Azalia – recepta online
Lek Azalia stosuje się celem zapobiegania niechcianej ciąży. Zawiera niewielkie ilości żeńskich hormonów płciowych, a dokładniej jest to progestagen. W przeciwieństwie do złożonych środków antykoncepcyjnych, tabletki te nie zawierają estrogenu, czyli drugiego spośród żeńskich hormonów płciowych i określa się je także jako minitabletki. Opcja zajścia w nieplanowaną ciążę podczas właściwego używania środka Azalia, jest naprawdę niewielka.
Azalia – skład
W 1 tabletce Azalia, znajduje się 75 mg dezogestrelu. Substancjami o charakterze pomocniczym, są: all-rac-α-Tokoferol, kwas stearynowy, krzemionka bezwodna koloidalna, powidon K-30, skrobia ziemniaczana, laktoza jednowodna. W składzie otoczki, znajdują się takie substancje jak: talk, makrogol 3000, dwutlenek tytanu, alkohol poliwinylowy.
Azalia – dawkowanie
W opakowaniu znajduje się 28 tabletek. Na blistrze przy każdej z nich, z jednej strony został umieszczony symbol danego dnia tygodnia, w którym trzeba ją przyjmować, zaś po drugiej stronie znalazły się strzałki, które pokazują kierunek przyjmowania tabletek. Za każdym razem przyjęcie tabletki z kolejnego opakowania środka Azalia, trzeba rozpocząć od rzędu górnego, przyjmując środek zgodnie z przyjętym kierunkiem, aż do momentu wyczerpania całości opakowania. Umożliwia to łatwe sprawdzenie, czy tabletka oznaczona wybranym dniem tygodnia, została przyjęta w odpowiednim dniu.
Tabletki powinny być przyjmowane każdego dnia o tej samej porze.
Wskazania do stosowania – Azalia
Wskazaniem do zastosowania leku Azalia, będzie zapobieganie niechcianej ciąży.
Przeciwskazania do stosowania – Azalia
Przeciwwskazaniem może być: nadwrażliwość na którykolwiek spośród składników preparatu, ciężkie schorzenia wątroby, czynne zaburzenia zatorowo-zakrzepowe w żyłach, podejrzenie albo występowanie chorób nowotworowych, które zależne pozostają od płciowych hormonów. Przeciwwskazaniem będzie także krwawienie z dróg rodnych, które nie ma znanej etiologii.
Ostrzeżenia dla leku
Zanim rozpocznie się terapię, konieczne będzie przeprowadzenie dokładnego lekarskiego badania, jak i badania ginekologicznego, którego cel stanowi wykluczenie ewentualnej ciąży. U pań, u których pojawiają się zaburzenia mające związek z nieregularnymi miesiączkami (w tym skąpe krwawienie albo jego brak), przed wdrożeniem omawianego środka, konieczne będzie zdiagnozowanie przyczyny pojawiających się nieprawidłowości.
Pacjentki, które używają leku Azalia, winny zwracać szczególną uwagę na występujące nierzadko nieregularne miesiączki, gdyż w takim wypadku powstaje konieczność oceny zasadności dla takiej terapii i rozważanie zmiany leku na inny.
Azalia a ciąża
Preparat ten nie jest wskazany do zastosowania w ciąży. W wypadku pojawienia się ciąży w czasie brania dezogestrelu, konieczne jest przerwanie leczenia. Obszerne epidemiologiczne badania, nie pokazały zwiększania się ryzyka wrodzonych wad u dzieci, które zostały urodzone przez kobiety przyjmujące na co dzień doustne antykoncepcyjne środki, jak również działania o charakterze teratogennym w wypadku niekontrolowanego zastosowania antykoncepcyjnych środków doustnych z początkiem ciąży. Także dane odnośnie bezpieczeństwa różnych preparatów antykoncepcyjnych, które zawierają dezogestrel, nie pokazują zwiększonego ryzyka.
Azalia – efekty uboczne
Jak każdy z preparatów leczniczych, tabletki Azalia, mogą u wybranych kobiet wywołać efekty uboczne. Zaobserwowane objawy podzielono z uwagi na częstotliwość, z którą się pojawiały.
Pośród najczęściej zgłaszanych niepożądanych efektów, wymienić należy: wzrost wagi, brak miesiączki, nieregularne krwawienie, nudności, trądzik, bóle piersi, bóle głowy, obniżenie libido, stany depresyjne, zmiany nastroju.
Niezbyt często zgłaszano także: przemęczenie, torbiele na jajnikach, bolesne miesiączki, wymioty, łysienie, nietolerancję soczewek kontaktowych, zakażenia w obrębie pochwy.
Rzadko panie uskarżały się także na: rumień guzowaty, pokrzywkę oraz wysypkę.
Azalia – interakcje
Należy zawsze poinformować lekarza specjalistę o wszelkich branych aktualnie środkach albo ziołowych produktach (nie tylko tych na receptę, ale także bez konieczności jej okazywania).
Wybrane leki:
- mogą spowodować nieoczekiwane krwawienia,
- mogą zmniejszyć jedno działanie antykoncepcyjne,
- mogą mieć wpływ na stężenie środka Azalia we krwi.
Tyczy się to środków leczniczych używanych podczas leczenia:
- zakażeń grzybiczych,
- wybranych zakażeń o charakterze bakteryjnym,
- nastrojów depresyjnych,
- wysokiego ciśnienia krwi,
- zarażenia wirusem wątroby typu C,
- innych schorzeń zakaźnych,
- zakażenia HIV,
- gruźlicy,
- padaczki.
Jak uzyskać receptę online na Azalia?
Uzyskanie recepty na leki Azalia, możliwie będzie po konsultacji internetowej ze specjalistą na stronie Skyclinic. Po przedstawieniu mu swoich potrzeb i ewentualnych schorzeń, otrzymamy receptę na Azalia, jeśli według niego zachodzi taka potrzeba. Specjalista może także zaproponować zamiennik dla tego leku. Decyzja ostateczna w omawianej kwestii, należeć będzie za każdym razem do lekarza. Zamów e-receptę tutaj http://www.skyclinic.pl/zabiegi/e-recepta/