Blog

7 najlepszych sposobów na zadbanie o włosy latem

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Okres wakacyjny to wyjątkowo ekstremalny czas dla naszych włosów. Gorące podmuchy powietrza, światło słoneczne, niska wilgotność i światło ultrafioletowe, docierające do włosa skutecznie niszczą dobrą kondycję fryzury. Pielęgnacja włosów w lato jest zatem niezbędna, jeżeli chcemy cieszyć się ich poprawnym stanem. Zbagatelizowanie początkowych objawów może skończyć się wzmożoną łamliwością, kruchością, a nawet przedwczesnym wypadaniem włosów. Warto zatem chronić fryzurę przed działaniem negatywnych czynników, w szczególności w gorące lato. Jak dbać o włosy latem? Oto kilka najlepszych sposobów na zadbanie o włosy latem, z których warto skorzystać.

1. Fizyczna ochrona fryzury przed intensywnym światłem słonecznym

Wybierając się na piknik, plażowanie czy biwakowanie nie zapomnijmy zabrać ze sobą szerokiego nakrycia głowy, chroniącego naszą fryzurę przed intensywnym słońcem. Docierające do struktury włosa promienie słoneczne osłabiają konstrukcję włosa, przez co staje się on bardziej podatny na łamliwość czy odbarwienia. Bezpośrednią pomocą w tym problemie będzie kapelusz, czapka lub inne nakrycie głowy. Najlepiej wybierajmy to, które zostało wykonane z naturalnych składników i z dbałością o naturę. Do tego celu świetnie nada się ekologiczny, słomiany kapelusz, chroniący nie tylko nasze włosy, ale także twarz, szyję czy ramiona. W tym kontekście panuje jednak duża dowolność, bo jeżeli określona czapka nie będzie pasować do naszej stylizacji, nie bójmy się eksperymentować z czymś innym. Ważne jednak, aby zadbać o naturalną, fizyczną barierę przed intensywnym słońcem. Uchroni nas to od wielu problemów, związanych z nadmierną ekspozycją na światło słoneczne.

2. Unikaj tych czynności przebywając bezpośrednio na słońcu – suszenie i tworzenie loków

Niestety słońce czy gorące powietrze to nie jedyne czynniki, jakie mogą przyczynić się do pogorszenia kondycji naszych włosów. Przebywając na letnim powietrzu powinniśmy unikać intensywnego suszenia czy używania lokówek. Jeśli kąpiemy się w wodzie – poczekajmy kilkadziesiąt minut w cieniu, aby nasza fryzura wysuszyła się samoistnie. Nie powinniśmy też wyciskać, szorować czy mocno trzeć włosami. Przyczyni się to do poważnych uszkodzeń struktury włosa. Podobnie jest w przypadku używania spinek czy gumek – w okresie letnim, a w szczególności podczas przebywania na intensywnym słońcu, powinniśmy unikać ich stosowania. Włosy, które są podane ekspozycji na słońce stają się znacznie bardziej wrażliwe, dlatego musimy dbać o nie w wyjątkowy sposób. Stosowanie urządzeń przyspieszających schnięcie nie jest dobrym wyjściem. Suszarka czy lokówka spotęgują działanie słońca i przyczynią się do degeneracji struktury włosa. Jeśli już musimy ich użyć, róbmy to po powrocie do domu, gdy nasze włosy będą już dosyć przeschnięte. Najlepszym rozwiązaniem byłaby całkowita rezygnacja z tego typu sprzętów, ale wiemy, że nie zawsze jest to możliwe.

Zobacz więcej  Depilacja laserowa jaki laser wybrać aby uzyskać najlepsze rezultaty?

3. Nie myj ich zbyt często – woda i kosmetyki mogą przyczyniać się do niszczenia włosów

Jak dbać o włosy latem? W lato więcej się pocimy, w związku z czym częściej bierzemy kąpiel. Stosowanie gorącej wody, w połączeniu z chemicznymi szamponami może przyczyniać się do intensywnego niszczenia włosów. Nie nadużywajmy zatem tych specyfików – pozwoli nam to ochronić naszą fryzurę. Jakkolwiek by to dziwnie nie zabrzmiało – unikanie zbyt częstego mycia włosów, np. kilka razy dziennie, jest całkiem rozsądnym pomysłem. Funkcjonując w letnie dni powinniśmy jednak zwrócić uwagę na to, aby nasze włosy zbyt często się nie brudziły. Możemy zastosować chustę, przewiewny kapelusz lub inne nakrycie głowy, które będzie chroniło nas przed brudem i kurzem. Jeśli staniemy przed koniecznością częstszego mycia włosów, używajmy tylko naturalnych kosmetyków, które posiadają jak najprostszy skład. Lekkie szampony i odżywki nie będą przyczyniały się aż w takim stopniu do degeneracji struktury włosa, jak w przypadku stosowania zwykłych, mocnych kosmetyków do pielęgnacji. Woda to także kamień, który osadza się na płytce włosa. To kolejny powód za tym, aby nie wystawiać zbyt często naszej fryzury na działanie wilgoci. Jeśli już myjemy włosy, zacznijmy od namaczania ich ciepłą wodą. Później nanieśmy wymaganą ilość preparatu, opłuknijmy letnią wodą, a następnie przełączmy na chłodną. Lekko zimna woda zamyka łuski włosa, dzięki czemu w większym stopniu chronimy swoją fryzurę.

4. Naturalne kosmetyki nie będą obciążać włosa. O ile wybierzemy te, które rzeczywiście są naturalne

Będąc w temacie naturalnych kosmetyków nie można zapomnieć o ich pozytywnych właściwościach. Ekologiczne składniki, zawarte z składzie produktów, mogą w dużym stopniu przyczyniać się do ochrony włosa przed negatywnymi skutkami promieni słonecznych. Wybierając kosmetyki do pielęgnacji włosów zdecydujmy się na te, które nie posiadają szkodliwych parabenów, barwników czy konserwantów, przedłużających termin przydatności. Nie zapewnią one nam stu procentowej ochrony przed słońcem – ale lepiej używać naturalne preparaty, które w mniejszym stopniu obciążają cebulkę oraz konstrukcję włosa. Jest to szczególnie ważne w okresie wakacyjnym, gdy znacznie częściej bierzemy kąpiel oraz myjemy włosy. Co jeszcze przeważa o korzyściach płynących ze stosowania naturalnych produktów? Nie przyczyniamy się do degeneracji naszego środowiska. Producenci ekologicznych preparatów kładą nacisk na jak najmniejsze zużycie wody w toku produkcji. Skupiają się także na korzystaniu wyłącznie z tych składników, które nie zanieczyszczają gleb. Przed zakupem warto jednak sprawdzić dokładnie etykietę – a w szczególności zorientować się co do składu produktu. Niektóre opakowania mogą także być opatrzone w certyfikaty. Sprawdźmy, czy atest wydała wiarygodna instytucja.

Zobacz więcej  Zielony stolec u niemowlaka: co oznacza ten kolor i czy jest powodem do niepokoju u noworodków oraz starszych dzieci?

5. Stosuj kosmetyki zawierające filtry UV, chroniące przed światłem słonecznym

Producenci kosmetyków do włosów wychodzą klientom na przeciw. Od wielu lat na rynku dostępne są preparaty zawierające specjalne składniki ochronne. Są one dodawane z myślą o ochronie włosów przed intensywnym działaniem promieni UV dochodzących ze słońca. Promieniowanie ultrafioletowe negatywnie oddziałuje na strukturę włosa. W wyniku tego oddziaływania włos traci swój blask, jaśnieje i traci pigment. Odnalezienie żeli, lakierów czy past z filtrami UV nie jest jednak wielkim problemem. Spotkamy je w większości sklepów kosmetycznych. Jeśli tylko to możliwe, powinniśmy zadbać o nasze włosy także poprzez stosowanie tych preparatów. Kosmetyki zawierające filtry UV mają na celu nie tylko ochronę włosa przed promieniowaniem, ale działają również zmiękczająco. Ułatwiają modelowanie fryzury, nadają włosom połysku i świeżości. Wśród kosmetyków do włosów zawierających pożądane filtry UV znajdziemy m.in.:

  • żele do fryzury
  • lakiery utrwalające
  • pasty modelujące
  • gumy do włosów
  • pianki do modelingu
  • kremy do włosów
  • spraye ochronne

Jak widzimy wybór jest całkiem szeroki. Kosmetyki z filtrami UV przyczyniają się do pogłębionej ochrony włosa. Mogą być stosowane zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Również i stan, długość czy kolor włosów nie ma tutaj większego znaczenia. Użytkowanie preparatów ochronnych nie zwalnia nas jednak przed stosowaniem innych metod, które mogą przyczynić się do większej ochrony naszej fryzury przed warunkami zewnętrznymi w lato. Stosowanie naturalnych maseczek jest dobrym sposobem na to, jak dbać o włosy latem.

6. Regeneracja po przyjściu do domu. Odżywka i maski odbudowujące strukturę włosa

Po powrocie z plaży, działki czy ogrodu musimy zadbać o regenerację naszej fryzury. Tak jak wspomniano wcześniej, nie powinniśmy zbyt intensywnie i często myć naszych włosów. Jeśli jednak ubrudzą się i stracą świeżość, możemy wykonać bezpiecznie tę czynność. Pamiętajmy jednak o możliwościach odbudowania struktury włosa poprzez stosowanie specjalistycznych kosmetyków. Wśród nich najczęściej wymienianymi są odżywki. Jest ich niezwykle dużo, warto jednak wybrać taką, która posiada dużą ilość składników przyczyniających się do regeneracji. Dobry kosmetyk to taki, który posiada naturalny skład i dużą ilość minerałów oraz witamin, odpowiedzialnych za kondycję naszych włosów. Podobnie jest z maskami – ich regularne stosowanie zagwarantuje skuteczniejszą ochronę włosa oraz szybsze ich odbudowywanie. Maskę możemy wykonać także domowym sposobem. Oszczędzimy tym samym sporo pieniędzy, jakie musielibyśmy przeznaczyć na gotowy produkt. Do wykonania naturalnej maski do włosów potrzebujemy:

  • jedno jajo kurze
  • olej z szałwii – kilka kropel
  • olej jojoba/olej z róży
  • aloes – może być świeży
  • miód jako naturalny zagęszczacz
  • oliwa z oliwek
Zobacz więcej  Najczęściej występujące choroby skóry: dermatologiczny przegląd rodzajów dermatoz – objawy, diagnoza i nowoczesne podejścia w dermatologii

Mieszankę przygotowujemy poprzez wymieszaniu miodu z olejkami. Aby ułatwić cały proces, powinniśmy mieszaninę podgrzać np. na kuchence. Następnie dodajemy aloes, jajko oraz resztę składników. Po wymieszaniu maska jest gotowa do nałożenia. Najlepiej sprawdzi się wtedy, gdy nałożymy ją na mokre włosy. W celu uzyskania zadowalających rezultatów, mieszanka powinna być trzymana na włosach przynajmniej dwie godziny. Po tym czasie spłukujemy ją oraz dokładnie myjemy fryzurę.

7. Zadbajmy o włosy także od wewnątrz. Odpowiednia dieta i suplementacja

Powierzchowne dbanie o włosy jest związane z próbą ochrony oraz działaniem „po fakcie”. Jeśli nasze włosy będą słabe, zniszczone, jeszcze zanim wystawimy się na ekspozycję na słońce, są one bardziej narażone na poważne zniszczenia. Dlatego proces dbania o włosy w lato powinniśmy zacząć już na etapie odpowiedniej diety oraz suplementacji. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy  stan naszych włosów pozostawia wiele do życzenia. Wśród najważniejszych naturalnych składników, przyczyniających się do poprawy stanu naszych włosów można zaliczyć m.in. pokrzywę zwyczajną oraz skrzyp polny. Nie zapominajmy także o dużej roli keratyny, biotyny, witaminy E. Przydatne okazują się także aminokwasy siarkowe, które nadają włosom jędrności oraz sprężystości. Nasza dieta powinna być bogata w jaja, zdrowe mięso lub ryby. Dodatkowo możemy zastosować suplementację kompleksem witamin.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Objawy i diagnoza niedoczynności tarczycy: ważne informacje dla pacjentów

Objawy i diagnoza niedoczynności tarczycy: ważne informacje dla pacjentów Przyczyny i rozpoznanie niedoczynności tarczycy: co należy wiedzieć? Niedoczynność tarczycy to choroba spowodowana niedoborem hormonów tarczycy, co prowadzi do szeregu objawów. Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto, czyli przewlekłe autoimmunologiczne

Czytaj artykuł
Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop