Przeszczep włosów metodą FUE

Przeszczep włosów FUE

Panie, ale i panowie zwykle marzą o pięknych i zdrowych włosach. O ile większość pań nawet w późnym wieku jest zwykle obdarzonych całkiem niezłymi włosami, to o panach tego powiedzieć nie można. W okolicach czterdziestki ponad 80% mężczyzn zaczyna mieć problem z nadmiernym wypadaniem włosów, czyli popularnym łysieniem.

Proces zwykle rozpoczyna się od czoła. Pojawiają się charakterystyczne zakola, a potem linia włosów cofa się coraz bardziej. To typowe objawy łysienia androgenowego, które jest efektem działania testosteronu. Jego wystąpienie oraz wiek, w którym rozpoczyna się ten proces, są w dużej mierze uwarunkowane dziedzicznie. Jednak zdobycze nauki sprawiają, że można z tym procesem walczyć.

 

Metody leczenia łysienia

 

Leczenie nadmiernego wypadania włosów należy rozpocząć od właściwej diagnostyki. Wprawdzie większość przypadków to łysienie androgenowe, ale są także inne rodzaje, np. łysienie plackowate, łysienie telogenowe, bliznowaciejące czy związane ze złym stanem zdrowia. Lekarz dermatolog zleci odpowiednie badania, które pomogą mu potwierdzić diagnozę. Jednym z nich jest trichogram, czyli badanie pod mikroskopem stanu cebulek włosowych. Dzięki niemu można potwierdzić, czy pacjent cierpi na łysienie androgenenowe.

Po postawieniu diagnozy można zastosować odpowiednie leczenie. Warto je połączyć z odpowiednią pielęgnacją włosów oraz skóry głowy. Ważne jest też odpowiednie odżywianie i dostarczenie niezbędnych mikroelementów, które wpływają na stan cebulek włosowych. Można sięgnąć po specjalne suplementy diety, poprawiające stan włosów. Oprócz tego konieczne jest zredukowanie poziomu stresu.

Lekarz może zalecić odpowiednie farmaceutyki lub przeszczep włosów. Wybór metody zależy przede wszystkim od stanu zaawansowania procesu łysienia, stanu zdrowia oraz preferencji pacjenta.

Leczenie farmakologiczne jest długie i dość kosztowne. Pacjent musi być cierpliwy i konsekwentny w działaniu, ponieważ pierwsze efekty są widoczne dopiero po kilku miesiącach. Nie we wszystkich przypadkach włosy odrastają, często kończy się jedynie na powstrzymaniu dalszego wypadania.

 

Przeszczepianie włosów –  jak to się robi i dlaczego warto?

 

Przeszczepianie włosów jest znane już od kilkudziesięciu lat, jednak dopiero od niedawna ta metoda zyskuje prawdziwą popularność. Dzięki niej nawet, wydawałoby się, nieodwracalna utrata włosów może zostać odwrócona.

Włosy do przeszczepów pobierane są z tyłu lub boku głowy, a w nowoczesnych metodach także z innych części ciała. Pobrane fragmenty skóry z mieszkami włosowymi są przeszczepiane na właściwe miejsca. W zależności od metody pobiera się całe pasy skóry lub pojedyncze mieszki włosowe (cebulki włosów). Obecnie najczęściej stosowany jest przeszczep metodą FUE lub metodą STRIP.

Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. W zależności od zastosowanej metody powrót do normalnego funkcjonowania następuje od kilku dni do kilku tygodni. Czas oczekiwania na nową fryzurę wynosi od pół roku do nawet 2 lat. W przypadku dużych ubytków niekiedy potrzebnych jest co najmniej kilka zabiegów.

Zaletą przeszczepów włosów jest trwały i spektakularny efekt, natomiast farmakoterapia musi być z reguły co jakiś czas powtarzana. Włosy po przeszczepie ciągle rosną, można je ścinać, modelować i farbować. Dlatego jeśli marzymy o powrocie do bujnych włosów, warto poważnie rozważyć opcję przeszczepu. Przeszczepy można stosować nie tylko przy łysieniu androgenowym, ale także w innych przypadkach, także u kobiet. Wadą jest, niestety, dość wysoka cena. Poza tym są przeciwwskazania medyczne do przeprowadzenia takiego zabiegu, takie jak: zaawansowana cukrzyca, niewyrównane nadciśnienie, stany zapalne skóry głowy czy poważne choroby serca.

 

Przeszczepianie włosów metodą FUE i metodą STRIP

 

Metody przeszczepów różnią się przede wszystkim sposobem pozyskiwania implantów. W metodzie STRIP (z ang.: pasek) pobierany jest z okolicy potylicznej głowy pasek owłosionej skóry. Następnie jest on dzielony tak, aby otrzymać implanty mające od jednego do kilku mieszków włosowych. Są one następnie wszczepiane na miejsca przeznaczenia.

Wadą tej metody jest przede wszystkim konieczność zeszycia miejsca po pobraniu paska skóry. Po takim zabiegu zostaje widoczna, linijna blizna. Dla wielu pacjentów jest to spory problem, który nie pozwala im nosić krótkiej fryzury.

 

Przeszczep włosów metodą FUE – na czym polega?

 

Przeszczep włosów metodą FUE jest odpowiedzią chirurgii plastycznej na problem blizny po pobraniu paska skóry w metodzie STRIP. Przeszczep FUE (ang. Follicular Unit Extraction) to obecnie najnowocześniejsza metoda, która nie pozostawia praktycznie blizn. Pozwala na to sposób, w jaki są pobierane implanty włosów.

W przeciwieństwie do metody STRIP, w metodzie FUE pobierane są zespoły kilku mieszków włosowych, a nawet pojedyncze włosy. Dzięki temu blizny są minimalne, praktycznie niewidoczne. Obszar, z którego pobiera się implanty, jest ogolony. Zaraz po zabiegu wydać niewielkie kropki, które szybko się goją i przestają być widoczne.

Wszczepianie ich na właściwe miejsce nie różni się niczym od metody STRIP.

 

Zalety metody FUE w stosunku do STRIP

 

Podstawową zaletą metody FUE w stosunku do metody STRIP jest brak blizn. Pobieranie miniaturowych implantów praktycznie nie pozostawia blizn i nie wymaga szycia. Wyeliminowany zostaje też ból, który zwykle towarzyszy gojeniu się rany pooperacyjnej, jaka zostaje po pobraniu paska skóry. Powrót do normalnego funkcjonowania następuje bardzo szybko, praktycznie już po kiku dniach pacjent może normalnie funkcjonować. W przypadku metody STRIP konieczne są szwy, a gojenie trwa kilka tygodni.

Przeszczep FUE pozwala pacjentowi nosić bardzo krótkie fryzury, co jest niemożliwe z blizną po metodzie STRIP. Doskonale nadaje się także do likwidacji łysiny na bliznach. Poza tym transplanty można pobierać z miejsc, które w metodzie STRIP zupełnie się do tego nie nadają.

Metoda FUE jest jednak zdecydowanie bardziej pracochłonna i zabiegi trwają dłużej. Wpływa to oczywiście na koszty, które są wyższe niż przy metodzie STRIP.

Metoda STRIP ma też inne zalety oprócz niższej ceny. Jedną z nich jest lepszy stan implantów, które są mniej narażone na uszkodzenia. W czasie jednego pobrania uzyskiwanych jest więcej mieszków włosowych do przeszczepienia. Zabieg trwa krócej i przeżywa więcej włosów.

Można jeszcze nowocześniej, czyli FUE ARTAS – porównanie metody FUE manualnej z metodą z wykorzystaniem robota

Pracochłonność metody FUE skłoniła naukowców do skonstruowania urządzenia, które miało ułatwić precyzyjny proces pobierania implantów do przeszczepu. Tak powstał robot ARTAS – nowoczesne narzędzie do pobierania implantów.

ARTAS to wyjątkowa maszyna, która wykorzystuje system wspomagania i naprowadzania komputerowego do przeszczepu włosów. Dzięki wykorzystaniu robota zwiększa się szybkość pobierania mieszków włosowych i, co bardzo ważne, ich jakość też jest lepsza.

Robot zbudowany jest z ramienia, mechanicznej igły, układu przetwarzania obrazu i interfejsu. Zastosowany system nakłuwania umożliwia wyjątkowo precyzyjne pobieranie implantów. Dzięki unikalnemu narzędziu minimalizowane są uszkodzenia tkanek podczas pobierania. Maszyna dodatkowo przygotowuje miejsca do wszczepienia, co przyspiesza i ułatwia pracę. Ponieważ robot się nie męczy, każde pobranie jest wykonywane z taką samą dokładnością, a na dodatek dużo szybciej niż robi to człowiek.

Porównując metodę FUE manulaną oraz przy wykorzystaniu robota należy rozpocząć od prędkości i wyjątkowej precyzji, jaką gwarantuje maszyna. W ciągu godziny ARTAS potrafi pobrać nawet 1000 implantów, które na dodatek są w dobrej kondycji. Ich pobieranie odbywa się według specjalnego algorytmu, który pozwala na zebranie najlepszych mieszków włosowych ze wskazanych miejsc. Jednocześnie algorytm nie pozwala na naruszenie naturalnego ich wyglądu.

Zastosowanie robota ARTAS pozwala na wizualizację przewidywanego efektu przeszczepu, a następnie precyzyjną jego realizację. Czas zabiegu jest zdecydowanie krótszy niż przy FUE manualnym. Okres rekonwalescencji skraca się do 2-3 dni, a już po 6 miesiącach pojawia się pierwszy oczekiwany rezultat zabiegu, czyli odrastające włosy. Mniej więcej po roku efekt jest już pełny.