Blog

Dieta a wypadanie włosów

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Czyż nie każdy z nas marzy o pięknych, zdrowych i bujnych włosach? Z całą pewnością tak, jednak niestety jest wiele czynników, które sprawiają, że nasze włosy stają się osłabione i zaczynają wypadać. Jednym z takich czynników jest niewłaściwie dobrana i skomponowana dieta, uboga w witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego wzrostu włosów. Problem wypadania i osłabienia ogólnej kondycji włosów nasila się szczególnie w okresie jesienno- zimowym. Zadbane, gęste oraz lśniące włosy są wizytówką człowieka, a zwłaszcza Pań. Lubią układać włosy w rozmaite fryzury, bądź zwyczajnie rozpuścić je i czuć w nich delikatne podmuchy wiatru. Badania naukowe mówią o tym, że każdy z nas traci dziennie około 100 włosów i jest to zjawisko zupełnie normalne. W miejsce tych włosów wyrastają nowe. Jednak kiedy nasze włosy zaczynają wypadać garściami, są słabe i się kruszą, to znak, że zdecydowanie czegoś im brakuje i jak najszybciej powinniśmy my zmienić.

I. Wypadanie włosów co może być przyczyną?

Kondycja naszych włosów jest sygnałem co dzieje się w naszym organiźmie. Zdarzają się takie sytuacje, w których włosy niestety nadmiernie wypadają i nie ma na to żadnego wpływu, ani dieta, ani żadne kosmetyki nie są w stanie pomóc. Do takich rzeczy należą:

  • predyspozycje genetyczne
  • choroby autoimmunologiczne
  • poród
  • przejście przez chemioterapie czy radioterapie
  • skomplikowane operacje, w których została zastosowana narkoza

Czasami mogą wypadać w wyniku zaburzeń hormonalnych czy metabolicznych oraz chorób skórnych. Wówczas najlepiej skonsultować się z odpowiednim specjalistą, który wybierze dla nas odpowiedni sposób leczenia. Ciągłe życie w biegu i stres także niekorzystnie wpływają na skórę naszej głowy i są często przyczyną wypadania naszych włosów i osłabienia ogólnej ich kondycji. Teraz w dobie Internetu, gdzie są dostępne różnego rodzaju suplementy diety, a także najróżniejsze kosmetyki, to na wypadanie włosów ogromny wpływ ma nasza dieta.

II. Znaczenie diety – a wypadanie włosów

Z czynników dietetycznych, które bardzo niekorzystnie wpływają na kondycję włosów jest dieta niskokaloryczna. Zazwyczaj stosują ją osoby, które pragną zrzucić zbędne kilogramy w krótkim czasie, bez uprzedniego kontaktu ze specjalistą, działają na własną rękę. Niestety niszczą w ten sposób nie tylko swoje zdrowie, ale także i w znaczący sposób wpływają na kondycję swojej skóry głowy. Żywienie ubogie w białko oraz kalorie, doprowadza do wielu zaburzeń w naszym organiźmie, w tym także do wypadania włosów. Jeszcze gorszą rzeczą niż dieta niskokaloryczna jest głodówka. Może się zdarzyć nawet tak, że włosy w końcu przestaną odrastać, albo proces odrostu będzie odbywał się w bardzo długim procesie. Aby wzmocnić włosy konieczne jest stosowanie prawidłowo zbilansowanej diety, która jest bogata w witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe niezbędne w procesie prawidłowego wzrostu włosów.

Zobacz więcej  Evra– recepta online

III. Jakie witaminy, minerały i tłuszcze są ważne?

Aby wzmocnić włosy konieczne jest wprowadzenie do diety odpowiedniej ilości składników odżywczych. Przede wszystkim odpowiedniej ilości witamin z grupy B, takie jak witamina B2, B3, B5 i B8. Wpływają one bardzo korzystnie na prawidłowy stan skóry a także błon śluzowych, są także niezbędne w procesie wzrostu włosa. Bardzo pomocne będą także nienasycone kwasy tłuszczowe omega- 3. Zapewniają one przede wszystkim prawidłowe nawilżenie skóry głowy, przez co skóra głowy nie jest przesuszona. Włączenie do naszej codziennej diety produktów bogatych w selen, cynk czy żelazo także w pozytywny sposób wpłynie na stan naszych włosów. Selen w połączeniu z witaminą E opóźniają procesy starzenia się komórek i tkanek oraz pomagają w utrzymaniu elastyczności i młodego wyglądu. Cynk wpływa w sposób korzystny na powstawanie głównego budulca włosów jakim jest keratyna. Kwasy omega- 3 podobnie, jak wcześniej wymienione już składniki są świetnymi przeciwutleniaczami, co w korzystny sposób wpływa na pozbywanie się rodników oraz ochronę przed nimi. Żelazo nie może go zabraknąć w diecie na zdrowe włosy, jego niedobór może powodować osłabienie, siwienie i wypadanie włosów.

IV. Jakie produkty jeść, by stan włosów się poprawił

Tak jak już wcześniej zostało wspomniane w naszej diecie powinny znaleźć się produkty bogate w witaminy: A, C, E, witaminy z grupy B, cynk, miedź, żelazo oraz nasycone kwasy tłuszczowe. Niezbędnym składnikiem są także aminokwasy siarkowe, które stanowią główny budulec włosów. Najważniejszym krokiem będzie uzupełnienie naszej diety o pełnowartościowe białko. Aminokwasy są odpowiedzialne przede wszystkim za budowę skóry głowy, ich niedobór może prowadzić do szybszego starzenia się włosów i w konsekwencji ich wypadania. Zatem warto w diecie jeść mięso i nabiał, które zawierają sporą ilość białka. Nie może zabraknąć także ryb morskich, to właśnie one zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe omega- 3, białko, a także witaminy z grupy A, D, oraz B. Znajdziemy je w takich produktach jak oliwa z oliwek, oleje roślinne, nasiona dyni, słonecznika. Zapewne każdy z nas słyszał także o awokado to także doskonałe źródło minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Zobacz więcej  Czy depilacja laserowa w domu może zastąpić zabieg w salonie kosmetycznym?

Warto pamiętać także o jedzeniu produktów, które są bogate w żelazo, jego niedobór może w znaczący sposób osłabić włosy. Żelazo jest niezbędnym składnikiem w produkcji keratyny, a także bierze udział w procesie regulacyjnym gruczołów łojowych w skórze głowy. Koniecznie włączcie do swojej diety takie produkty jak buraki, jagnięcina, morele, wątróbka, brokuły, kasza gryczana jak również jaglana.

Rośliny strączkowe zawierają z kolei niezbędny cynk, biotynę, żelazo, a także białko. Niedobór tych składników może objawiać się łamliwymi i kruchymi włosami. W konsekwencji będzie prowadziło to do ich wypadania. Warto zatem wprowadzić do diety orzechy, które stanowią doskonałe źródło kwasów Omega- 3. Z kolei szpinak czy brokuł to doskonałe i naturalne źródło witaminy C.

W jadłospisie nie powinno zabraknąć także produktów bogatych w witaminy z grupy A, E i selen. Witamina E przed wszystkim rozszerza naczynia krwionośne, które odżywiają włosy i chroni je przed uszkodzeniem. Witamina A z kolei odbudowuje komórki i keratynę, tak ważny składnik budulcowy włosów. Selen jest składnikiem zapobiegającym starzeniom się skóry.

Miedź, cynk i mangan to minerały, które będą nieocenione w naszej diecie. Mają ogromny wpływ na proces hamowania wypadania włosów. Zaczynając od miedzi, od której zależy prawidłowa struktura włosów, a jej niedobór powoduje zaburzenie i osłabienie poziomu innego ważnego minerału, a mianowicie żelaza. Cynk minerał biorący udział w metaboliźmie białek. Cynk możemy znaleźć między innymi  w imbirze, ciecierzycy i orzechach. Z kolei wcześniej wspomnianą miedź w rybach, pestkach dyni, ziarnach słonecznika, migdałach, płatkach owsianych oraz roślinach strączkowych.

V. Zbilansowana dieta to klucz do sukcesu

Niestety niektórym wciąż wydaje się, że jedząc przetworzone jedzenie, złej jakości i kompletnie bez żadnych wartości odżywczych będą miały piękne, lśniące i grube włosy. Otóż odpowiedź brzmi nie i jeszcze raz nie. Nawet stosując najlepsze kosmetyki z drogeryjnych półek, bądź profesjonalnych sklepów nie osiągniemy wymarzonych efektów, jeśli nasz tryb odżywiania nie ulegnie zmianie. Popularne powiedzenie „jesteś tym co jesz” ma tutaj bardzo dobre zastosowanie. Zmiana w żywieniu nikomu z nas nie przychodzi łatwo, ale naprawdę efekty, które wiadomo będą widoczne po dłuższym czasie stosowania, przerosną Wasze oczekiwania. Niestety, ale nie ma nic od razu, na wszystko trzeba sobie sumiennie i ciężko zapracować. Efekty diety, chociaż z pewnością z czasem stanie się to rutynowym sposobem Waszego żywienia w połączeniu z późniejszą pielęgnacją da gęste, lśniące i piękne włosy, których niejedna osoba będzie zazdrościła.

Zobacz więcej  Selen i jego wpływ na włosy

VI. Czego unikać w diecie 

Oczywiście oprócz produktów, które warto wprowadzić do codziennej diety, są i takie które należy ograniczyć, bądź wyeliminować całkowicie, chociaż jest to bardzo trudne. Do takich produktów można zaliczyć:

  • picie kawy (wypijajmy jej mniej, 1 filiżanka dziennie będzie optymalną dawką), zdrowszym zamiennikiem będzie np. zielona herbata
  • biały cukier zastępujmy zdrowszym słodzikiem np. ksylitolem, stewią czy erytrytolem
  • starajmy się unikać białego pieczywa, zamiast tego wybierajmy pieczywo ciemne pełnoziarniste
  • słodycze też należy ograniczyć, są ogólnie niezdrową przekąską, zamiast tego warto się przerzucić np. na owoce, które są równie słodkie i smaczne
  • przetworzone jedzenie w puszkach np. ryby czy konserwy, zamiast tego warto kupić świeżą rybę, która będzie źródłem kwasów omega- 3
  • staraj się jadać świeże warzywa i owoce, gdyż one zawierają najwięcej cennych witamin i minerałów, zamiast wybierać te suszone bądź w zalewach

Tylko dzięki wprowadzeniu odpowiedniej diety, aktywności fizycznej, a także dodatkowo dobranej pielęgnacji, nasze marzenia o gęstych, lśniących włosach staną się rzeczywistością. Zastosowanie takiej diety wpłynie pozytywnie nie tylko na kondycje naszych włosów, ale na ogólne samopoczucie i kondycje naszego organizmu. Zdrowie mamy jedno i warto je szanować.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Objawy i diagnoza niedoczynności tarczycy: ważne informacje dla pacjentów

Objawy i diagnoza niedoczynności tarczycy: ważne informacje dla pacjentów Przyczyny i rozpoznanie niedoczynności tarczycy: co należy wiedzieć? Niedoczynność tarczycy to choroba spowodowana niedoborem hormonów tarczycy, co prowadzi do szeregu objawów. Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne

Czytaj artykuł

Kolonoskopia – wskazania, przygotowanie do badania oraz przebieg: co pacjent powinien wiedzieć o badaniu jelita grubego i potencjalnych powikłaniach

Kolonoskopia – wskazania, przygotowanie do badania oraz przebieg: co pacjent powinien wiedzieć o badaniu jelita grubego i potencjalnych powikłaniach Czym jest kolonoskopia? Wprowadzenie do badania endoskopowego jelita grubego Kolonoskopia jest badaniem endoskopowym jelita grubego, które pozwala na ocenę wnętrza jelita

Czytaj artykuł
Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop