Pryszcze na plecach – uciążliwy problem dotyczący także dorosłych
Jeszcze do niedawna pryszcze na plecach pojawiały się głównie u osób młodych. Dziś zmiany trądzikowe skóry pleców i okolicy ramion coraz częściej zdarzają się także u osób dorosłych.
Pryszczy na plecach nie należy lekceważyć. Trądzik na plecach u osób starszych prowadzi często do nieprzyjemnych powikłań, np. powstawania stanów zapalnych mieszka włosowego. Ze względu na duże rozmiary gruczołów łojowych pleców powoduje on często jątrzące się stany zapalne, dolegliwe zmiany skórne oraz blizny.
Dlaczego pryszcze na plecach występują także u dorosłych?
Najwięcej gruczołów łojowych występuje w górnej części pleców. W związku z tym powstawanie pryszczy na plecach jest szczególnie częste.
Skóra pleców, szyi i kończyn cechuje się występowaniem dużej ilości gruczołów wydzielających łój, które mają większe rozmiary, niż gruczoły łojowe twarzy. Pryszcze na plecach są więc nie tylko szczególnie częste, ale także uciążliwe i duże. Tego rodzaju zmiany skórne często ulegają poważnym zakażeniom.
Na powstawanie wyprysków u dorosłych wpływają zmiany hormonalne w okresie przekwitania, otyłość oraz palenie papierosów. Warto pamiętać, że pryszcze na całych plecach pojawiają się najczęściej właśnie ze względu na zaburzenia hormonalne.
Zmiany trądzikowe nie są więc obecnie problemem dotyczącym tylko osób w okresie dojrzewania. Stają się częstsze u osób dojrzałych – ze względu na czynniki takie jak zanieczyszczenie środowiska, niewłaściwa pielęgnacja związana z nadmiarem kosmetyków oraz stosowanie niewłaściwej diety.
Główną przyczyną pryszczy na plecach u dorosłych jest nieprawidłowy styl życia
Najważniejsze przyczyny występowania trądziku na plecach można wyeliminować u dorosłych tylko poprzez zmianę stylu życia. Przyczyną pryszczy na plecach są przecież często otyłość i palenie papierosów. Rzucenie palenia i odchudzanie się to radykalne zmiany- są jednak także zmiany w stylu życia, które łatwiej wprowadzić, chcąc się pozbyć pryszczy na plecach. Należą do nich dokładne mycie skóry, przewiewne ubrania oraz stosowanie odpowiedniej pielęgnacji.
Otyłość a pryszcze na górnej części pleców
Powstawanie stanów zapalnych wiąże się z rozwojem bakterii w fałdach skórnych. Występują one często na plecach osób otyłych. Fałdy skórne powodują też ocieranie się ubrań o ciało. U osób otyłych występuje też problem nadmiernego pocenia się. Czynniki sprawiają, że do powstania stanów zapalnych skóry dochodzi najczęściej właśnie u osób otyłych.
Rzucenie palenia jest konieczne w walce z trądzikiem u dorosłych
Rzucenie palenia jest w przypadku występowania pryszczy u dorosłych priorytetem. Skóra palaczy jest nie tylko przesuszona, ale także wiotka i osłabiona. Staje się przez to łatwym celem ataków wywołujących stany zapalne bakterii.
Źle dobrane kosmetyki a stan gruczołów łojowych
Jedyną z głównych przyczyn nieprawidłowej pracy gruczołów wydzielających łój są źle dobrane kosmetyki do codziennej pielęgnacji skóry. Chodzi tu nie tylko o mydła i żele do kąpieli, ale także środki do pielęgnacji włosów.
Źle dobrany szampon blokuje ujście mieszka włosowego także w przypadku włosów na ciele. Unikać należy szamponów do włosów suchych, wybierając środki do włosów przetłuszczających się. W wyniku nieprawidłowej pielęgnacji wystąpić może w mieszku włosowym czop rogowy – powstaje on na skutek odkładania się w tym miejscu łoju i kreatyny.
Jeszcze ważniejsze są środki do kąpieli – warto stosować te, które nawilżają skórę. Sprawdzają się wysokiej jakości żele zawierające w swoim składzie substancje antybakteryjne. Warto stosować również peelingi do kąpieli oraz wszelkie inne kosmetyki i domowe sposoby usuwające zrogowaciały naskórek. W przypadku trądziku pospolitego należy jednak unikać silnych peelingów opartych na kwasach, które mogą zbyt mocno podrażniać skórę.
Czynnik związane z dietą a pryszcze na plecach
Do ważnych czynników wpływających na fakt, że pryszcze powstają nie tylko u młodzieży, ale także u dorosłych, należy dieta. Niektóre pokarmy powodują zwiększone wydzielanie sebum. Unikać należy zwłaszcza słodyczy i potraw tłustych. Do najbardziej niekorzystnych pokarmów należy czekolada. Niewskazane są także potrawy nadmiernie słone oraz pikantne przyprawy.
Korzystne są natomiast pokarmy zawierające witaminy A i E. Warto stosować także suplementację w te witaminy – zwłaszcza pochodne witaminy A określane jako izotretynoidy, które wielu dermatologów zaleca w zaostrzonych stadiach choroby. Zazwyczaj wystarczy jednak dieta bogata w warzywa oraz odpowiednie nawilżenie organizmu.
Nadmierne pocenie i źle dobrane ubrania
Ocieranie się syntetycznych tkanin o spocone ciało oraz samo nadmierne pocenie się to częste przyczyny pojawiania się zmian skórnych. Powodują one powstawania przesuszonego, zrogowaciałego naskórka, na którym łatwo o zablokowanie gruczołów wydzielających łój.
Latem tkaniny syntetyczne powodują częste odparzenia. Konieczne jest więc stosowanie przewiewnych naturalnych tkanin – najbardziej korzystna jest wysokiej jakości bawełna pozbawiona domieszek tkanin syntetycznych. Unikać należy także obcisłych ubrań. U kobiet pryszcze na plecach pojawiają się często z powodu źle dobranych biustonoszy.
Powodujące pryszcze na plecach bakterie doskonale rozwijają się w ciepłym i wilgotnym środowisku, zwłaszcza na skórze podrażnionej przez tkaninę. Już samo ciepło jest czynnikiem, na skutek którego pojawia się nadmiar sebum. Pryszcze na plecach powstają więc także zimą, na skutek przebywania w przegrzanych, przesuszonych pomieszczeniach.
Domowe środku na pryszcze na plecach
W większości przypadków pryszcze na plecach nie wymagają leczenia, wystarczają sprawdzone domowe sposoby na oczyszczenie skóry i zmniejszenie wydzielania się sebum. Obejmują one oczyszczanie, złuszczanie i nawilżanie skóry.
Nawilżanie to nie tylko picie dużych ilości wody, ale także środki do stosowania miejscowego – delikatne, nietłuste kremy. Do oczyszczania nie wystarczą częste kąpiele, korzystne jest także stosowanie delikatnych szczotek do pleców oraz kąpiele parowe.
Złuszczanie skóry nie powinno być agresywne – stan zapalny powstaje często na skutek podrażniania skóry. Wystarczą więc delikatne kwasy owocowe. Niekiedy stosuje się kwas acetylosalicylowy w niewielkich stężeniach.
Właściwości przeciwbakteryjne i złuszczające mają również czosnek i cynamon. Maseczki i okłady z tych substancji zwiększają przy tym ukrwienie skóry, co poprawia jej ogólną kondycję.
Leczenie powikłanych stanów zapalnych skóry problematycznej
Powikłane zmiany skórne związane z trądzikiem wymagają konsultacji dermatologa – zamieszczone tu porady mają wyłącznie charakter informacyjny. Leczenie dermatologiczne jest przy tym długotrwałe. Ma charakter głównie farmakologiczny.
Odpowiednie leczenie zakażonych zmian trądzikowych wymaga stosowania środków przeciwzapalnych i antybiotyków o działaniu miejscowym (chloramfenikol, erytromycyna, klindamycyna, sulfacetamid). Ważne są również preparaty antybakteryjne do stosowania miejscowego oraz kwasy złuszczające naskórek.
Antybiotykoterapia musi być przeprowadzona starannie, uwzględnić trzeba w szczególności informacje przekazane przez dermatologa dotyczące czasu przyjmowania antybiotyku. Niekiedy podaje się także środki hormonalne, które hamują syntezę sebum – leczenie pryszczy może więc być obciążające dla całego organizmu.