Vines – recepta online
Vines – skład
Vines są tabletkami antykoncepcyjnymi dostępnymi tylko na receptę. W skład produktu składa się 28 tabletek – 24 z nich w kolorze żółtym zawieraja aktywne substancje, jak gestoden (60 mikrogramów w jednej tabletce) i etynoloestriadiol (15 mikrogramów w jednej tabletce), a pozostałe cztery zielone są medykamentami placebo.
W skład powlekanych czynnych tabletek Vines wchodzi również: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, hypromeloza, stearynian magnezu, E171, E104, żółcień chinolinowa, triacetyna i polakrylina potasowa.
Z kolei tabletki placebo, bez substancji czynnych, prócz wymienionych wyżej składników dodatkowo zawierają: skrobię żelowaną kukurydzianą, krzemionkę koloidalną bezwodną, alkohol poliwinylowy, makrogol 3350, E132, E172, żółcień pomarańczową i talk.
Vines – dawkowanie
Tabletki Vines należy przyjmować doustnie popijając wodą lub dowolnym płynem. By lek zaczął prawidłowo działać, należy codziennie o tej samej godzinie przyjmować jedną tabletkę według zaczętego blistra. Po upływie 24 dni połykania żółtych tabletek o aktywnym działaniu, przechodzi się na pigułki placebo, które zażywa się przez kolejne cztery dni. Czynność powtarza się z kolejnym opakowaniem bez przerw, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Wskazania do stosowania Vines
Tabletki Vines są aktywną formą antykoncepcji – ich stosowanie zaleca się więc w przypadku zabezpieczenia przed ciążą u kobiet w okresie rozrodczym. Preparaty hormonalne nierzadko są też przepisywane przez lekarza ginekologa w celu poprawiania kondycji twarzy wywołanej trądzikiem.
Przeciwskazania do stosowania Vines
Jak każdy lek, tabletki Vines posiadają szereg przeciwskazań do ich przyjmowania, jak:
– choroba zakrzepowo-zatorowa, zatorowość płucna, zakrzepica żył, również w przypadku, gdy problemy z zatorowością i krzepliwością występowały w rodzinie
– uczulenie na jakikolwiek ze składników preparatu
– ryzyko zawału, dławicy piersiowej i inne tętnicze nieprawidłowości zatorowo-zakrzepowe
– hiperhomocysteinemia, obecność ciał antyfosfolipidowych
– przebyty lub czynny udar i inne zaburzenia naczyń mózgowych
– częste migreny
– ciężkie tętnicze nadciśnienie, wysoka dislipoproteinemia, powikłania naczyniowe wywołane przez cukrzycę
– przebyte lub trwające zapalenie trzustki z hipertrójglicerydemią
– trudne choroby wątroby
– osra niewydolność nerek, zaburzenia ich czynności
– nowotwór lub jego podejrzenie w obrębie; piersi, trzonu macicy, wątroby
– częste krwawienia z dróg rodnych nie związanych z miesiączką
– dawkowanie dazabuwiru, parytaprewiru, rytonawiru lub ombitaswiru
Ostrzeżenia dla leku
Nie należy stosować leku Vines, jeżeli występuje uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu. Środki ostrożności trzeba również zachować w przypadku występowania podanych objawów w punkcie „przeciwskazania”.
Vines a ciąża
Vines jest środkiem antykoncepcyjnym – nie powinno zatem stosować się go w przypadku, gdy jest się w ciąży. Mimo braku jednoznacznych dowodów na negatywny wpływ zażywanego doustnie estrogenu i progesterony na płód, dla bezpieczeństwa dziecka należy odstawić Vines w trakcie ciąży.
Vines – efekty uboczne
Jak w większości przypadków leki, w tym preparat Vines, mogą wywołać niepożądane skutki uboczne. Na ich pojawienie się ma wpływ sama pacjentka – jej stan zdrowia i indywidualne cechy. Należy jednak pamiętać, że skutki uboczne zaprezentowane poniżej, nie występują tylko i wyłącznie w przypadku stosowania samego preparatu Vines, ale przy każdej antykoncepcji hormonalnej.
Do częstych skutków ubocznych antykoncepcji należą:
– infekcje i zapalenia pochwy
– zaburzenia emocjonalne (osoby z diagnozowaną wcześniej depresją, bądź wystąpieniem epizodu depresyjnego powinny zachować szczególną ostrożność)
– znaczny spadek libido
– niepokój, rozdrażnienie
– bóle głowy
– zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego, jak bóle brzucha, wymioty, czy nudności
– nasilenie zmian trądzikowych (po upływie kilku miesięcy natomiast następuje znaczna poprawa stanu cery)
– bolesność piersi, wyciek płynu z piersi
– zaburzenia miesiączkowania, bóle menstruacyjne
– zatrzymanie wody w organizmie (cellulit, wzrost wagi)
– chudnięcie/tycie
Do nieco rzadszych negatywnych objawów stosowania antykoncepcji można zaliczyć zaburzenia apetytu, migrenę, nadciśnienie, ból brzucha. Bardzo rzadko z kolei można spotkać się z wysypką, łysieniem. W pojedynczych przypadkach skutki uboczne zażywania antykoncepcji mogą obejmować: zakrzepicę naczyń siatkówki, zapalenie nerwu wzrokowego, nasilenie tocznia rumieniowatego, pląsawicy, czy porfirii.
Vines – interakcje
Preparatu Vines nie należy łączyć z lekami posiadającymi w składzie: dazabuwir, parytaprewir, rytonawir i ombitaswir.
Producent tabletek Vines nie uwzględnił jakichkolwiek informacji na temat interakcji z żywnością.
Jak uzyskać receptę online na Vines
W uzyskaniu recepty na antykoncepcję Vines pomocny będzie skyclinic.pl. Skyclinic jest placówką medyczną posiadającą wyróżnienie ARTAS CLINICAL EXCELENCE świadczące o najwyższej jakości wykonywanych usług. W ów placówce prócz profesjonalnych parad i zabiegów, możliwe jest również wystawienie recepty online. Zamów e-receptę tutaj http://www.skyclinic.pl/zabiegi/e-recepta/