Metody przeszczepu włosów

metody przeszczepu wlosow

Łysienie dotyczy bardzo wielu osób. Mimo powszechności tego problemu, jest on często przyczyną wstydu i ma ogromny wpływ na samoocenę, życie towarzyskie oraz samoakceptację. Poza sytuacjami, gdy łysienie jest wynikiem chorób, czy stresu, to całkowicie naturalny proces przebiegający u znacznej części mężczyzn. U niektórych z nich łysienie, czyli szybkie i nadmierne wypadanie włosów, w których miejsce nie pojawiają się kolejne, zaczyna się nawet w młodym wieku. Przyczyną mogą być geny, jak również hormony. Duże stężenie testosteronu w organizmie mężczyzny powoduje stopniowe i długotrwałe łysienie. Problem łysienia dotyczy jednak również kobiet. Przyczyny łysienia u kobiet to najczęściej zaburzenia hormonalne, stres, choroby oraz przyjmowanie silnych leków, których skutkiem ubocznym jest łysienie. Niektórzy próbują przykrywać łysinę perukami. Peruki dobrej jakości są drogie, a samo noszenie ich może być niewygodne, powodować swędzenie skóry głowy, czy nawet uczulenia. Nie jest to także rozwiązanie stałe, czy długoterminowe. Istnieją różne inne popularne metody stosowane na porost włosów. Są to odżywki, kremy, czy suplementy diety. Niestety zawodzą one zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet (mogą one jedynie wspomóc porost włosów u osób, które nie mają z tym problemów), jedynym skutecznym sposobem jest przeszczep włosów.

 

Na czym polega przeszczep włosów?

 

Przeszczepem włosów nazywa się operację polegającą na wszczepieniu mieszków włosowych. Najczęściej są to boki głowy, ale bywa również tak, iż mieszki włosowe pobierane są z innych części ciała, jak na przykład z klatki piersiowej.Taki zabieg chirurgiczny jest całkowicie bezpieczny i niezwykle skuteczny. Z roku na rok korzysta z niego coraz więcej mężczyzn, jak i kobiet. Istnieją różne metody przeszczepiania włosów. W zależności od wybranej metody przeszczepu włosów różne są ich efekty oraz ślady i blizny pozostające po zabiegu. Decyzja o przeszczepie włosów powinna być bardzo odpowiedzialna, dlatego też warto poznać szczegóły tego, na czym polegają konkretne metody przeszczepu włosów.

 

Metody przeszczepu włosów

Poniżej umieszczono krótkie opisy najczęściej spotykanych metod przeszczepiania włosów: FUE, FUT oraz BHT.

 

Przeszczep włosów FUT (Strip)

 

Przeszczep włosów metodą FUT to niegdyś najpopularniejszy sposób na transplantację włosów. Metoda ta była najskuteczniejsza i najwygodniejsza dla pacjentów klinik do momentu pojawienia się nowocześniejszych sposobów. Mimo, że jest już przestarzała, a czas gojenia trwa dość długo i po zabiegu pozostaje blizna, to wciąż jest ona stosowana i wybierana przez niektóre osoby. Przeszczep włosów metodą FUT polega na wycięciu z głowy bocznego, bądź tylnego paska skóry przez lekarza. Długość oraz grubość wycinanego fragmentu jest uzależniona głównie od potrzebnej do przeszczepu ilości wszczepów. Miejsce wycięcia skóry jest zszywane, może w nim powstać blizna. Kolejnym etapem tego zabiegu jest podzielenie wyciętego pasa, a następnie wszczepienie szczepów w miejsca trwale pozbawione włosów. 

 

Przeszczep włosów metodą FUE

 

Przeszczep włosów metodą FUE to najnowocześniejszy sposób na przeszczepianie włosów. Jest mało inwazyjny, nie powoduje trwałych blizn, a ponadto jest najbardziej komfortowy dla pacjenta. Nie wymaga on wycinania pasów skóry. Chirurg bardzo precyzyjnie pobiera z głowy tak zwane grafty, czyli wszczepy. Pobrane wszczepy umieszczane są w odpowiedniej odległości na skórze głowy pozbawionej włosów.  Metoda FUE to najdroższa metoda transplantacji włosów, a na jej cenę składa się  wiele czynników m.in. ilość przeszczepianych grafów.

 

Przeszczep włosów BHT

 

Przeszczep włosów metodą BHT  jest najczęściej stosowany u mężczyzn. Decydują się na niego osoby, które są całkowicie pozbawione włosów, a w związku z tym nie posiadają odpowiedniej ilości wszczepów, które mogą zostać pobrane ze skóry głowy. Przeszczep włosów BHT polega na pobraniu włosów do przeszczepu z rozmaitych części ciała, jak na przykład brody, klatki piersiowej, czy nawet pach. Decyzja o doborze miejsca pobrania uzależniona jest od jakości oraz ilości występowania włosów w danych rejonach. Do pobrania włosów stosuje się znieczulenie miejscowe, a pobierane włosy mają długość około 2 milimetrów. Po wykonaniu odpowiednich otworów, mających być miejscami wszczepiania włosów, chirurg umieszcza w nich pobrane wcześniej włosy.

 

Jaka metoda przeszczepu włosów jest najlepsza?

 

Transplantacja włosów jest zabiegiem, który pozwala przywrócić owłosienie skóry głowy. Ma ogromny wpływ na poprawę wyglądu, a w konsekwencji wpływa pozytywnie na samoocenę klientów. Z takiej usługi obecnie korzysta coraz więcej mężczyzn i kobiet. Kwestia doboru metody przeszczepu włosów powinna być przedyskutowana z lekarzem. Osoby, które nie posiadają na głowie wystarczającej ilości włosów mają wyłącznie jedną możliwość – jest to metoda BHT. Można ją jednak stosować w połączeniu z FUE. Klienci, którzy mają częściowe owłosienie głowy, ale chcą zaoszczędzić, wybierają transplantację włosów metodą FUT. Jest ona najtańsza na rynku, jednak nieco przestarzała, a ponadto po zabiegu pozostaje blizna, która może sprawiać ból, swędzieć, czy powodować dyskomfort estetyczny. Najczęściej stosowaną obecnie metodą jest przeszczep włosów metodą FUE. Najdroższą, ale też najnowocześniejszą opcję stanowią przeszczepy włosów metodą FUE ARTAS. ARTAS jest robot wspomagający pracę lekarzy. Potrafi pobrać ponad 1000 mieszków włosowych w ciągu godziny. Wykonuje również nacięcia pod wszczepy.  ARTAS znacznie skraca czas zabiegu transplantacji włosów, ponadto sprawia, że zabiegi są niezwykle precyzyjne.