Przeszczep włosów FUE z robotem ARTAS

przeszczep włosów artas

Łysienie – problem stary jak świat. Już starożytni mieli kompleksy na punkcie swoich włosów. Charakterystyczny wieniec laurowy na głowie Juliusza Cezara nie tylko był oznaką jego pozycji i zasług, ale też Juliusz nosił go, aby przysłonić łysinę, której się wstydził. Dziś mógłby skorzystać z różnych metod i pozbyć się swojego problemu.

 

Łysienie – dlaczego tracimy włosy?

 

Jak wiadomo, łysienie może mieć różne przyczyny. Najczęściej spotykane jest tzw. łysienie androgenowe. Ale oprócz tego istnieje jeszcze wiele typów łysienia i w zależności od tego, z jakim mamy do czynienia, stosowane jest różne leczenie tej przypadłości. O tym, na jaki typ łysienia cierpi pacjent i jakie leczenie da najlepsze efekty musi zdecydować lekarz. W niektórych przypadkach jest do wyboru kilka metod i wtedy lekarz razem z pacjentem starają się wybrać najwłaściwszą. Włosy wypadają zarówno panom, jak i paniom. Jednak łysienie kobiet zdecydowanie różni się od męskiego. U pań zwykle jest to raczej przerzedzenie włosów. Najczęstszą przyczyną bywają różnego rodzaju schorzenia, np. anemia czy problemy hormonalne, często spotykane u kobiet. Zwykle leczenie choroby podstawowej sprawia, że znikają kłopoty z włosami.

U panów łysienie jest o wiele bardziej widoczne i zwykle ma inne przyczyny. Najczęściej jest tzw. łysienie androgenowe, które zwykle jest uwarunkowane genetycznie. Polega w skrócie na nadwrażliwości na dihydrotestosteron, który jest przekształconym w organizmie męskim hormonem testosteronem. Rzadziej występują inne typy łysienia, np. łysienie telogenowe, łysienie plackowate czy łysienie bliznowaciejące.

Leczenie łysienia zależy przede wszystkim od typu. Przy najczęściej spotykanym łysieniu androgenowym lekarz zwykle proponuje leczenie farmakologiczne lub przeszczep. Wybór metody zależy m.in. od rozległości braku włosów, wieku pacjenta, a także możliwości finansowych. Pamiętać trzeba, że wszystkie metody wymagają sporo czasu, aby uzyskać zadowalający efekt. Ostatnio jednak coraz więcej osób decyduje się na przeszczep włosów, który daje wyjątkowo dobre rezultaty zarówno u pań, jak i u panów.

 

Przeszczep włosów – która metoda lepsza?

 

Wybierając przeszczep włosów należy wiedzieć, że na efekty trzeba trochę poczekać. Przed przeszczepem niezbędne są badania lekarskie i laboratoryjne. Należy też wykluczyć przeciwwskazania, takie jak łysienie plackowate, niektóre stany zapalne czy niewyrównaną cukrzycę. Sam przeszczep wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Zwykle po pół roku widać już nową fryzurę. Przeszczepione włosy można ścinać, farbować czy układać.

Obecnie stosowane są dwie metody przeszczepiania włosów – STRIP i FUE. Różnią się one sposobem pobierania implantów. Pierwsza z nich polega na pobieraniu paska włosów z okolicy owłosionej (zwykle potylicznej), a następnie po podzieleniu na implanty (od jednego do kilku mieszków włosowych) wszczepieniu na miejsca docelowe. W drugiej metodzie pobiera się od razu po kilka lub nawet po jednym mieszku włosowym. Ta metoda, w przeciwieństwie do STRIP, nie pozostawia praktycznie blizn.

 

Przeszczepowe nowości – robot ARTAS

 

Ponieważ procedura pobierania włosów do przeszczepu w metodzie FUE jest wyjątkowo pracochłonna i czasochłonna, wielu specjalistów zastanawiało się jak to sobie ułatwić. Rozwiązaniem okazał się robot ARTAS.

W 2008 r. firma Restoration Robotics Inc z San Jose w Kalifornii pokazała prototyp urządzenia pomagającego w przeszczepie włosów. Od tej pory wciąż pracuje nad jego udoskonaleniem, wprowadzając coraz lepsze oprogramowania i urządzenia. Robot ARTAS to obecnie najnowocześniejsze urządzenie wspomagające lekarza przy przeszczepie włosów. Jest dostępne w naszym gabinecie.

 

Procedura przeszczepu włosów metodą FUE przy pomocy ARTAS

 

Jak już wspomniano, ARTAS wspomaga pracę chirurga, ale nie zastępuje go. Co więc robi to urządzenie i jak wygląda procedura przeszczepu przy jego pomocy?

Praca rozpoczyna się od wizualizacji skóry głowy przez robot ARTAS. Jest ona analizowana w trzech wymiarach z bardzo dużą dokładnością. Określa się m.in. położenie, orientację i kierunek kąta dla każdego mieszka włosowego, a także ich rozmieszczenie i gęstość. Wszystko to odbywa się błyskawicznie, z prędkością około 60 razy na sekundę. Specjalny program komputerowy analizuje te wszystkie dane i tworzy symulowany model przeszczepu włosów w technologii 3D. To pozwala zobaczyć, jak pacjent będzie wyglądał po przeszczepie.

Po tej początkowej procedurze rozpoczyna się właściwy przeszczep. Najpierw przygotowywany jest obszar dawczy. Konieczne jest golenie i znieczulenie. Gdy znieczulenie już działa, pobierane są mieszki włosowe. Najpierw nacinana jest skóra, a następnie wyciąga się przyszły implant. Po pobraniu zaplanowanej liczby implantów znieczula się obszar odbiorczy i nacina skórę w miejscach zaplanowanej implantacji. Ostatnim etapem jest wszczepianie pobranych mieszków włosowych w przygotowane nacięcia.

Robot ARTAS pozwala na przyspieszenie i doprecyzowanie fazy drugiej i trzeciej, ale stosowany jest w każdej faz. Dzięki inteligentnym algorytmom zachowany jest właściwy kąt pobierania implantów, a także ustalana właściwa głębokość nacięcia oraz minimalizowane są możliwości ich uszkodzenia podczas pobierania, co zdarza się przy pobieraniu ręcznym. Pamiętać bowiem należy, że praca nad implantami odbywa się na poziomie mikronów. Każdy z opisanych etapów musi być przeprowadzony perfekcyjnie, aby końcowy rezultat był dobry, a w tym właśnie pomaga robot ARTAS.

 

Co właściwie robi ARTAS?

 

W pierwszym etapie pacjentowi ARTASA mocuje się specjalną plastikową ramę na głowie przy pomocy ostrych pręcików. Dzięki niej skóra jest nieco naciągnięta.

Etap drugi to popis możliwości robota. ARTAS pomaga chirurgowi poprzez analizę włosów i wybranie najlepszego materiału na implanty. Oczywiście w każdym momencie operator może sterować ręcznie i wprowadzać indywidualne parametry. Samo pobieranie przebiega dwutorowo: najpierw działa specjalna głowica – nacina delikatnie skórę wokół mieszków włosowych, następnie ostra sztanca przedostaje się głębiej na określoną głębokość, a tępa sztanca oddziela strukturę mieszka od otaczających ją tkanek skóry. W ten sposób pobierane są implanty.

Następny etap, czyli opracowanie obszaru implantacji, chirurg rozpoczyna od zdefiniowania linii włosów oraz obszaru, w którym będzie umieszczał implanty. Wspomaga go w tym ARTAS przy wykorzystaniu specjalnego oprogramowania. Niezbędnych nacięć skóry również dokonuje robot. W ostatnim etapie zabiegu operator ręcznie umieszcza pobrane implanty w wykonane wcześniej przez robota ARTAS nacięcia.

Jakie są zalety stosowania robota ARTAS? Przede wszystkim zdecydowanie zostaje skrócony czas przeszczepu. Wprawdzie robot nie zastępuje chirurga podczas przeszczepu, ale bardzo mu pomaga, wykonując monotonne czynności szybko i bezbłędnie. Maszyna, w przeciwieństwie do człowieka nie męczy się i jej koncentracja nie ulega osłabieniu. W ciągu godziny może pobrać ponad 1200 mieszków włosowych (do pokrycia 1 cm2 potrzebne jest ok. 13 włosów). Dzięki temu mieszki włosowe są w lepszej kondycji i lepiej się przyjmują. Stosowanie robota najlepiej sprawdza się przy włosach ciemnych i prostych. Powrót do pełnej sprawności następuje już po kilku dniach.

Pamiętać jednak należy, że robot jedynie pomaga przy transplantacji. Wciąż najważniejszy dla powodzenia zabiegu jest wykwalifikowany i doświadczony chirurg oraz pracujący z nim zespół.