MYCIE GORĄCĄ WODĄ
Najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest mycie w chłodnej lub letniej wodzie. Umiarkowana temperatura nie niszczy struktury włosa, nie jest również szkodliwa dla cebulek. Taka temperatura pozwala również na lepsze i dokładniejsze spłukiwanie kosmetyków do pielęgnacji.
INTENSYWNE MODELOWANIE
ŹLE SKOMPONOWANA DIETA
Podobne skutki ma źle zbilansowana dieta, która nie dostarcza wystarczającej ilości witamin i minerałów. Jadłospis ubogi w cynk, miedź, żelazo, witaminy A, C, E i B i nienasycone kwasy tłuszczowe sprawi, że organizm nie będzie miał wystarczających ilości substancji niezbędnych do budowy zdrowych włosów. Do zachowania dobrej kondycji włosów niezbędna jest także odpowiednia ilość białka, które w dużym stopniu tworzy ich strukturę.
ZBYT CZĘSTE LUB ZBYT RZADKIE MYCIE
Zbyt rzadkie mycie jest niezbyt higieniczne i może powodować pojawienie się problemów skórnych takich jak łupież i grzybica.
Niewłaściwe uczesanie
Na kondycję włosów negatywnie wpływają ciasno plecione fryzury. Takie uczesanie pięknie się prezentuje i jest wygodne, jednak naraża włosy na działanie sił mechanicznych, które prowadzą do dużego obciążenia mieszków włosowych. Na co dzień najlepiej zrezygnować z kucyków, warkoczy oraz koków i zostawić takie uczesanie na wyjątkowe okazje. W najgorszym wypadku ciasne fryzury mogą spowodować tak zwane łysienie trakcyjne, które jest wynikiem długotrwałego ucisku. Objawy towarzyszące temu łysieniu to bolesność skóry głowy, ropne guzki oraz łuszczenie się skóry. Ciągłe uszkodzenia i urazy ostatecznie prowadzą do tak dużych uszkodzeń, że włosy nie mogą odrosnąć.
Przy wiązaniu włosów gumką trzeba zwrócić uwagę, czy nie są one zbyt mocno ściągnięte. Najlepiej używać gumek, które nie mają żadnych dodatkowych elementów, np. metalowych blaszek. Należy także unikać spania w związanych włosach.
ŹLE DOBRANE KOSMETYKI DO PIELĘGNACJI
Silikony dodawane są do kosmetyków, ponieważ wizualnie poprawiają wygląd włosów, zwłaszcza tych kręconych i puszących się. Niestety długie stosowanie takich substancji powoduje zatykanie łuski włosa. Występują pod różnymi nazwami, np. cyclomethicone, rimethylsilylamodimethicone, dimethiconol. Konserwanty to parabeny, a także związki bromu i chloru. Oznaczane są między innymi jako Phenyl Dimethicone, Diazolidynyl Urea, Phenyl Benzoate, Imidiazolidynyl Urea.
Dobre kosmetyki powinny usuwać wszystkie zanieczyszczenia i produkty do stylizacji bez uszkodzenia naturalnej ochrony włosów i ich struktury. Muszą również wspomagać naturalną regenerację włosa.
NIEPRAWIDŁOWE SUSZENIE
Niewłaściwa pielęgnacja i nieprawidłowa dieta to częste przyczyny wypadania włosów. Niekorzystne nawyki powodują także uszkodzenie struktury włosów, które tracą atrakcyjny wygląd. Aby skutecznie zapobiegać temu zjawisku, warto zwrócić uwagę na właściwe wykonywanie wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, a także na sposób odżywiania się. Jeśli mimo to wypadanie włosów nadal jest duże, najlepiej odwiedzić lekarza, ponieważ taka dolegliwość może mieć także poważniejsze przyczyny, np. zaburzenia hormonalne. Do utraty włosów przyczynia się również silny stres, leki, niektóre choroby.