeneracji. Synergistyczne działanie poszczególnych etapów procedury daje efekt jędrności, gęstości i redukcji zmarszczek. Lifting Fotona 4D pobudza tworzenie nowych włókien kolagenowych na całej grubości skóry. Innowacyjny zabieg wpływa na wiele wad i niedoskonałości. Pacjentki zgłaszają się w celu wygładzenia skóry, redukcji zmarszczek, wypełnienia bruzd nosowo- wargowych, zmniejszenia objawów fotostarzenia.
Dla kogo przeznaczony jest zabieg Fotona 4D?
Zabieg Fotona 4D jest dedykowany osobom, które chcą pozbyć się objawów starzenia oraz zredukować niedoskonałości skóry. Jest to bezpieczna i bezinwazyjna metoda będąca alternatywą dla operacji plastycznych. Zabieg Fotona 4D nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji, co jest dużą zaletą dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na dłuższą przerwę od wykonywanych obowiązków. Czas potrzebny na regenerację jest indywidualnie zmienny, ale nie wynosi powyżej kilku dni. Kiedy pacjent poddający się zabiegowi zgłosi konieczność szybkiego powrotu do codziennych obowiązków, można zrezygnować z 4 etapu procedury. Dzięki temu już na drugi dzień po wykonanym zabiegu klient wraca do pracy. Czas rekonwalescencji po inwazyjnych operacjach jest o wiele dłuższy, a ryzyko wystąpienia powikłań całkiem spore. Metoda Fotona 4D jest bardzo bezpieczna, jednocześnie dając bardzo zadowalające efekty.
Wskazania do zabiegu Fotona 4D
Jest wiele przyczyn, dla których pacjenci decydują się na wykonanie zabiegu. Procedura wykorzystująca różne typy lasera może być pomocna w poprawie wielu niedoskonałości. Wskazaniami do wykonania zabiegu Fotona 4D są:
- Zmarszczki (w tym zmarszczki palacza, zmarszczki śmiechowe i kurze łapki)
- Bruzdy w okolicy oczu oraz ust (w tym nadmiernie zarysowane bruzdy nosowo- wargowe)
- Wiotka skóra
- Nierówna struktura skóry
- Delikatne przebarwienia
- Rozszerzone pory
- Utrata jędrności skóry
- Rozszerzone naczynka
- Utrata owalu twarzy (opadający owal)
- Szara, ziemista i zmęczona skóra
- Objawy fotostarzenia
Efekty zabiegu Fotona 4D
Efekty zabiegu Fotona 4D są tak spektakularne, dzięki połączeniu 4 różnych metod. Każdy z zastosowanych etapów wymaga użycia innej wiązki lasera, który oddziałuje na warstwy skóry. Dzięki temu zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne powłoki zostają odbudowane. Pierwsze efekty występują już po jednym zabiegu. Pełen rezultat laserowego liftingu twarzy jest widoczny po kilku miesiącach. W wyniku wykonania zabiegu Fotona 4D następuje:
- Rozświetlenie skóry
- Poprawa jędrności, napięcia i gęstości skóry
- Wygładzenie skóry
- Wypełnienie i redukcja bruzd nosowo- wargowych
- Zwężenie porów
- Wyrównanie kolorytu skóry
- Poprawa owalu skóry
Które okolice ciała, mogą być poddane zabiegowi Fotona 4D?
Jest kilka okolic anatomicznych, w których wykonuje się procedurę liftingu laserowego. Należą do nich:
- twarz
- podbródek
- szyja
- dekolt
Podczas sesji zabiegowej, można wykonać procedurę w kilku okolicach jednocześnie. Wybór miejsc zależy od potrzeb pacjenta.
Czy zabieg Fotona 4D jest bolesny?
Do wykonywania zabiegu Fotona 4 D nie stosuje się znieczulenia. Metoda jest całkowicie bezbolesna. Podczas procedury pacjenci odczuwają ciepło i delikatne kłucie w miejscu, poddawanym działaniu lasera. Do najmniej komfortowych momentów zabiegu zalicza się ostatni- czwarty etap. Warto podkreślić, że pacjentki oceniają całą metodę jako komfortową i bezbolesną.
Opis zabiegu Fotona 4D
Czas wykonywania zabiegu jest różny. Długość procedury zależy od ilości okolic, które są poddawane działaniu lasera oraz cech skóry pacjenta. Zazwyczaj określa się, że zabieg trwa od 45 minut do nawet 2 godzin. Metoda liftingu twarzy Fotona 4 D składa się z 4 części. Istotą zabiegu jest wzajemne dopełnianie i powiększanie efektów działania każdego z etapów.
Pierwszy etap polega na ostrzeliwaniu wiązką lasera tkanek od strony jamy ustnej, w okolicach jarzmowych, dolnej oraz górnej części ust. Wykonywanie zabiegu od zewnętrznej i wewnętrznej strony skóry polepsza osiągane rezultaty. Skanowanie tych miejsc powoduje ich w pełni kontrolowane podgrzewanie. Pod wpływem dostarczanej energii tkanki ulegają obkurczeniu. Rezultatem tego etapu jest spłycenie bruzd nosowo- wargowych. Pod wpływem działania wiązki lasera w tkankach następuje przebudowa włókien kolagenowych. To zapewnia zwiększenie gęstości skóry.
Drugi etap korzysta z innego rodzaju wiązki laserowej. Osoba przeprowadzająca zabieg tworzy zbiór równomiernie od siebie oddalonych mikrouszkodzeń skóry. To stymuluje tkanki to regeneracji i odbudowy. Niedoskonałości głębokich warstw są korygowane, a drobne zmarszczki ulegają spłyceniu. Druga część zabiegu Fotona 4D stanowi uzupełnienie pierwszego etapu. Laser tworząc mikrouszkodzenia głębszych warstw, stymuluje je do produkcji włókien kolagenowych. Pogłębia to efekt zwiększonej gęstości skóry.
Trzeci etap korzysta z bardzo głęboko wnikającej wiązki laserowej. Prawie cała grubość skóry poddaje się zabiegowi. Penetracja na 6 mm skutkuje termoliftingiem najgłębiej położonej tkanki.
Czwarty etap to pilling laserowy. Ta część zabiegu jest bardzo indywidualna. Parametry wiązki laserowej są dobierane do pacjenta. Głębokość wnikania może być duża, mała lub średnia. W niektórych przypadkach rezygnuje się z tej części zabiegu. Peeling laserowy stanowi dopełnienie poprzednich trzech etapów metody Fotona 4D. Jego głównym celem jest rozświetlenie skóry, a także zamknięcie porów i likwidowanie niewielkich nierówności.
Rekomendowana ilość zabiegów
Rekomendowana ilość zabiegów jest zależna od wieku pacjenta, stanu jego skóry, oraz od indywidualnych zdolności regeneracyjnych. Efekt jest obserwowany już po pierwszej sesji zabiegowej. Zaawansowany wiek pacjenta i wymagająca skóra mogą wymagać powtórzenia procedury. Kolejny zabieg można wykonać po około pół roku od poprzedniego. Dla pacjentów z młodszą skórą zaleca się stosowanie metody co rok. Dzięki temu uzyskane efekty zostaną podtrzymane.
Jakie skutki niepożądane może spowodować zabieg Fotona 4D?
Zabieg Fotona 4D jest zaliczany do bardzo bezpiecznych procedur, jednak niesie za sobą ryzyko pewnych skutków niepożądanych. Skóra po zabiegu może być zaczerwieniona, obrzęknięta i podrażniona. Okres pełnej rekonwalescencji bywa różny, zazwyczaj wynosi od 2 do 5 dni. Czas regeneracji jest uzależniony od zastosowanych parametrów lasera wykorzystywanego podczas zabiegu. Indywidualne cechy pacjenta również są bardzo ważnym czynnikiem. Podczas rekonwalescencji zachodzi złuszczanie zniszczonego naskórka i odbudowa tkanek całej grubości skóry.
Czy istnieje możliwość skrócenia czasu rekonwalescencji?
Tak, dzięki modyfikacji parametrów lasera używanego do zabiegu Fotona 4D można skrócić czas rekonwalescencji. Niektórzy pacjenci nie mogą sobie pozwolić na kilka dni odpoczynku. Odpowiednio dobrane parametry sprawią, że powrót do obowiązków będzie możliwy już na drugi dzień po zabiegu, a procesy przebudowy i regeneracji będą zachodzić tylko w głębszych warstwach skóry.
Czy należy wykonać jakieś przygotowania do zabiegu?
Tak, jest kilka czynności, które należy wykonać przed zabiegiem Fotona 4D. Pacjentka powinna zmyć makijaż. Gdy klient korzysta z soczewek kontaktowych, musi je wyciągnąć na czas wykonywanej procedury. Podczas zabiegu pacjent ma skanowaną twarz laserem zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Wymusza to konieczność przepłukania jamy ustnej specjalnym płynem. Jeżeli w miejscach, w których planowane jest wykonywanie zabiegu, występuje owłosienie, to należy je usunąć. Warto zaznaczyć, że trzeba to zrobić wcześniej niż na tydzień przed procedurą Fotona 4D lub skorzystać z innej metod niż depilacja woskiem.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu Fotona 4D?
Istnieje dość długa lista przeciwwskazań do wykonania procedury. Niektóre z nich mogą stanowić przeszkodę tylko przez pewien czas, inne przekreślają szanse pacjenta na zabieg Fotona 4D. Bezpieczeństwo jest priorytetem.
Przeciwwskazaniami są:
- Ciąża
- Okres karmienia piersią
- Ekspozycja na mocne promieniowanie UV na około miesiąc przed zabiegiem (chodzi o korzystanie z solarium albo intensywne opalanie się w naturalny sposób)
- Zażywanie leków fotouczulających
- Stosowanie sterydów miejscowo i ogólnie (w maściach i w tabletkach)
- Stosowanie retinoidów przez ostatnie 6 miesięcy przed zabiegiem
- Zaburzenia krzepnięcia krwi lub przyjmowanie leków modyfikujących proces krzepnięcia
- Czynne choroby autoimmunologiczne (na przykład toczeń układowy)
- Skłonność do powstawania blizn hipertroficznych
- Aktywne choroby skóry (takie jak łuszczyca, bielactwo, czy atopowe zapalenie skóry)
- Zakażenie wirusami zapalenia wątroby i wirusem HIV
- Peeling wykonany 2 tygodnie przed zabiegiem
- Depilacja pęsetą lub woskiem jeden tydzień przed zabiegiem
- choroby hormonalne (endokrynologiczne)
- Padaczka
- Aktywna i przebyta choroba nowotworowa
- Rozrusznik serca
- Bardzo sucha i bardzo wrażliwa skóra
- Cukrzyca z nieustabilizowanym poziomem glukozy
- Nadciśnienie
- Choroby serca i naczyń
- Stany zapalne w okolicach, w których planowany jest zabieg
Zalecenia po zabiegu Fotona 4D
Jest również grupa zaleceń dla pacjentów, u których został wykonany zabieg Fotona 4D. Nieprzestrzeganie ich może spowodować wystąpienie skutków niepożądanych albo ich zaostrzenie. Po liftingu Fotona 4D zalecane jest:
- Nie stosowanie toników na bazie alkoholu i mydła
- Nie wykonywanie peelingów
- Nie drażnienie skóry w okolicy wykonywanej procedury (na przykład ręcznik może spowodować podrażnienia, należy używać go ostrożnie i delikatnie)
- Nie wykonywać makijażu do momentu złuszczenia naskórka
- Unikać gorących kąpieli, saun i ćwiczeń fizycznych
- Nie opalać się
Powyższe zalecenia należy stosować do czasu pełnego wygojenia.