Blog

Wypadanie włosów – jaka metoda będzie najbardziej skuteczna?

Wizyta w Sky Clinic

Najlepsi lekarze i eksperci, najnowsze technologie oraz zabiegi indywidualnie dobrane do potrzeb klienta.

Wypadanie włosów spędza sen z oczu niejednej osobie. To bardzo poważny problem, który dla wielu osób jest wielkim kompleksem, bo włosy to jeden z ważniejszych elementów urody. Włosy, niezależnie czy krótkie, czy długie, dodają uroku każdej twarzy, są ważnym atrybutem urody. Niestety, często włosy nie są w idealnym stanie, są słabe, matowe i wypadają.

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyny wypadania mogą być bardzo różne, jest wiele czynników, które mogą za to odpowiadać. Ważna jest ilość wypadających włosów. Wypadanie dziennie 100 włosów jest zjawiskiem zupełnie naturalnym i nie wymaga leczenia. Często za nadmierne wypadanie włosów odpowiada zła dieta, która nie zawiera wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Wskutek niedoborów włosy robią się słabe, zaczynają wypadać. Inną przyczyną tej dolegliwości może być nieodpowiednia pielęgnacja lub używanie zbyt intensywnych produktów do stylizacji włosów. Gorące lokówki czy prostownice niszczą włosy, które zaczynają się kruszyć i łamać. Włosy nie lubią również silnych środków do koloryzacji. Wypadanie włosów mogą powodować niektóre choroby, np. problemy z tarczycą, zmiany hormonalne, również przyjmowanie leków może mieć niekorzystny wpływ na włosy. Bardzo często włosy wypadają po okresie ciąży i w trakcie karmienia piersią. W organizmie kobiety zachodzą duże zmiany, które odbijają się na kondycji włosów. Do wypadania włosów przyczyniają się również choroby skóry, np. łuszczyca lub łojotokowe zapalenie skóry, chemioterapia oraz silny stres. Jedną z głównych przyczyn wypadania włosów jest łysienie androgenowe. Jest to choroba uwarunkowana genetycznie, związana z nadwrażliwością na męski hormon testosteron. Występuje niemal u 50% osób po 50 roku życia, dotyczy kobiet i mężczyzn.

Sposoby na wypadanie włosów.

Bardzo ważne jest, aby odpowiednio zdiagnozować przyczynę wypadania włosów. Jeżeli włosy zaczną wypadać w dużej ilości, należy udać się do dermatologa lub trychologa, który po wykonaniu odpowiednich badań postawi diagnozę. Jest to bardzo istotne, ponieważ czasami wystarczy uzupełnić niedobory pierwiastków, aby zlikwidować problem. Bywa, że potrzebna jest terapia hormonalna lub zmiana diety. Są różne sposoby, aby wzmocnić włosy, ale nie można jednoznacznie stwierdzić, które z nich są najlepsze. Można stosować metody naturalne lub wspomóc się chemią. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz podatności na zastosowane leczenie.

Zobacz więcej  Śluz w kale i krew w stolcu u niemowlaka – o czym może świadczyć?

Metody farmakologiczne

  • Lekarstwa

Na rynku dostępne są leki, które mogą zahamować wypadanie włosów. Jest to Aminexil oraz Mineksodyl. Oba preparaty można kupić bez recepty, są rekomendowane przez lekarzy. Aminexil to ampułki do wcierania w skórę głowy. Poprawia ukrwienie skóry, odżywia meszki włosowe, hamuje wypadanie włosów. Kurację należy przeprowadzać 2 razy w roku w okresach nasilonego wypadania włosów, przez od 6 do 8 tygodni. Minoksydyl to preparat w formie płynu, który ma podobne działanie. Należy stosować go regularnie, hamuje łysienie w dość szybkim czasie. Oba preparaty skutecznie hamują łysienie i przyśpieszają porost nowych włosów . Dla mężczyzn polecane są dodatkowo tabletki doustne – Finasteryd. Dzięki niemu dochodzi do zahamowania wytwarzania hormonu DHT, który często odpowiada na wypadanie włosów. Często stosowanym lekiem jest Revalid, który uzupełnia niedobory składników budulcowych włosa i witamin.

  • Suplementy diety

Suplementy to bardzo często stosowany środek na wypadanie włosów. Oczywiście najlepiej, aby potrzebne witaminy dostarczyć w sposób naturalny, jedząc odpowiednio skomponowane pokarmy, ale nie zawsze się to udaje. W aptekach można dostać multum preparatów, które mają przeciwdziałać problemowi wypadania włosów. Najczęściej zawierają witaminę A, B, C, D i E, krzem, cynk, selen, siarkę i żelazo oraz biotynę, cystynę, metioninę. Witamina D uaktywnia geny stymulujące wzrost włosów i jednocześnie hamuje geny odpowiedzialne za łysienie. Jej działanie może wspomóc witamina C, która także chroni włosy przed wypadaniem i pobudza ich odrastanie. Bardzo popularnym składnikiem suplementów jest biotyna, czyli witamina H. Ma pozytywne działanie nie tylko na włosy, ale również paznokcie i skórę. Biotyna pobudza włosy do wzrostu, hamuje ich wypadanie, reguluje także łojotok skóry oraz likwiduje łupież. Jest bogata w siarkę, która jest niezbędna do utrzymania zdrowych włosów. W biotynę bogate są żółtka jaj, mąka sojowa i pełnoziarnista. Ważnym składnikiem odpowiedzialnym za piękne włosy jest niacyna, czyli witamina PP. Ułatwia transport składników odżywczych do cebulek włosa. Witamina B5, czyli kwas pantotenowy jest odpowiedzialna za prawidłowy rozwój włosa, powoduje wyrastanie nowych włosków. Równie cenne dla włosów jest żelazo, które odpowiada za prawidłowy rozwój komórek włosowych, wzmacnia, uelastycznia  i pogrubia włosy. Kolejny ważny składnik to cynk, który bierze czynny udział w procesie tworzenia kreatyny, czyli budulca włosa. Ważne są również aminokwasy, tj. metionina i cystyna. Wchodzą w skład budulca włosa, stymulują włosy do wzrostu i odżywiają meszki włosowe. Obecność tych wszystkich składników zapewnia ładny wygląd i kondycją włosów. Należy pamiętać, że nie tylko niedobór składników jest szkodliwy. Suplementy należy stosować z umiarem, ponieważ ich nadmiar może być szkodliwy dla organizmu.

Zobacz więcej  Język geograficzny u dzieci i dorosłych: przyczyny, objawy i leczenie zapalenia języka

Lekarstwa i witaminy to nie jedyne metody zapobiegające wypadaniu włosów. Z powiedzeniem można zastosować inne sposoby, które często mogą przynieść zadowalające efekty.

Metody naturalne

  • Zdrowe odżywianie

Aby włosy było zdrowe i silne potrzebna jest odpowiednia dieta. Ważne, aby była różnorodna i dobrze zbilansowana. Powinna składać się z dużej ilości warzy, owoców, kasz, ryb i chudego mięsa. Dieta dla pięknych i zdrowych włosów powinna być  bogata w składniki, których najbardziej potrzebują, czyli  aminokwasy siarkowe, witaminy, kwasy tłuszczowe omega-3 czy cynk i żelazo i miedź. Produkty powinny zawierać dużo błonnika i białka. Ważne jest prawidłowe nawodnienie organizmu, rezygnacja z mocnej kawy, herbaty i alkoholu.  Dietę można wzbogacić o spożywanie żelatyny oraz drożdży.  Żelatyna wspomaga odbudowę włosów, sprawia, że robią się mocne i grube. Można dodawać ją do jogurtów, owoców czy koktajli. Drożdże zawierają mnóstwo witamin z grupy B, potas, selen, miedź, cynk, żelazo i fosfor. Drożdże należy pić regularnie przez trzy miesiące, potem należy zrobić miesięczną przerwę. Poprawiają również stan skory i paznokci.

  • Zioła wzmacniające włosy

Od dawna wiadomo, że zioła mają dobroczynny wpływ na cały organizm, w tym również na włosy. Aby je wzmocnić można pić herbatki ziołowe, robić płukanki lub łykać w formie tabletek. Jednym z bardziej skutecznych ziół na porost włosów, jest pokrzywa. Ma szerokie działanie, reguluje pracę gruczołów łojowych, wzmacnia cebulki włosowe oraz poprawia ukrwienie skóry głowy, przez co stymuluje cebulki do wzrostu. Jest pomocna w leczenie łysienia androgennego. Pokrzywę można stosować w formie wcierek lup płukanek do włosów. W aptekach dostępny jest sok z pokrzywy, która można regularnie pić. Inne, również bardzo dobrze znane zioło, to skrzyp polny. Zawiera krzem, który jest jednym ze składników budulca włosów. Skrzyp nie tylko wzmacnia włosy, ale również skutecznie walczy z łupieżem. Można go pić lub stosować w formie płukanek. Dostępne są również tabletki z dużą zawartością skrzypu. Na włosy dobrze działa również łopian, tatarak, brzoza, rumianek, żen-szeń i siemię lniane.

  • Wcierki
Zobacz więcej  Jaka rola witamin w redukcji zmarszczek i poprawie stanu skóry?

Wcierki to znana od dawna metoda na poprawienie kondycji włosów. Działają stymulująco na skórę głowy. Ważne, aby były wykonywane regularnie, bo tylko wtedy wywołają pozytywne efekty. Wcierka połączona jest z masażem, który poprawia ukrwienie głowy i ułatwia wchłanianie odżywczych substancji. Można kupić gotowe preparaty, można również wcierać w skórę sok z rzepy, napar z pokrzywy, rumianku czy skrzypu polnego.

  • Domowe maseczki

Maseczki wykonane w domu, że świeżych produktów to kolejna metoda na poprawienie kondycji włosów. Wzmacniają włosy i hamują ich wypadanie. Maseczki trzyma się na głowie około 15-30  minut, dla lepszego efektu włosy można zawinąć w ręcznik. Do zrobienia maseczek można wykorzystać żółtko, imbir olejek rycynowy, naftę kosmetyczną lub startą rzepę. Maseczkę trzeba dokładnie spłukać i umyć głowę. Zaleca się, aby maseczki stosować raz w tygodniu.

  • Olejowanie skóry głowy

Olejowanie głowy to zabieg z użyciem różnego rodzaju olejów, m.in. sezamowego, z avocado, z pestek bawełny, z oliwy, oleju macadamia, arganowego, kokosowego czy z pestek winogron. Olej dobierany jest na podstawie porowatości włosów. Zabieg poprawia nawilżenie, chroni przed utratą wody, z zawarte w olejach substancje odżywcze, wnikają w głąb włosów i wzmacniają je od środka. Olejowanie można wykonywać na mokro lub na sucho, 1-3 razy w tygodniu.

  • Naturalne środki do pielęgnacji włosów

Do pielęgnacji i stylizacji włosów należy używać naturalnych produktów, bez szkodliwych substancji. Warto stosować specjalistyczne dermokosmetyki, które zawierają naturalne substancje hamujące wypadanie włosów, a jednocześnie nie obciążają włosów. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie produktów z jednej serii, dzięki czemu zawarte w nich składniki będą się wzajemnie uzupełniać.

Jak widać, jest wiele metod na poprawienie kondycji włosów i zahamowania ich wypadania. Trudno stwierdzić, co będzie najlepszą metodą, bo u każdego może zadziałać coś innego. Najważniejsze to zdiagnozowanie problemu i podjęcie ewentualnego leczenia. Warto próbować różnych metod, a na pewno któraś okaże się skuteczna i spowoduje, że włosy przestaną wypadać.

Pozostaw nam kontakt

Nasz zespół jest do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w przeciągu 30 minut.

Polecane artykuły

Celiakia: przyczyny, objawy i wskazówki dla chorych

Celiakia: przyczyny, objawy i wskazówki dla chorych Celiakia – przyczyny i objawy: jak rozpoznać nietolerancję glutenu? Celiakia to choroba o podłożu genetycznym, która występuje głównie u osób predysponowanych genetycznie, takich jak osoby z HLA-DQ2. Przyczyny celiakii związane są z nietolerancją

Czytaj artykuł
Set your categories menu in Header builder -> Mobile -> Mobile menu element -> Show/Hide -> Choose menu
Create your first navigation menu here
Start typing to see posts you are looking for.
Shop