Diane-35 – recepta online
Lek Diane-35 jest preparatem dostępnym w formie tabletek powlekanych, które oddziaływują na kobiecy układ płciowo-moczowy oraz hormony płciowe. Diane-35 jest lekiem antykoncepcyjnym odpowiadającym za hamowanie działania androgenów. Preparat doskonale sprawdza się w leczeniu trądziku występującego u kobiet. Lek Diane-35 jest lekiem hormonalnym wydawanym tylko i wyłącznie na receptę wystawioną przez lekarza. Lek dostępny jest w opakowaniach zawierających po : 21 tabletek, 42 tabletki oraz 63 tabletki. Każde opakowanie leku należy przechowywać w temperaturze do 25 stopni Celsjusza zgodnie z terminem ważności widniejącym na opakowaniu (data ważności leku wynosi 3 lata).
Diane-35: skład
W skład każdej z tabletek zawartych w opakowaniu leku Diane-35 wchodzą dwie substancje czynne oraz substancje pomocnicze.
Substancje czynne:
- octan cyproteronu: 2 mg w każdej powlekanej tabletce,
- etynyloestradiol: 0,035 mg w każdej powlekanej tabletce.
Substancje pomocnicze zawarte w rdzeniu każdej powlekanej tabletki:
- laktoza jednowodna: pełni rolę wypełniacza oraz ochrania lek przed wilgocią, substancja ta stanowi także nośnik substancji czynnych,
- skrobia kukurydziana,
- powidon 25000,
- talk,
- organiczny związek chemiczny: stearynian magnezu.
Substancje pomocnicze zawarte w otoczce każdej powlekanej tabletki:
- powidon 700000,
- sacharoza,
- talk,
- węglan wapnia (CaCO3),
- Biel tytanowa/dwutlenek tytanu,
- makrogol 6000,
- glicerol 85%,
- E 172: tlenek żelaza żółty,
- wosk montanoglikolowy.
Diane-35: dawkowanie
Lek Diane-35 należy przyjmować regularnie oraz zgodnie z zaleceniem lekarza. Regularne przyjmowanie zalecanej dawki leku skutecznie zapobiega nieplanowanemu zajściu w ciąże, wykazuje działanie terapeutyczne oraz skutecznie leczy objawy trądziku u kobiet. Natomiast w przypadku nieregularne stosowanie leku Diane-35 może powodować krwawieniem śródcyklicznym oraz prowadzić do obniżenia skuteczności leku.
Każde opakowanie leku Diane-35 zawiera blister z 21 tabletkami. Na blisterze obok każdej z zwartych w nim tabletek widnieje oznaczenie z dniem tygodnia, w którym należy przyjmować daną tabletkę. Lek należy przyjmować zgodnie z kolejnością wskazaną na blisterze przez 21 z rzędu, po 1 tabletce na dobę. Diane-35 należy zażywać o stałej porze, popijając niewielką ilością wody.
Przyjmowanie każdego nowego blistera należy rozpocząć po siedmiodniowej przerwie w przyjmowaniu leku. Wówczas w trakcie przerwy w przyjmowaniu leku przeważnie po dwóch- trzech dniach występuje krwawienie z odstawienia. Krwawienie z odstawienie może trwać nawet po rozpoczęciu przyjmowaniu kolejnej 21 dniowej serii leku.
Przyjęcie większej dawki leku Diane-35 niż dawka zalecana może skutkować wymiotamy, nudnościami oraz krwawieniem z dróg rodnych. O przyjęciu zbyt dużej dawki leku należy powiadomić lekarza.
Stosując lek Diane-35 po raz pierwszy:
- jeśli przez ostatni miesiąc nie były stosowane doustne preparaty antykoncepcyjne należy: rozpocząć przyjmowanie leku w pierwszy dzień cyklu miesiączkowego, czyli w pierwszym dniu naturalnego występowania krwawienia miesiączkowego. Ponadto w takiej sytuacji lek można zacząć przyjmować pomiędzy 2, a 5 dniem cyklu miesiączkowego. Zaleca się wówczas w trakcie siedmiu pierwszych dni, pierwszego cyklu przejmowania Diane-35 stosowanie dodatkowej metody mechanicznej w celu uniknięcia nieplanowanej ciąży.
- jeśli przez ostatni miesiąc były stosowane inne złożone preparaty antykoncepcyjne, plastry antykoncepcyjne bądź był stosowany krążek dopochwowy, należy: rozpocząć przyjmowanie leku Diane-35 w pierwszym dniu po przyjęciu ostatniej dawki/tabletki, która zawierała substancje czynne poprzedniego złożonego doustnego preparatu antykoncepcyjnego. Powinno to jednak nastąpić nie później niż w pierwszym dniu po zwykłej przerwie w stosowaniu tabletek, zawierających substancje czynne bądź substancje placebo, poprzedniego złożonego doustnego leku stosowanego w celu zapobiegnięciu ciąży. Natomiast przypadku gdy przed rozpoczęciem kuracji lekiem Diane-35 był stosowany krążek dopochwowy bądź system transdermalny najlepiej należy rozpocząć przyjmowanie lek Diane-35 w dniu usunięcia krążka dopochwowego lub systemu transdermalnego. Natomiast przyjmowanie leku nie może nastąpić później niż w dniu planowego ponownego ich zastosowania.
- jeśli przez ostatni miesiąc były przejmowane minitabletki zawierające tylko progestageny należy: w pierwszej kolejności zaprzestać stosowania minitabletki (w dowolnym dniu), a zamiast niej przyjąć lek Diane-35. Podczas pierwszych siedem dni należy stosować także mechaniczne metody antykoncepcji.
- jeśli przez ostatni miesiąc były stosowane zastrzyki antykoncepcyjne, implanty antykoncepcyjne bądź stosowano system terapeutyczny domaciczny uwalniający progestagen należy: rozpocząć w dniu, w którym miał nastąpić kolejny zastrzyk antykoncepcyjny, w dniu usunięcia implantu bądź w dniu usunięcia systemu terapeutycznego domacicznego. Natomiast jeżeli w trakcie pierwszych siedmiu dni od rozpoczęci przyjmowania leku Diane-35 utrzymuje się stosunki seksualne, należy stosować dodatkowo metody antykoncepcji mechaniczne.
Pominięcie dawki leku Diane-35:
- Jeśli od pominięcia dawki leku minęło mniej niż 12 godzin: skuteczność antykoncepcyjna leku Diane-35 nie została obniżona. Należy wówczas jak najszybciej przyjąć tabletkę, a następną dawkę leku zażyć o zwykłej porze.
- Jeśli od pominięcia dawki leku minęło więcej niż 12 godzin: skuteczność przyjmowanego leku Diane-35 może ulec zmniejszeniu. Im więcej tabletek zostało pominiętych tym większe powstaje ryzyko na zajście w nieplanowaną ciąże. Ryzyko to jest znacznie większe w przypadku pominięcia tabletek z początku blistera oraz tabletek z jego końca. Jeżeli została pominięta więcej niż jedna tabletka należy skonsultować dalsze przyjmowanie leku Diane-35 z lekarzem.
- Jeśli pominięta została jedna dawka leku (jedna tabletka) w pierwszym tygodniu przyjmowania obecnego opakowania należy: jak najszybciej przyjąć pominiętą dawkę, nawet jeśli wiąże się to z przyjęciem dwóch tabletek jednocześnie. Natomiast następne dawki leku należy przyjmować o stałej porze. Ponadto przez następne siedem dni zaleca się stosowanie dodatkowych metody antykoncepcji w celu zmniejszenia ryzyka zajścia w nieplanowaną ciążę. Jeśli w ciągu tygodnia poprzedzającego pominięcie dawki leku utrzymywane były stosunki seksualne, możliwe jest zajście w ciążę. Należy jak najszybciej skonsultować pominięcie tabletki z lekarzem.
- Jeśli pominięta została jedna dawka leku (jedna tabletka) w drugim tygodniu przyjmowania obecnego opakowania należy: jak najszybciej przyjąć pominiętą dawkę, nawet jeśli wiąże się to z przyjęciem dwóch tabletek jednocześnie. Natomiast następne dawki leku należy przyjmować o stałej porze. W tym przypadku skuteczność leku Diane-35 nie została zmniejszona i nie ma konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcyjnych. Natomiast jeśli wcześniej zostały już pominięte dawki leku (np. w pierwszym tygodniu blistra) zaleca się przez następne siedem dni stosowanie dodatkowych metody antykoncepcji w celu zmniejszenia ryzyka zajścia w nieplanowaną ciążę.
- Jeśli pominięta została jedna dawka leku (jedna tabletka) w trzecim tygodniu przyjmowania obecnego opakowania należy: w takiej sytuacji osoba przyjmująca lek ma dwie opcje. Pierwsza opcja: jak najszybciej przyjąć pominiętą dawkę, nawet jeśli wiąże się to z przyjęciem dwóch tabletek jednocześnie. Natomiast następne dawki leku należy przyjmować o stałej porze. Opcja druga: rozpocząć przyjmowanie tabletek z następnego blistera od razu po dokończeniu aktualnego, czyli bez siedmiodniowej przerwy. Wówczas krwawienie z odstawienia wystąpi dopiero po dokończeniu drugiego blistera. W takiej sytuacji może jednak nastąpić plamienie bądź krwawienie śródcykliczne. Opcja dodatkowa: można zrobić od razu siedmiodniową przerwę w przyjmowaniu leku (wraz z wliczeniem w przerwę dnia pominięcia dawki) i rozpocząć nowy blister.
Wskazania do stosowania Diane-35
Lek Diane-35 zalecza się stosować w trakcie chorób takich jak; łojotok, nasilona postać trądziku, nadmierne odłowienie występujące u kobiet w wieku rozrodczym, łysienie androgenne, łagodne postacie hirsutyzmu. Lek Diane przyjmowany jest także jako hormonalny środek antykoncepcyjny stosowany w celu zapobiegnięciu zajścia w nieplanowaną ciążę.
Przeciwskazania do stosowania Diane-35
Leku Diane-35 nie należy stosować gdy u danego pacjenta występuję bądź występował jakikolwiek z niżej wymienionych stanów:
- zakrzepica żył głębokich,
- zatorowość płucna,
- zaburzenia zakrzepowe,
- zatory żył bądź tętnic,
- zawał mięśnia sercowego,
- udar mózgu,
- dławica piersiowa,
- objawy zwiastujące zakrzepice np. przemijające napady wynikające z niedokrwienia mózgu,
- bóle migrenowe głowy (z objawami neurologicznymi).
- cukrzyca,
- zapalenie trzustki,
- ciężka choroba wątroby, w tym łagodne lub złośliwe nowotwory narządu wątroby,
- nowotwór narządów płciowych,
- nowotwór piersi,
- krwawienie z dróg rodnych o nieznanej przyczynie,
- Ciąża, podejrzenie ciąży, karmienie piersią,
- nadwrażliwość bądź alergia na substancje czynne bądź na substancje pomocnicze.
- leku Diane-35 nie mogą przyjmować mężczyźni.
Ostrzeżenia dla leku Diane-35
Przed przyjęciem leku należy poinformować lekarza o występowaniu:
- wszelkiego rodzajów chorób lub schorzeń mogących wpływać na działanie prawidłowe leku Diane-35,
- cukrzycy,
- nałogu palenia tytoniu/ zwłaszcza w przypadku ukończenia przez daną pacjentkę 35 roku życia,
- otyłości,
- żylaków,
- wysokiego ciśnienia tętniczego,
- migotania przedsionków,
- chorobach genetycznych występujących u bliskich osób spokrewnionych osób,
- zakrzepicy,
- migrenowych bólach głowy,
- padaczki,
- wysokiego cholesterolu,
- zwiększonego stężenia trójglicerydów,
- chorobach wątroby,
- chorobach pęcherzyka żółciowego,
- choroby Leśniowskiego,
- zapaleniu jelita grubego,
- zespołu policystycznych jajników,
- niewydolności nerek,
- niedokrwistości sierpowatokrwinkowej,
- tocznia rumieniowatego układowego,
- chorobach, które po raz pierwszy pojawiły lub nasiliły się podczas ciąży,
- przebarwień skóry,
- udarze mózgu,
- zawale mięśnia sercowego,
- obrzęku naczynioruchowego.
Lekarz na podstawie zebranych informacji ocenia ryzyko wynikające z przyjmowania leku Diane-35.
Diane-35, a ciąża
Preparatu antykoncepcyjnego Diane-35 nie należy przyjmować w trakcie ciąży, a w razie podejrzenia ciąży należy odstawić przyjmowanie leku i jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Leku Diane-35 nie należy również przyjmować w okresie karmienia piersią.
Diane-35: efekty uboczne
Lek Diane-35 może powodować następujące skutki uboczne występujące w różnej częstotliwości.
- Objawy występujące rzadziej niż u 1 na 10 osób przyjmujących lek Diane-35: wyraźne zmiany nastroju, tkliwość piersi, ból brzucha, zwiększenie masy ciała, ból głowy i piersi, spadek nastroju, nudności, nastrój depresyjny.
- Objawy występujące rzadziej niż u 1 na 100 osób przyjmujących lek Diane-35: spadek libido, biegunka, zatrzymanie się płynów, wymioty, wysypka, bóle migrenowe głowy, powiększenie się piersi, pokrzywka.
- Objawy występujące rzadziej niż u 1 na 1000 osób przyjmujących lek Diane-35: nadwrażliwość, upławy, zmniejszenie masy ciała, nietolerancja na soczewki kontaktowe, wzrost libido, wydzielina wypływająca z piersi, rumień guzowaty lub wielopostaciowy, zakrzepy krwi.
- Objawy występujące z nieznaną częstotliwością: wzrost ciśnienia krwi.
Diane-35: interakcje
Niektóre leki mogą wpływać na działanie w organizmie leku Diane-35, dlatego nie należy przyjmować go z lekami stosowanymi w leczeniu: gruźlicy, padaczki, zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów, zakażeń grzybiczych, infekcji wirusem HIV bądź wirusem wątroby typu C, wysokiego ciśnienia krwi. Co więcej lek Diane-35 może wpływać na skuteczność przyjmowania leków zawierających cyklosporynę, leków przeciwpadaczkowy zawierających lamotryginę, leków zawierających teofilinę lub tizanidynę. Leku diane-35 nie należy także stoswać u pacjentek cierpiących na zapalenie wątroby typu C oraz przyjmujących inne leki lub preparaty zawierające:
- ombitaswir,
- parytaprewir,
- rytonawir,
- dazabuwir.
Jak uzyskać receptę online na Diane-35?
Obecnie receptę na lek Diane-35 można uzyskać w trybie online korzystając z oferty placówki medycznej Skyclinic. Klinika ta cieszy się zaufaniem wśród swoich pacjentów oraz charakteryzuje się wysokiemu poziomem obsługi medycznej pacjentów i dbaniem o ich komfort. Dzięki Skyclinic receptę na Diane-35 oraz na wiele innych leków można uzyskać bez wychodzenia z domu i oczekiwania w kolejkach w formie recepty online. Zamów e-receptę tutaj http://www.skyclinic.pl/zabiegi/e-recepta/