Przyczyny wypadania włosów

wypadanie włosów

Od dawna dawien włosy stanowiły oznakę zdrowia i witalności. Ich długość, gęstość, połysk czy kolor ma głęboki związek z poziomem naszego życia. Obecnie, miliony ludzi cierpią na gwałtowną utratę włosów bez względu na płeć czy wiek.  Większość z nich nie jest świadoma, że  wypadanie włosów wiąże się z wieloma chorobami. Dlatego też odpowiednia diagnoza, leczenie i profilaktyka są istotnymi krokami. Przecież każdy chce mieć piękne, gęste i lśniące włosy.

 

Przyczyny wypadania włosów

 

Powodów wypadania włosów, a w szczególności łysienia jest wiele. Na ten proces składa się dużo czynników, nie tylko związanych ze zdrowiem, ale również z codziennym trybem życia.

 • Czynniki związane z funkcjonowaniem organizmu człowieka, a więc: wady wrodzone, niedobory żywieniowe związane z źle prowadzoną dietą, nietolerancje pokarmowe, operacje związane z narkozą, chemio i radioterapia, przewlekły stres, obfite miesiączki, zaburzenia psychiczne czy też zatrucia.
 • Czynniki środowiskowe – np. zbyt intensywna ekspozycja włosów na promieniowanie słoneczne, smog.
 • Czynniki mechaniczne – np. mocne upinanie włosów, targanie i zbyt częste czesanie.
 • Czynniki chorobotwórcze – np. choroby skóry głowy tj. grzybica, łuszczyca, zapalenie skóry, łupież, zapalenie mieszków włosowych.
 • Czynniki ogólnoustrojowe – np. choroby zakaźne, hormonalne czy autoimmunologiczne.

 

Choroby a wypadanie włosów

 

 Wypadanie włosów może być związane z wieloma różnymi chorobami niekoniecznie zbieżnymi z włosami. Do najczęstszych należą:

 • zaburzenia hormonalne – np. niedoczynność lub nadczynność tarczycy,
 • przewlekłe choroby ogólnoustrojowe – np. cukrzyca, choroby wątroby,
 • choroby autoimmunologiczne – np. choroba Hashimoto, choroba Graves-Basedowa, reumatoidalne zapalenie stawów
 • choroby zakaźne – np. kiła, rzeżączka,
 • choroby wirusowe – np. grypa, zapalenie płuc,
 • choroby układu psychicznego – np. trichotillomania.

 

Kuracja lekowa a włosy

 

Wypadanie włosów może być także spowodowane przyjmowanymi lekami. Nie każdy organizm reaguje tak samo, lecz w niektórych przypadkach problemy z włosami mogą wystąpić przy przyjmowaniu:

 • leków hormonalnych jak np. tabletki antykoncepcyjne zawierające androgeny,
 • leków nasercowych jak np. beta blokery,
 • leków przeciwmiażdżycowych jak np. fibraty,
 • leków przeciwkrzepliwości jak np. heparyna czy warfaryna,
 • leków na trądzik jak np. retinoidy,
 • leków przeciwgrzybiczych jak np. flukonazol,
 • leków przeciwwirusowych jak np. interferon alfa,
 • leków przeciwnowotworowych jak np. cytostatyki.

Wiele z tych leków niesie za sobą tak zwane skutki uboczne w postaci utraty włosów. Zazwyczaj szczegóły zawarte są w przyłączonej do leku ulotce.

 

 

Jak zapobiec utracie włosów?

 

Wypadanie włosów jest problemem często poddawanym pod dyskusje. Powstało wiele poradników i artykułów mówiącym o tym, jak zapobiegać wypadaniu włosów.

Po pierwsze, aby prawidłowo poradzić sobie z problemem wypadania włosów należy dotrzeć do źródła. A więc skupić się na przyczynach. Jeżeli, główny powód utraty kosmyków jest znany, należy przejść do odpowiedniej pielęgnacji.

Utrata włosów w nadmiarze nie jest zjawiskiem normalnym, dlatego też należy podjąć działania przeciwdziałające temu problemowi. Oto kilka wskazówek, do których należy się stosować:

 1. Odpowiednie odżywianie, a więc dieta bogata w właściwą ilość witamin, minerałów i składników odżywczych.
 2. Suplementacja uzupełniająca dietę, a więc wszelkiego rodzaju tabletki, które w swoim składzie zawierają krzemionkę, biotynę, kwas foliowy, żelazo, cynk i miedź.
 3. Ograniczenie stosowania odżywek i zabiegów fryzjerskich. Chodzi tutaj o unikanie lakierów, pianek, preparatów nabłyszczających włosy oraz o zminimalizowanie zabiegów jak ondulacja, prostowanie, farbowanie włosów.
 4. Unikanie silnego stresu. Mogłoby się wydawać, że ilość stresu nie ma wpływu na jakość naszych włosów. Jednak, współczesne badania dowiodły, że przedłużający się stres jest źródłem wypadania włosów. Wiąże się to z zaburzeniem pracy nadnerczy. W konsekwencji dochodzi do uwolnienia się androgenów.

 

Właściwa pielęgnacja włosów

 

Właściwa pielęgnacja włosów jest bardzo ważna, nie tylko, gdy cierpimy na przewlekłe wypadanie włosów, ale również podczas codziennego dbania o siebie. Aby włosom nie stała się żadna krzywda należy do minimum ograniczyć takie zabiegi jak trwała ondulacja, nawijanie na wałki, kręcenie, prostowanie czy tapirowanie włosów. Po każdym umyciu włosów trzeba pamiętać o dokładnym spłukaniu piany , ponieważ każdorazowe pozostawienie i wcieranie piany może skutkować pojawieniem się łupieżu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie włosów do samodzielnego wyschnięcia. Korzystanie z ciepła emitowanego przez suszarkę niszczy strukturę włosa. Istotne jest również  w jaki sposób czesze się włosy. Do codziennego rozczesywania włosów powinno się używać grzebieni o rzadkich zębach lub szczotek dedykowanych do tego typu czynności. Kwestia stosowania kosmetyków nie jest jednoznaczna. Część specjalistów uważa, że odżywki i serum nie są przeznaczone do każdorazowego stosowania. Inni natomiast sądzą, iż używanie środków kosmetycznych na włosy polepsza ich stan. Żeby zminimalizować ryzyko wypadania włosów, warto zwrócić uwagę na sposób spinania włosów. Nie powinno się spinać i splatać włosów w zbyt ciasne warkocze, kucyki i koki. Ponadto, w pielęgnacji włosów ważna jest ochrona przed promieniowaniem UV, wiatrem czy mrozem.

 

Diagnostyka w przypadku nadmiernego wypadania włosów

 

Odnalezienie przyczyn wypadania włosów jest bardzo ważne, gdy chcemy poddać się profesjonalnemu leczeniu. Obecnie w diagnostyce wykorzystuje się wiele metod. Do najważniejszych zalicza się: wywiad z pacjentem, badanie fizykalne, trychoskopie oraz badania laboratoryjne krwi. Postawienie odpowiedniej diagnozy jest pierwszym krokiem do odniesienia sukcesu i pozbycia się problemu.

 

Domowe sztuczki na pielęgnacje włosów

 

Codzienna pielęgnacja włosów jest bardzo ważna podczas leczenia problemu wypadania włosów. Może się ona opierać na stosowaniu specjalnych aptecznych preparatów lub środków przepisanych przez dermatologa.  Dla ciekawych istnieje pięć najpopularniejszych domowych sposób dbania o włosy.

 • Kosmetyki dostępne w aptece: wszelkiego rodzaju odżywki zawierające w sobie aloes, witaminy A, E i C, minerały morskie, kolagen, keratynę, kofeinę, wyciągi z żeńszenia oraz olejki roślinne. Ważne jest, by preparaty nie zawierały silnie działających parabenów oraz były przeznaczone dla włosów delikatnych i łatwo łamiących się.
 • Domowe maski do włosów: maska z oleju rycynowego, jajek i cytryny – dla wzmocnienia włosów osłabionych i przyspieszenia wzrostu włosów wypadających, maseczka z oliwy z oliwek i miodu dla osób pragnących zwiększyć gęstość włosów, maseczka z jogurtu naturalnego, banana, jajka i cytryny – działająca wygładzająco oraz oczyszczająco, maseczka z awokado, kefiru i bananów przeznaczona dla włosów bardzo zniszczonych.
 • Płukanki domowe: ze skrzypu i pokrzywki – idealna na włosy wypadające, z octem jabłkowym – bardzo dobrze sprawdza się na włosy mocno przetłuszczające, płukanka z cytryny i siemienia lnianego – perfekcyjnie wygładza i zmiękcza włosy, płukanka z piwa – na zwiększenie objętości.
 • Olejek na włosy: migdałowy, rycynowy, kokosowy, lniany.

 

Profesjonalne metody na wypadanie włosów

 

Jeżeli domowe sposoby i odpowiednia suplementacja nie pomagają na wypadanie włosów, warto zastanowić się nad usługami medycyny estetycznej. W profesjonalnym gabinecie można skorzystać z zabiegów, które już po kilku dniach dają wymarzone efekty, więc wzrastające włoski. Do najbardziej popularnych procedur zalicza się:

 • Mezoterapia igłowa – technika, która polega na podawaniu substancji leczniczych i regenerujących bezpośrednio do skóry. Celem tego zabiegu jest pobudzenie mieszków włosowych do produkcji włosów, stymulacja porostu grubszych włosów oraz rewitalizacja skóry.
 • Mezoterapia osoczem bogatopyłkowym – technika, które polega na podawaniu osocza (otrzymanego z krwi pacjenta) do skóry głowy. Celem zabiegu jest dostarczenie porcji zagęszczonych czynników wzrostu pochodzących z płytek w okolice mieszków włosowych. W konsekwencji porost włosów.
 • Terapia światłem LED – metoda ta polega na emitowaniu zimnego światła przez diody zainstalowane w laserze. Światło to korzystnie wpływa na metabolizm komórkowy. Przede wszystkim terapia działa przeciwzapalnie na naskórek, pobudza do produkcji kolagen, redukuje stany zapalne, poprawia mikrokrążenie, rozszerza naczynia krwionośne oraz ułatwia wymianę substancji odżywczych. W efekcie włosy rosną kilkakrotnie szybciej, niż w przypadku innych zabiegów.