Blizny po wągrach
Guzki na nosie to problem, nie tylko osoby z cerą trądzikową będą miały problemy. Nieestetyczne zaskórniki są wynikiem zastoju sebum w gruczołach łojowych. Najskuteczniejszym sposobem na usunięcie zaskórników z nosa jest odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy dobrymi kosmetykami. Najczęstsze plamy na nosie, policzkach i brodzie to obszary z największą liczbą gruczołów łojowych. Warto jednak pamiętać, że zaskórniki mogą pojawić się na dowolnej części ciała (np. na klatce piersiowej i plecach), dlatego bardzo ważne jest odpowiednie oczyszczenie, nawilżenie i usunięcie martwego naskórka.
Czym są wągry?
Wągry to potoczna nazwa zaskórników, czyli zmian skórnych z pojawieniem się czarnych lub białych plamek. Występują głównie u osób ze skórą trądzikową, ale mogą również wystąpić bez innych problemów skórnych. Gady powstają tam, gdzie jest najwięcej gruczołów łojowych. Jeśli chodzi o twarz, to czoło, nos, broda i policzki. Często pojawiają się również na plecach i klatce piersiowej. Grzbiet nosa dzieli się na: Zamknięta-biała, delikatna, wyraźnie widoczna po naciągnięciu skóry; Wychodzą otwarte, czarne, oleiste wydzieliny, które mogą przekształcić się w ropne krosty. Zaskórniki na nosie są czarne, ponieważ ich oleiste wydzieliny (tzw. masy sebum) ulegają utlenieniu. Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do innych zmian skórnych, trądzikowi nie towarzyszy stan zapalny. Dlatego dotykanie ich nie spowoduje bólu.
Jakie są przyczyny zaskórników na nosie?
Ponieważ gruczoły łojowe są nadmiernie wydzielane lub blokowane przez bezlitosny naskórek, nieodpowiednie kosmetyki (do pielęgnacji i makijażu) oraz inne zanieczyszczenia, złogi łojowe w gruczołach łojowych mogą tworzyć masy w nosie. Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia zaskórników na nosie to: ignorowanie codziennej pielęgnacji skóry twarzy, Niewystarczająca pielęgnacja skóry twarzy, Stosowanie zbyt ciężkich kosmetyków, Używaj kosmetyków zawierających alkohol, brak równowagi hormonalnej, Skóra tłusta lub mieszana, Niewystarczająca dieta (jedzenie tłuszczu, słodyczy i produktów przetworzonych).
Jak usunąć wągry na nosie?
Można je usunąć na wiele sposobów. Najprostszym i najskuteczniejszym z nich jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Obejmuje: oczyszczanie, nawilżanie, usuwanie martwego naskórka i zapobieganie szkodliwym czynnikom zewnętrznym. Działania te mogą zmniejszyć produkcję sebum, zapobiegać zatykaniu się gruczołów łojowych i promować regenerację skóry, jeśli skóra jest uszkodzona. Pierwszym etapem codziennej pielęgnacji skóry twarzy jest jej oczyszczanie. Zabieg usuwa martwy naskórek, zanieczyszczenia, kurz, resztki kosmetyków, bakterie i nadmiar sebum. Odbywa się za pomocą ciepłej wody i pianki lub balsamu myjącego. Najpierw nawilż twarz, nałóż niewielką ilość kosmetyku na dłonie i wmasuj w skórę, a następnie dokładnie spłucz i wytrzyj do sucha (najlepiej jednorazowy ręcznik). Warto dwa razy w tygodniu złuszczać, co pomoże głębiej oczyścić skórę, usuwając tym samym zaskórniki.
Kolejnym krokiem w codziennej pielęgnacji skóry twarzy jest nawilżanie kremem do twarzy. Należy go dobierać do rodzaju skóry – osoby z trądzikiem zalecają stosowanie kosmetyków zawierających cynk, a w przypadku cery suchej warto wybrać ten silnie nawilżający. Nałożyć na twarz i delikatnie wmasować (lub wklepać) w skórę. Krem ten nie tylko regeneruje skórę, ale także chroni ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Ważne jest, aby kosmetyki na dzień miały filtr przeciwsłoneczny. Promieniowanie ultrafioletowe może niekorzystnie wpływać na stan skóry, wysuszać skórę, przyspieszać procesy starzenia i powodować uszkodzenia. Ponadto filtr należy stosować o każdej porze roku – większy latem i mniejszy zimą. Dodatkowo w bardzo słoneczne dni należy zakryć twarz (np. założyć kapelusz) i spędzać większość czasu w cieniu.
Jakie kosmetyki mogą pomóc usunąć zaskórniki na nosie?
Kosmetyki odgrywają ważną rolę w walce z zaskórnikami na nosie. Powinny zawierać substancje, które nie zablokują gruczołów łojowych. Kosmetyki do skóry są szczególnie polecane, ponieważ zawarte w nich składniki mają działanie lecznicze i pomagają poprawić kondycję skóry. Mówimy głównie o pantenolu, olejach roślinnych, witaminach, glicerynie i substancjach nawilżających. Ponadto kosmetyki do skóry nie zawierają sztucznych barwników, dzięki czemu są produktami bezpiecznymi i hipoalergicznymi.
Zaskórniki pospolite najczęściej tworzą się na nosie, brodzie i czołach. Są to obszary, w których najbardziej skoncentrowane są gruczoły łojowe twarzy. Ilość produkowanego sebum jest regulowana przez hormony. W przypadku nadmiernej produkcji, zablokowania wylotu porów przez martwe komórki naskórka lub nieprawidłowej struktury porów, zostanie w nim uwięziony łój. W ten sposób powstają zaskórniki. Dlaczego są czarne? Sebum ciemnieje w kontakcie z powietrzem. Co ciekawe, ilość wydzielanego sebum jest powiązana genetycznie. Niestety, sami możemy pogorszyć sytuację, stosując niektóre kosmetyki. Ich składniki mogą zatykać pory.
Wągry Jak temu zapobiec?
Warto zadbać o skórę twarzy i zapobiegać powstawaniu zaskórników. Bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja skóry, a także odpowiednia dieta. Należy oczyścić twarz z nadmiaru sebum, resztek kosmetyków i kurzu. Warto wykonywać tę czynność rano i wieczorem, a najlepiej stosować kosmetyki o lekkiej formule. Ważne jest, aby produkty te nie zawierały składników, które mogą wysuszać lub podrażniać skórę twarzy, co skutkuje zwiększoną produkcją sebum. Aby utrzymać skórę w dobrej kondycji, warto nawilżać. Jest niezbędny do regulacji wydzielania sebum. Warto zainwestować w wysokiej jakości kremy. W przypadku problemów skórnych łagodzą preparaty bogate w witaminę B3 lub retinol. Korzystne jest masowanie twarzy, aby substancje aktywne zawarte w kosmetyku wniknęły w pory.
Warto pamiętać o dbaniu o siebie od wewnątrz
Dla osób ze skłonnością do zaskórników ważne jest, aby wykluczyć z diety następujące produkty: czerwone mięso, cukierki, kakao, tłuste nabiał i pikantne przyprawy. Zalecane pokarmy to warzywa i owoce, które są bogate w składniki odżywcze, takie jak witaminy i błonnik. Warto również włączyć do swojej diety fasolę, orzechy i produkty pełnoziarniste. Uzupełnianie płynów jest bardzo ważne. Powinieneś codziennie pić co najmniej 1,5 litra wody. Wyciskanie to najszybsza, najłatwiejsza, ale ryzykowna metoda usuwania zaskórników. Zwykle nie przyniesie to oczekiwanych rezultatów. Wyciskając zaskórniki z łatwością możemy uszkodzić delikatną skórę twarzy. Następnie pewnego ranka w miejscu zaskórnika może zostać skażony w niehigienicznych warunkach. Co ważne, próba samodzielnego oczyszczenia zatkanych porów może skończyć się pozostałościami zaskórników. W tym przypadku zaskórniki stają się idealną pożywką dla bakterii. W efekcie powstają zmiany ropne, które mogą powodować nieestetyczne blizny lub przebarwienia skóry.
Jak bezpiecznie usunąć zaskórniki w domu?
Istnieje wiele sposobów na usunięcie zaskórników ze skóry. Warto przeczytać kilka wskazówek, aby zrozumieć, jak postępować. Pierwszą opcją jest nawilżenie skóry lekkimi, nie zatykającymi porów produktami. Należy pamiętać, że skóra tłusta i mieszana również potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Dodatkowo warto zaopatrzyć się i stosować żele matujące i oczyszczające, a także specjalne plastry, które przyklejają się do skóry z zaskórnikami. Do codziennych płukań najlepiej stosować toniki bezalkoholowe lub naturalne. Może to być produkt domowej roboty. To jest specyfika toniku rumiankowego. Wystarczy wlać 15 gramów rumianku do szklanki wrzącej wody destylowanej, a następnie przykryć mieszaninę i pozostawić na 20 minut. Aby usunąć zaskórniki, stosuj produkt rano i wieczorem.
Inną metodą jest użycie maski i peelingu
Rytuał warto rozpocząć od usunięcia zrogowaciałego naskórka i odblokowania ujścia mieszków włosowych. Po peelingu zaleca się nałożenie maski na twarz. Byłoby lepiej, gdyby miał właściwości czyszczące. Warto zwrócić uwagę na składniki maseczki na zaskórniki. Idealnie powinny zawierać zieloną glinkę lub drożdże, ponieważ mają działanie antybakteryjne, mogą też zwężać pory i regulować pracę gruczołów łojowych. Po zakończeniu tego procesu najlepiej umyć twarz tonikiem, który łagodzi i zwęża pory. Warto wybrać te z ziołami, cytryną lub ogórkiem. Na koniec na skórę należy nałożyć krem nawilżający. Możesz również zastosować naturalną maskę ściągającą w postaci surowego białka z kurczaka. Do ubitego białka dodaj łyżeczkę soku z ogórka, cytryny lub żurawiny. Nałóż gotową mieszankę na twarz, aż wyschnie. Następnie, gdy wyschnie, wystarczy spłukać maskę wrzątkiem.
Trądzik to jedna z najczęstszych chorób skóry
Do niedawna było to związane głównie z dojrzewaniem, ale teraz problem ten może dotyczyć wszystkich grup wiekowych. Częstość występowania trądziku jest podobna u kobiet i mężczyzn. Leczenie trądziku nie jest łatwe i zwykle trwa od miesięcy do miesięcy. Niestety leczenie trądziku nie zawsze oznacza koniec problemów skórnych. Po zakończeniu leczenia często konieczne jest uporanie się z innym problemem skórnym – bliznami potrądzikowymi. Trądzik związany jest głównie z jednym z najbardziej niepokojących objawów okresu dojrzewania. Obecnie jest to jednak coraz powszechniejsza choroba skóry, nie tylko u młodzieży, ale także u małych dzieci i dorosłych po okresie dojrzewania, a nawet u osób starszych. Częstość występowania trądziku u kobiet jest taka sama jak u mężczyzn, ale cięższy trądzik występuje częściej u mężczyzn. Na rozwój trądziku wpływa wiele czynników. Obejmują one predyspozycje genetyczne, aktywność hormonów, wydzielanie sebum, obecność bakterii oraz stan mieszków włosowych.
Leczenie trądziku jest długotrwałe i wymaga dużo systematyczności i cierpliwości
Poza zalecanymi zabiegami dermatologicznymi, skóra trądzikowa wymaga również odpowiedniej pielęgnacji każdego dnia. Jeśli skóra trądzikowa nie jest odpowiednio leczona i pielęgnowana i/lub niewłaściwie leczona (na przykład samodzielnie usuwając zaskórniki mechaniczne), mogą tworzyć się blizny potrądzikowe. Są wynikiem uszkodzenia skóry właściwej i głębszych warstw skóry. Uraz uruchamia proces naprawy, w wyniku czego uszkodzona skóra zostaje zastąpiona włóknistą tkanką łączną. Następnie rana goi się i wzrasta produkcja kolagenu w celu wypełnienia ubytku. Czasami jednak proces ten jest niewystarczający, ubytek nie jest całkowicie wypełniony, a następnie pojawiają się blizny zanikowe.
Podobnie jak leczenie trądziku, walka z bliznami potrądzikowymi wymaga dużo czasu, cierpliwości i systematyczności. Rozpoczynając leczenie blizn potrądzikowych warto wiedzieć, że nie da się ich całkowicie usunąć, ale zabieg ich rozjaśni i znacznie zmniejszy ich widoczność. Użyj laseroterapii, aby leczyć blizny, aby uzyskać najlepsze wyniki. Ten rodzaj zabiegu powtarza się w serii, a koszt jednego zabiegu to kilkaset złotych. Jednak gdy mamy do czynienia z bliznami o średniej sile możemy zastosować preparaty lecznicze, które wspomagają walkę z bliznami potrądzikowymi. Jak w przypadku każdego rodzaju leczenia blizn, pamiętaj, że im szybciej rozpoczniesz leczenie, tym lepsze będą rezultaty medycyny estetycznej. Leczenie blizn potrądzikowych należy rozpocząć po wygojeniu się trądziku.