Blog

Dlaczego pojawiają się pryszcze na twarzy?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Pryszcze na twarzy – przyczyny, profilaktyka, leczenie

Zmiany dermatologiczne na twarzy to przykra dolegliwość. Pojawianie się krost lub pryszczy na policzkach i brodzie wpływa niekorzystnie na zewnętrzny wizerunek osób w każdym wieku. Pojawienie się stanu zapalnego w zdecydowanej większości przypadków może być skutkiem zanieczyszczenia porów, gdy nie jest zachowana odpowiednia pielęgnacja skóry. Bywają też poważniejsze przyczyny, na przykład jakaś przewlekła choroba. Aby podjąć skuteczne leczenie warto poznać co powoduje te zmiany skórne.

Zapobieganie powstawaniu wyprysków

Najczęściej pryszcze na twarzy pojawiają się u osób, które mają tłustą cerę. W porach skórnych zbiera się wydzielina tłuszczowa i zrogowaciałe komórki naskórka, czego efektem może być stan zapalny. Zatem powinniśmy dbać o systematyczne i dokładne oczyszczanie skóry z użyciem letniej wody i delikatnych kosmetyków.

Na problem osób dorosłych mających tłustą cerę, do mycia twarzy dobre jest mydło zawierające siarkę. Ta substancja zmniejsza wydzielanie sebum, oczyszcza i odświeża skórę oraz redukuje niedoskonałości. Działanie ściągające i antyseptyczne mają też produkty zawierające oliwę z oliwek i olej laurowy.

Jakie dermokosmetyki do pielęgnacji twarzy u kobiet?

Warto dowiedzieć się czego potrzebuje nasza skóra do zachowania dobrej kondycji.

  • Na umytą twarz należy nałożyć preparat regulujący wydzielanie sebum. Aplikowany 2 razy dziennie zapobiega jego nadmiernej produkcji.
  • Baza pod makijaż musi mieć właściwości zmniejszające pory.
  • Na dzień i na na noc niezbędny jest krem nawilżający.
  • Podkład pod makijaż – tylko lekki. Wystarczy aby pokrył niedoskonałości i przebarwienia.
  • Do zmywania makijażu najbardziej odpowiedni jest płyn micelarny. Również redukuje nadmiar sebum i dodatkowo zwalcza bakterie.

Aby zachować zdrowy wygląd skóry nie należy przesadzać z nakładaniem kosmetyków, bo pod grubą warstwą pryszcze pojawiają się częściej.

Co ma wpływ na wygląd skóry?

  • Nieodpowiednia dieta. Niezależnie od rodzaju cery niewskazane tłuste jedzenie zawierające nasycone kwasy tłuszczowe. Potrawy mięsne warto częściowo zastąpić produktami pochodzenia roślinnego.
  • Stosowanie ostrych przypraw – lepiej zastąpić je ziołami
  • Nadmiar soli wydzielany jest przez skórę, co może spowodować wypryski na całej twarzy.
  • Używki. Palenie papierosów, nadmierne picie kawy lub napojów na bazie alkoholu powoduje odwodnienie organizmu, a co za tymi idzie przesuszanie się skóry.
  • Zanieczyszczone powietrze. Powstawanie niedoskonałości wyglądu wynika także z przebywania w pomieszczeniach, gdzie panuje duża emisja toksycznych związków chemicznych albo nawet zwykłego pyłu lub kurzu. Przy pracy w takich warunkach zachodzi potrzeba częstego mycia twarzy.
Zobacz więcej  Najlepsze domowe sposoby na zwężenie widocznych rozszerzonych porów twarzy: jak się pozbyć przyczyny i zmniejszyć ich widoczność za pomocą najlepszych kosmetyków

Dobrą kondycję skóry zapewniają także pokarmy i kosmetyki zawierające witaminy z grupy B. Mają one wpływ na lepszą przemianę materii, co niweluje stany zapalne.

Uwarunkowania zdrowotne

U dzieci często spotykana jest skaza białkowa. Jest to uczulenie na produkty z zawartością mleka krowiego. Objawia się w ten sposób, że pojawiają się swędzące krosty na twarzy, szyi, klatce piersiowej i plecach. Nie wszystkie dzieci z tego wyrastają. Tego typu nietolerancje pokarmowe dotykają również wielu dorosłych. Radykalnym sposobem aby pozbyć się przykrych dolegliwości jest wyeliminowanie alergenów z jadłospisu. Ponieważ skaza białkowa stwarza duży dyskomfort, warto smarować krosty maścią zaleconą przez lekarza dermatologa.

Dla skóry jest też szkodliwe zwiększone spożycie cukru zawartego w słodyczach, napojach gazowanych i wielu innych produktach używanych na co dzień. Cukier powoduje przetłuszczanie się cery, matowienie i wypryski. Zaleca się więc ograniczenie spożycia pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym. Niską zawartość cukru mają świeże warzywa i większość owoców, pełnoziarniste pieczywo, nieoczyszczony ryż. Surowa marchewka ma tylko 30 IG a po ugotowaniu 60 IG. Po obróbce termicznej jest już pokarmem o wysokim indeksie glikemicznym.

Pojawianie się krost i pryszczy może być powodowane przez choroby zakaźne. Są one wywoływane przez wirusy, które rozmnażając się w komórkach powodują rozmaite reakcje skórne. Najczęściej spotykane są choroby zakaźne takie jak ospa wietrzna, półpasiec, opryszczka zwykła. Do zakażenia dochodzi przeważnie drogą bezpośredniego kontaktu fizycznego, chociażby przez podanie komuś dłoni. Dlatego zawsze unikajmy dotykania twarzy brudnymi rękami.

Pryszcze na twarzy u nastolatków

W okresie dojrzewania na skórze chłopca lub dziewczynki mogą pojawić się zmiany trądzikowe. Przyczyną ich powstawania są procesy zachodzące w rozwijającym się intensywnie organizmie. Nagły wzrost testosteronu albo estrogenów powoduje zaburzenia hormonalne. Tego skutkiem są występujące na skórze trądzikowej wypryski przechodzące często w stany zapalne.

Zobacz więcej  Arachnofobia – objawy, przyczyny i terapia: dlaczego boimy się pająków? Leczenie lęku przed pająkami i objawy arachnofobii

Zmiany skórne mogą występować u młodzieży także na szyi, klatce piersiowej i plecach. Bolesne pryszcze pojawiają się też na innych partiach skóry trądzikowej.

Powstawanie trądziku

Najczęściej przyczyną skóry trądzikowej są zaburzenia hormonalne. Jednak etiologia zmian skórnych może sięgać też innego typu problemów dermatologicznych.

Trądzik pospolity to choroba gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Gruczoły łojowe produkują nadmierną ilość tłuszczu, który rozkładając się wywołuje stan zapalny. W przebiegu trądziku miejsce pojawienia się wykwitów to okolice ujść mieszków włosowych. Trądzik może być spowodowany genetyczną skłonnością do rogowacenia ujść mieszków włosowych. Czop rogowy powoduje, że tłuszcz z gruczołów łojowych nie może być wyprowadzony na zewnątrz. Zablokowanie ujścia gruczołów łojowych sprawia, że rozwijają się tam bakterie, czego efektem jest ostry stan zapalny. Tworzące się pryszcze i krosty zmieniają niekorzystnie wygląd skóry. U wielu nastolatków jest to powodem zmartwień i kompleksów. Starają się więc poprzez odpowiednie leczenie jak najskuteczniej pozbyć się tego kłopotu.

Trądzik to również czasem problem osób dorosłych.

Chociaż w zdecydowanej większości przypadków problemy z trądzikiem dotyczą dojrzewającej młodzieży, tego typu niedoskonałości wyglądu spotykane są również u ludzi w różnym wieku. Pryszcze, krosty lub inne wykwity skórne na twarzy mogą świadczyć o zaburzeniu pracy niektórych organów wewnętrznych lub niezaspokojonych potrzebach organizmu.

Trądzik u dorosłych nie ma charakteru przewlekłego. Mało estetyczne krosty wyskakują nagle w stanach obniżonego stanu odporności lub w okresach pogorszenia się stanu zdrowia.

Czym jest trądzikowa mapa twarzy?

Tradycyjna chińska medycyna opiera się na założeniu, że praca poszczególnych narządów znajduje odzwierciedlenie w wyglądzie odpowiednich partii skóry twarzy. Zgodnie z tą tezą opracowana została trądzikowa mapa twarzy.

Trądzikowa mapa twarzy ukazuje w formie graficznej miejsca okazjonalnego występowania trądziku. Dlaczego krosty lub pryszcze pojawiają się w okolicach czoła, oczu lub ust albo na policzkach? Z rysunków wynika, że ulokowanie trądziku może świadczyć o zaburzeniach pracy niektórych organów wewnętrznych, ogólnym osłabieniu systemu immunologicznego lub pojawieniu się sytuacji stresogennej.

Zobacz więcej  Nabiał a trądzik: wpływ nietolerancji laktozy na stan skóry i cery oraz związek z trądzikiem różowatym

Jak pozbyć się trądziku?

Na ogół nie do końca są skuteczne domowe sposoby. W niezbyt ostrym przebiegu trądziku leczenie polega na stosowaniu dostępnych w aptece zewnętrznych preparatów, którymi przeciera się pryszcze. Bardziej zaawansowane postaci trądziku wymagają doustnej terapii antybiotykowej przepisanej przez lekarza.

Zmagania z trądzikiem muszą być wsparte utrzymywaniem stałej higieny skóry i prowadzeniem zdrowego stylu życia. Tylko wtedy da się skutecznie pozbyć tej niekomfortowej przypadłości.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Objawy i diagnoza niedoczynności tarczycy: ważne informacje dla pacjentów

Objawy i diagnoza niedoczynności tarczycy: ważne informacje dla pacjentów Przyczyny i rozpoznanie niedoczynności tarczycy: co należy wiedzieć? Niedoczynność tarczycy to choroba spowodowana niedoborem hormonów tarczycy, co prowadzi do szeregu objawów. Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne

Czytaj artykuł
Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop