Depilacja laserowa skierowana jest głównie do tych osób, które skarżą się na podrażnienia i wrastające włoski po innych, tradycyjnych metodach depilacji skóry. W przeciwieństwie do nich, po wykonaniu serii zabiegów laserem mamy pewność, że włoski nie pojawią się już na naszej skórze. Za co kochamy depilację laserową? Co warto o niej wiedzieć? Jak pielęgnować skórę po zabiegu? Odpowiadamy.
Depilacja laserowa- co to za zabieg?
Depilacja laserowa w uproszczeniu to zabieg polegający na usunięciu w sposób trwały, zbędnego dla nas owłosienia z każdej newralgicznej części ciała- ręce, nogi, pachy, wąsik itd. Przeprowadzany jest on głównie w gabinetach kosmetycznych oraz medycyny estetycznej z wykorzystaniem lasera, który niszczy cebulki włosowe na podanym obszarze zabiegowym.
Na czym polega?
Polega ona na eliminacji owłosienia, poprzez wniknięcie wiązki lasera głęboko w skórę poddawaną zabiegowi. Melanina, czyli barwnik znajdujący się w mieszkach włosowych, pobiera energię wytworzoną przez laser, przez co niszczy on skutecznie cebulki włosowe, oraz ich korzenie. Wytworzona energia laserowa jest w pełni bezpieczna dla człowieka. Aby uzyskać satysfakcjonujące rezultaty z wykonanego zabiegu, należy skorzystać z pomocy profesjonalisty, który w dokładny sposób wybierze odpowiednią moc oraz czas impulsu. Różnice te wynikają z posiadanego typu skóry oraz włosów, ponieważ im jaśniejszy rodzaj karnacji tym zabieg okaże się bardziej skuteczny, co wiąże się bezpośrednio z zawartością melaniny w skórze.
Cykl wzrostu włosa
Aby zrozumieć sposób działania depilacji laserowej, należy poznać kluczowy w tym wypadku cykl życia włosa. Składa się on w zasadzie z trzech podstawowych faz następujących po sobie:
- Anagen – jest to faza wzrostu włosa, włos połączony jest z brodawką. Jest on najdłuższy z wszystkich cyklów. Uważa się, że w fazie anagenu znajduje się około 80% włosów
- Katagen – jest to faza przejściowa, w której następuje oddzielenie włosa od brodawki włosowej i zaczyna się jego przesuwanie ku górze.
- Telogen – jest to ostatnia faza, czyli faza spoczynku, gdzie następuje obumieranie włosa oraz usunięcie go ze skóry. Po ostatniej fazie zaczyna się znowu faza anagenu.
Z wymienionych powyżej faz wzrostowych możemy łatwo wywnioskować, dlaczego zabieg depilacji laserowej należy powtórzyć dwukrotnie- tylko włosy w pierwszej fazie anagenu mogą zostać zniszczone, ponieważ tylko wtedy połączone są z brodawką. Włosy w pozostałych dwóch fazach także zostaną usunięte, jednak w sposób nietrwały. Dzięki regeneracji organizmu może zdarzyć się, że część brodawek włosowych zostanie odnowiona a wtedy należy wykonać tak zwany zabieg przypominający.
Za co kochamy depilację laserową?
- Skuteczność i trwałość zabiegu
Depilację laserową charakteryzuje jej duża skuteczność i trwałość, co stanowi o jej zdecydowanej przewadze nad innymi oferowanymi metodami usuwania niechcianych włosków. Po wykonaniu serii zabiegów należy wykonać raz w ciągu roku tak zwany zabieg przypominający. Codzienne golenie nóg stanie się wtedy przeszłością i pomoże w skutecznym zaoszczędzeniu czasu.
- Komfort i pewność siebie
Gdy zdecydujesz się na wykonanie zabiegu laserowego, na zawsze pozbędziesz się dyskomfortu związanego z nieprzyjemnym odrastaniem i wrastaniem włosków. Będziesz dzięki temu zawsze gotowa do niespodziewanego wyjścia, co zdecydowanie wpłynie na Twoją wygodę oraz komfort. Nie musisz wtedy martwić się o różnego rodzaju sytuacje, które znacząco wpływają na poczucie pewności siebie.
- Indywidualne odczucia
Osoby wrażliwe na ból mogą obawiać się zabiegu. Próg bólu jest kwestią indywidualną u każdego pacjenta, dlatego też ciężko jest stwierdzić jednomyślnie, jak bolesna będzie depilacja laserowa dla danej osoby. Może być ona więc jednocześnie bardzo nieprzyjemna albo całkowicie znośna, o wszystkim zadecyduje tutaj posiadany próg bólu. Wiele zależy także od miejsca, które poddajemy zabiegowi. Miejsca z natury delikatne będą więc analogicznie bardziej tkliwe i wrażliwe.
- Skuteczność na zawsze
Zabieg depilacji laserowej oferuje efekt na zawsze, ale tylko w sytuacji gdy lekarz wybierze odpowiednią moc lasera oraz włosy wchłoną jego odpowiednią dawkę, co sprawi, że po depilacji już nie odrosną.
- Pomoc dla kobiet i mężczyzn w walce o piękną i zdrową skórę
Już Wykonanie serii kilku zabiegów pozwoli nam na bezpowrotne pozbycie się niechcianego owłosienia z różnych kłopotliwych obszarów ciała- na przykład z twarzy, brzucha, klatki piersiowej, pleców, okolic bikini, pach czy nóg oraz ramion. Oznacza to więc tyle, że omawianej depilacji laserowej mogą poddawać się z powodzeniem kobiety oraz mężczyźni a wskazaniem do tego typu zabiegów w tym przypadku są względy estetyczne i te związane z komfortem oraz kwestie higieniczne, gdyż nadmierne owłosienie to często świetne miejsce do rozwoju kłopotliwych bakterii czy nadmiernej potliwości newralgicznych stref. To również w dużym stopniu sposób idealny dla oszczędności naszego czasu i pieniędzy poświęconych dla zabiegów nie przynoszących nam efektów zadowalających i długotrwałych oraz konieczność ich powtarzania.
- Skuteczne remedium na hirsutyzm
Coraz częstszym problemem jest tak zwany hirsutyzm, czyli zaburzenia hormonalne powodujące męski typ owłosienia u kobiet. Tradycyjne golenie się może być w tym przypadku niewystarczające i kłopotliwe, a jedynym słusznym rozwiązaniem wydaje się w tym miejscu właśnie poddanie się serii zabiegów z wykorzystaniem dobrodziejstw lasera.
Jak przygotować się do zabiegu depilacji laserowej?
Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy przygotować się odpowiednio do tego typu zabiegu:
- Ogolona i czysta skóra to podstawa. Dzień przed zaplanowanym zabiegiem należy starannie ogolić skórę z użyciem maszynki jednorazowej, dzięki temu włoski wystające ponad powierzchnię nie zostaną spalone, podnosząc tym samym komfort zabiegu. Skóra w miejscu zabiegowym musi być umyta oraz niczym nieposmarowana.
- Skóra musi być nieopalona. W innym przypadku, zaleca się czterotygodniową przerwę, która znacząco zwiększy bezpieczeństwo podczas zabiegu. Samoopalacze i środki brązujące skórę również nie są wskazane i należy przerwać ich stosowanie około 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem.
- Włosy nieusunięte mechanicznie w wybranym miejscu przez co najmniej 4 tygodnie nie mogą być wyrwane za pomocą różnych technik depilacji, ponieważ pozbawimy wtedy laser możliwości dotarcia do brodawki włosowej.
- Nie poddajemy skóry peelingom przez 1 tydzień przed planowanym zabiegiem
- Odstawiamy także blokery potu na 2 tygodnie przed oferowanym zabiegiem
- Przy zabiegu skóra nie powinna być uszkodzona, nie może być możliwości przerwania ciągłości naskórka oraz nie może ona być podrażniona i wysuszona.
Czy depilacja laserowa jest bolesna?
Ból zabiegowy jest osobną i indywidualną kwestią przy zabiegu laserowego usuwania owłosienia i jest ściśle uzależniony od naszego progu bólowego. U jednych osób może być on niezwykle bolesny i niekomfortowy, a u innych spowoduje tylko lekki dyskomfort i ograniczone odczucia bólowe. Wiele zależy także od wybranego urządzenia, choć te stosowane obecnie lasery oferują w pełni profesjonalne rozwiązania, takie jak chociażby system chłodzenia, dzięki czemu skóra poddana zabiegowi nie zostaje nagrzewana i nie występuje tutaj możliwość oparzenia, co znacząco podnosi komfort tego zabiegu. Ważną kwestią jest również miejsce w którym wykonujemy zabieg, w miejscach wrażliwych takich jak chociażby okolice bikini czy skóra twarzy dyskomfort może być większy.
Skuteczność depilacji laserowej a posiadany kolor włosów
Jak wcześniej już wspomniano, w przypadku depilacji z użyciem lasera niezwykle ważny jest typ posiadanej karnacji skóry oraz włosów, ponieważ wpływa to w znacznym stopniu na skuteczność tego zabiegu. Laser oddziałuje bezpośrednio na melaninę, a to ona właśnie wpływa na kolor skóry i włosów. Osoby o karnacji jasnej i ciemnych włosach to osoby, które osiągną lepsze efekty zabiegowe, ponieważ laser mocno zadziała na włosy bez uszkodzenia skóry. U osób z karnacją ciemną lub widoczną opalenizną laser może wpłynąć także na melaninę w skórze, co może spowodować wystąpienie poparzeń i podrażnień po zabiegowych. W przypadku osób o jasnych włosach (włosy blond, rude, siwe) efekt widoczny będzie mniejszy, ponieważ włosy te zawierają w sobie stosunkowo mało melaniny.
Jak przebiega zabieg depilacji laserowej?
Depilacja laserowa polega na usunięciu niechcianego owłosienia ciała z pomocą światła laserowego. Zabiegi te oferowane są w dobrych salonach kosmetycznych oraz gabinetach medycyny estetycznej. Zabieg ten pozwala na skuteczne oraz trwałe pozbycie się włosków z wybranych newralgicznych części ciała, a czas trwania oferowanego zabiegu jest ściśle związany od wybranej depilowanej powierzchni ciała oraz od ilości owłosienia. Zabiegowi temu nierzadko towarzyszy uczucie dyskomfortu czy też bólu. Czas trwania zabiegu jest różny w zależności od miejsca, w którym jest wykonywany- depilacja twarzy będzie krótsza niż chociażby depilacja nóg. Po wykonanym zabiegu skóra na obszarze zabiegowym jest zaczerwieniona oraz opuchnięta. Zaczerwienienie zwykle znika w ciągu 24 godzin. Po wykonaniu depilacji laserowej nie należy nakładać żadnych kremów czy balsamów.
Podsumowanie
Gdy chcemy skutecznie pozbyć się zbędnego owłosienia na naszym ciele, warto skorzystać z dobrodziejstwa zabiegów z użyciem lasera. To skuteczny i bezpieczny sposób, który w odróżnieniu od tradycyjnych metod, zażegna nasz kłopotliwy problem na dłużej. Jest to więc dobry sposób na usunięcie włosków na nogach, pod pachami, w okolicach bikini czy też w innych nietypowych miejscach, takich jak twarz, plecy czy klatka piersiowa. Jest to zabieg bardzo skuteczny dlatego warto zdecydować się na jego pomoc w walce o zdrową i gładką skórę, oraz o nasz komfort psychiczny. Dzięki zastosowaniu nowych typów laserów, możemy w sposób całkowicie bezpieczny, usunąć trwale włoski z miejsc delikatnych, takich jak okolice twarzy czy bikini. Z dobrodziejstw zabiegów depilacji laserowej korzysta coraz więcej kobiet, które doceniają zalety tego zabiegu. Warto więc przekonać się o tym na własnej skórze.