HIFU, czyli bezinwazyjny lifting skóry, to obecnie jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Nic dziwnego – wyróżnia się bardzo wysoką skutecznością, a przy tym jest wszechstronny. Technologia HIFU wykorzystuje wiązki fal dźwiękowych o dużym zasięgu. Znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie estetycznej – wykorzystuje się ją również w chociażby leczeniu raka prostaty.
HIFU to skrót od ang. high intensity focused ultrasound. Technologia ta wykorzystywana jest w medycynie od dwudziestu lat, natomiast w medycynie estetycznej znajduje zastosowanie od kilku lat – wykorzystuje się ja do liftingu i ujędrniania skóry, zarówno twarzy, jak i całego ciała.
Na czym polega zabieg HIFU?
HIFU to fala ultradźwiękowa o wysokiej częstotliwości, powodująca ruch komórek w tkankach skóry. W medycynie estetycznej wykorzystuje się trzy głębokości oddziaływania HIFU – 1,5, 3,0 i 4,5 mm. Precyzyjnie zogniskowana fala ultradźwiękowa, sięgając określonej głębokości, wywołuje ruch i tarcie komórek oraz wytwarzanie wewnątrz komórek pęcherzyków gazu. Nie wchodząc w szczegóły – proces generuje ciepło, i w konsekwencji – mikropoparzenia wewnątrz tkanek. Powierzchnia skóry pozostaje nietknięta. Na określonej głębokości natomiast ma miejsce natychmiastowe zagęszczenie tkanki oraz intensywne procesy jej odbudowy i regeneracji, stymulowane przez uszkodzenia.
Zdecydowanie największa zaletą technologii HIFU jest działanie głęboko w skórze właściwej bądź jeszcze głębiej, bez konieczności naruszania ciągłości naskórka, bez blizn i powierzchniowych oparzeń. Podczas zabiegu energia kumuluje się punktowo na określonej głębokości, a po jego wykonaniu na powierzchni skóry nie zostaje żaden ślad.
Dla kogo przeznaczony jest zabieg HIFU?
Wskazaniem do zastosowania zabiegu HIFU jest wiotkość skóry, czy to spowodowana starzeniem się tkanek, czy będąca następstwem oddziaływania czynników zewnętrznych. Wskazania do wykonania zabiegu to:
- zaburzenia owalu twarzy,
- opadające brwi lub opadająca powieka,
- zmarszczki na czole,
- kurze łapki,
- wiotkość dolnej powieki,
- zmarszczki palacza,
- podwójny podbródek,
- starzenie się skóry w obszarze szyi i dekoltu,
- wiotkość skóry na każdym obszarze ciała,
- brak elastyczności skóry po dużej utracie masy ciała, redukcji masy ciała lub po ciąży.
Zabieg HIFU przeznaczony jest dla wszystkich tych, którzy borykają się z problemem obwisłej, wiotkiej skóry, sprawiającej wrażenie zmęczonej, marzących o ujędrnieniu skóry na twarzy i ciele, chcących zlikwidować pojawiające się z upływem czasu zmarszczki. Jeśli widzisz, że Twoja skóra traci jędrność, staje się obwisła i jest jej za dużo – warto pomyśleć o wykonaniu zabiegu HIFU. Wypełniacze i botoks zapewniają jedynie krótkotrwały efekt, a ich zastosowanie jest po prostu widoczne. Zabieg HIFU natomiast zapewnia bardzo naturalny i długo utrzymujący się efekt – nawet do dwóch lat. Nie daje efektu nabrzmienia skóry – po wykonaniu zabiegu będziesz wyglądać po prostu o parę lat młodziej. Co ważne, zabieg jest zupełnie bezinwazyjny – jeszcze tego samego dnia możesz wrócić do swoich codziennych zajęć – HIFU nazywany jest zabiegiem „lunchowym”, bo tylko na chwilkę odciąga Cię od zwykłej aktywności.
Na jakie efekty można liczyć?
Efektem procesów zachodzących wewnątrz tkanek w czasie zabiegu jest błyskawiczny lifting, znaczące zagęszczenie skóry i zmniejszenie jej wiotkości. W szczególności można liczyć na:
- redukcję i wygładzenie zmarszczek na całej twarzy,
- regenerację kolagenu wewnątrz skóry,
- poprawę elastyczności skóry poddawanej zabiegowi,
- podniesienie brwi,
- korektę owalu twarzy,
- podniesienie opadających policzków,
- wygładzenie skóry na szyi,
- wyostrzenie konturu twarzy,
- zmniejszenie porów skóry,
- spłycenie bruzd nosowo-wargowych,
- modelowanie linii żuchwy poprzez podniesienie opadających policzków,
- zmniejszenie lub likwidacja podwójnego podbródka,
- wyszczuplenie ciała,
- napięcie skóry szyi i dekoltu,
- napięcie skóry na piersiach, a przez to poprawa ich kształtu,
- napięcie skóry brzucha, której nadmiar utrzymuje się po znaczącej utracie wagi lub po ciąży,
- wymodelowanie okolicy kolan,
- wymodelowanie łydek i okolicy kostek,
- napięcie skóry pośladków i ud,
- uelastycznienie skóry całego ciała.
Technologia HIFU jest używana zarówno do twarzy, szyi i dekoltu, jak i do całego ciała. Urządzenie ULF HIFU, skonstruowane z myślą o potrzebach medycyny estetycznej, wykorzystuje dodatkowo efekt ssania – takie oddziaływanie na skórę pozwala na uzyskanie efektu wyszczuplenia. Dzięki takiemu połączeniu przy pomocy urządzenia ULF HIFU można z powodzeniem uzyskać satysfakcjonujące efekty na całym ciele, na przykład:
- ujędrnienie luźnej skóry ramion,
- likwidacja boczków,
- ujędrnienie skóry po intensywnym odchudzaniu,
- wyszczuplenie ud i łydek,
- ujędrnienie skóry na udach, biodrach i pośladkach.
Na skutek wywołania efektu przegrzania wewnątrz tkanek na określonej głębokości rozpoczyna się intensywna regeneracja i zagęszczenie struktury komórkowej. Skróceniu ulegają włókna kolagenowe, dzięki czemu efekt ujędrnienia skóry widoczny jest już od razu po zabiegu. Na efekt końcowy trzeba jednak poczekać – będzie on widoczny kilka miesięcy lub nawet dopiero pół roku po wykonaniu zabiegu – tyle bowiem czasu potrzebuje skóra na pełną odbudowę.
Jak wygląda zabieg?
Zanim umówisz się na zabieg, podczas konsultacji umówimy Twoje oczekiwania i potrzeby. Określimy, na jakim obszarze wykonamy zabieg oraz omówimy całą procedurę. Dowiesz się szczegółowo na czym polega zabieg, jakich efektów możesz się spodziewać oraz, krok po kroku, jakie odczucia mogą Ci towarzyszyć w czasie wykonywania liftingu za pomocą HIFU.
Zabieg wykonywany jest co do zasady bez znieczulenia, jednak w wyjątkowych przypadkach można zastosować miejscowe znieczulenie. Nie musisz się specjalnie do niego przygotowywać. Najpierw, za pomocą kredy kosmetycznej malowane są na twarzy lub ciele linie, które dzielą ciało na kilka stref – w tym te miejsca, które nie mogą być poddawane oddziaływaniu fali akustycznej. Następnie na skórze rozprowadzany jest żel. Do wybranego miejsca przykładana jest głowica urządzenia, która wysyła przez skórę falę ultradźwięków o odpowiedniej częstotliwości.
Podczas zabiegu możesz odczuwać lekkie kłucie bądź szczypanie – intensywność tych doznań uzależniona jest od mocy fali oraz miejsca, które poddawane jest zabiegowi. Jeśli masz niski próg bólu, możesz odbierać działanie urządzenia jako dość przykre.
Zabieg trwa zwykle około godziny – czas trwania uzależniony jest oczywiście od powierzchni zabiegowej. Podczas jego wykonywania kosmetolog opracowuje wybrany fragment twarzy czy ciała za pomocą kilku głowic o około dziesięciocentymetrowej szerokości. Zabieg przypomina badanie aparatem USG – z tym, że podczas USG fala ultradźwiękowa odbija się od narządów wewnętrznych, natomiast HIFU wywołuje ruch komórek, czego efektem są mikrouszkodzenia i mikropoparzenia w głębokich partiach tkanki.
Zaraz po wykonaniu zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona – poza tym pozostaje nietknięta. Zabieg HIFU jest zupełnie bezinwazyjny, dlatego nie ma konieczności przechodzenia rekonwalescencji po jego wykonaniu – możesz od razu wrócić do swoich codziennych aktywności. Jedynym ograniczeniem jest konieczność rezygnacji z treningu w dniu wykonywania zabiegu, jeśli uprawiasz sport wyczynowy.
Zazwyczaj do uzyskania pożądanego efektu wystarczające jest wykonanie jednego zabiegu. W przypadku wyjątkowej wiotkości skóry zabieg można powtórzyć na tej samej powierzchni do trzech razy, w odstępach 1-3 miesięcy. Efekt utrzymuje się od 18 miesięcy do nawet dwóch lat. Można stosować technologię HIFU wraz z innymi metodami ujędrniania skóry i liftingu. Koszt zabiegu wykonywanego na całej twarzy to około 2500-3500 zł.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu HIFU
Niestety, nie każdy może się poddać zabiegowi bezinwazyjnego liftingu skóry za pomocą technologii HIFU. Bezwzględne przeciwwskazania do zabiegu to:
- choroby serca – rozrusznik serca lub wewnętrzny defibrylator,
- choroba nowotworowa,
- skłonność do powstawania keloidów,
- przebyty udar mózgu,
- ciąża i połóg,
- dermatozy,
- depozyty kwasu hialuronowego w miejscu przeprowadzania zabiegu,
- gorączka,
- aktywna opryszczka,
- choroby wątroby,
- choroby nerek,
- zaburzenia krzepliwości krwi, pękanie naczyń krwionośnych,
- zapalenie skóry,
- anemia,
- białaczka,
- występowanie krwotoków,
- astma,
- zakrzepica żył,
- medyczne elementy wewnątrz ciała – zarówno plastikowe, jak i metalowe,
- przepuklina w miejscu wykonywania zabiegu,
- bardzo słaba odporność organizmu.
Istnieje także szereg przeciwwskazań względnych, czyli takich, które należy zakomunikować lekarzowi lub kosmetologowi przeprowadzającemu zabieg. Od decyzji specjalisty będzie zależało, czy zabieg zostanie wykonany pomimo ich obecności. Zalicza się do nich:
- złe samopoczucie,
- występowanie alergii,
- menstruacja,
- wcześniej wykonane zabiegi powodujące intensywne łuszczenie się skóry,
- trądzik.
Skutki uboczne praktycznie nie występują, jednak ich pojawienie się nie jest wykluczone. Zazwyczaj przyjmują formę utrzymujących się do kilku dni niewielkich obrzęków. W skrajnych przypadkach dochodziło do pojawienia się blizn zanikowych bądź oparzeń skóry. Takie przypadki zdarzają się jednak niezmiernie rzadko – prawdopodobnie już w kwadrans po zabiegu będziesz mogła wrócić do codziennych obowiązków odmłodzona i piękna.
Zabieg należy wykonywać tylko w renomowanej, sprawdzonej klinice medycyny estetycznej. Nie bój się zapytać o kwalifikacje osoby, która będzie wykonywała zabieg. Kosmetolog udzieli Ci wszelkich informacji na temat przebiegu zabiegu i spodziewanych efektów, jeśli sobie tego życzysz, dokładnie wyjaśni Ci zasadę działania urządzenia. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do kwalifikacji lub umiejętności kosmetologa mającego przeprowadzić zabieg, nie bój się go przerwać. Musisz mieć świadomość, że choć zabieg urządzeniem ULF HIFU jest bezinwazyjny i niemal bezbolesny, to w rękach niewykwalifikowanej osoby może wyrządzić krzywdę. Niewłaściwie wykonany zabieg może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia – może prowadzić do poparzenia kości.