Łysienie telogenowe – przyczyny, objawy i leczenie

łysienie telogenowe

Bujna fryzura dodaje urody, a łysienie może być powodem dużego stresu i spadku poczucia własnej wartości. Do najczęstszych przyczyn utraty włosów należy łysienie telogenowe, które występuje u kobiet i mężczyzn. Polega na zaburzeniu naturalnego cyklu wzrostu włosów, co może być spowodowane przez bardzo wiele czynników.

 

Czym jest łysienie telogenowe?

 

Włosy mają własny cykl życiowy, który składa się z trzech faz. Pierwsza to wzrost, który może trwać nawet do sześciu lat. Druga faza obejmuje okres przejściowy, około dwu tygodni, kiedy włos przygotowuje się do wypadnięcia. Ostatnia faza to okres spoczynku mieszka włosowego, pod jego koniec tworzy się nowy włos. Większość włosów powinna znajdować się w pierwszej fazie, jednak istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do zaburzenia prawidłowego cyklu. Do łysienia telogenowego dochodzi, kiedy duża część włosów przechodzi z fazy wzrostu do spoczynku. Nie dochodzi do zaniku mieszków włosowych ani ich degeneracji, jak ma to miejsce w innych formach łysienia.

 

Przyczyny łysienia telogenowego

 

W przypadku tej dolegliwości istnieją różne przyczyny wypadania włosów. Często powodem wzmożonej utraty włosów są silne, jednorazowe doświadczenia, które mogą być także związane ze znacznym stresem. Przykładem takiego wydarzenia jest poród lub poważny zabieg chirurgiczny. Kolejnym powodem zaburzeń w prawidłowym wzroście włosów jest niewłaściwa dieta, przede wszystkim niedobory ważnych mikroelementów, między innymi żelaza. Do wypadania włosów prowadzą także zaburzenia hormonalne, w tym nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Inną przyczyną jest przyjmowanie niektórych leków, np. beta-blokerów, leków przeciwzakrzepowych i przeciwpadaczkowych.

Przyczyny wypadania włosów to ogólne zaburzenie prawidłowego funkcjonowania organizmu. Może do tego dojść u osób, które cierpią z powodu różnych poważnych chorób. Dotyczy to już wspomnianych zaburzeń hormonalnych, a także chorób z autoagresji oraz zakaźnych. Kiedy organizm zostaje zaatakowany przez patogeny, reaguje przez produkowanie różnego rodzaju substancji, które mają zapewnić skuteczną obronę. Taka sytuacja nie pozostaje bez wpływu na cykl wzrostu włosów i może go zaburzać. Dochodzi do tego u pacjentów cierpiących na ostre choroby z wysoką gorączką, a także na przewlekłe dolegliwości, np. zakażenie wirusem HIV. Podobne efekty dają przewlekłe stany zapalne, np. reumatoidalne zapalenie stawów.

Aby znaleźć przyczyny łysienia telogenowego, lekarz powinien przeprowadzić dokładny wywiad i wypytać chorego o wszystkie sytuacje, które mogły spowodować poważne obciążenie organizmu. Trzeba pamiętać, że do wypadania włosów może dojść nawet w kilka miesięcy po wystąpieniu czynnika odpowiadającego za rozwój dolegliwości. Oprócz sytuacji obciążających organizm należy zwrócić uwagę na styl życia, dietę, inne problemy zdrowotne, przyjmowane leki.

 

Objawy łysienia telogenowego

 

Pierwszym objawem, który wskazuje na wystąpienie tej dolegliwości, jest wzmożone wypadanie włosów. Zazwyczaj po czesaniu można zauważyć większą niż zwykle ilość włosów na grzebieniu lub szczotce. Kolejne objawy łysienia telogenowego to stopniowe przerzedzanie się fryzury. W tej odmianie łysienia zmiany występują równomiernie na powierzchni głowy i nie dochodzi do całkowitej utraty włosów. Jeśli występuje całkowita utrata włosów w niektórych miejscach lub na całej głowie, prawdopodobnie mamy do czynienia z innym schorzeniem. Istotną cechą łysienia telogenowego jest fakt, że można zauważyć ubytki włosów także na innych częściach ciała, np. na brwiach lub pod pachami. Przy dokładnej obserwacji skóry głowy widać krótkie, odrastające włoski, ponieważ zachowane są mieszki włosowe.

Warto również wiedzieć, że istnieją choroby, które dają podobne objawy jak łysienie telogenowe. Jest to na przykład łysienie androgenowe. Ta dolegliwość występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jej przyczyną jest działanie androgenu o nazwie dihydrotestosteron, który możne doprowadzić nawet do całkowitej utraty włosów. Proces jest nieodwracalny. Istnieją leki, które przynoszą dobre efekty w przypadku tej choroby, jednak ich stosowanie może być związane z uciążliwymi skutkami ubocznymi. Objawy łysienia telogenowego mogą także przypominać łysienie plackowate. Różnica polega na tym, że w przypadku łysienia plackowatego następuje całkowita utrata włosów na małej powierzchni, np. na niewielkim wycinku skóry głowy.

 

U kogo występuje łysienie telogenowe?

 

Niektóre osoby są bardziej narażone na wystąpienie tego problemu. Często kłopoty z wypadaniem włosów pojawiają się u kobiet, które cierpią z powodu zaburzeń hormonalnych. Takie zaburzenia mogą być związane na przykład z przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych lub porodem. Kobiety również częściej niż mężczyźni dotknięte są przez przewlekłe łysienie telogenowe, które nie ma wyraźnych przyczyn. Na takie dolegliwości narażone są osoby, które doświadczają przewlekłego stresu i prowadzą niezdrowy tryb życia, np. nie dbają o odpowiednią dietę. Ryzyko utraty włosów zwiększa kontakt z substancjami toksycznymi, np. praca wymagająca ciągłego używania lakierów, farb i barwników.

Kobiety znacznie częściej zgłaszają się do lekarza z powodu utraty włosów niż mężczyźni, trzeba jednak pamiętać, że u pań takie objawy są przyczyną znacznie większego dyskomfortu. Nie da się ukryć, że przyczyną łysienia u kobiet często są na zaburzenia hormonalne, których przyczyną może być ciąża, problemy z tarczycą, drakońskie diety, przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.

Łysienie telogenowe może wystąpić u osoby w każdym wieku, w tym również u dzieci, u których stanowi najczęstszą przyczynę wypadania włosów. Najczęściej jednak dotyka osoby powyżej 40 roku życia. Jest to związane z większym ryzykiem różnych poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, np. spowodowanych zabiegami chirurgicznymi.

 

Diagnostyka

 

Po przeprowadzeniu wywiadu, który ma na celu znalezienie przyczyny wypadania włosów, lekarz możne zlecić przeprowadzenie dodatkowych badań. Obejmują one między innymi wykonanie tak zwanego trichogramu, pozwalającego na ocenę fazy wzrostu włosa. W tym celu pobiera się próbkę włosów ze skóry głowy. Konieczne może być również przeprowadzenie innych testów, np. sprawdzenie poziomu żelaza.

 

Leczenie łysienia telogenowego

 

Niestety nie ma jednej skutecznej metody leczenia łysienia telogenowego, która przynosi dobre efekty u każdego pacjenta. Stosowane metody muszą być dobrane w zależności od przyczyn wypadania włosów. Po wyeliminowaniu czynników, powodujących łysienie, włosy powinny zacząć odrastać w naturalny sposób. Na przykład, jeśli powodem problemu był silny stres psychiczny, można odwrócić jego skutki. Podobnie jest także w przypadku utraty włosów spowodowanych przez zaburzenia pracy tarczycy – po zastosowaniu leczenia tej dolegliwości widać również poprawę gęstości fryzury. Małą skuteczność wykazują preparaty pielęgnacyjne, kosmetyki i suplementy wzmacniające włosy. Również transplantacja włosów często nie przynosi zadowalających rezultatów.

Czy można zapobiegać wystąpieniu łysienia telogenowego? Przede wszystkim warto zatroszczyć się o prowadzenie prawidłowego trybu życia. Należy zwracać uwagę na właściwe komponowanie posiłków oraz unikać drastycznych diet, które mogą doprowadzić do poważnych niedoborów składników pokarmowych. Jeśli pojawią się sytuacje stresowe, należy zapewnić sobie odpowiedni odpoczynek i czas na regenerację psychiczną. W przypadku wystąpienia zaburzeń hormonalnych trzeba zastosować odpowiednie leczenie i unikać gwałtownych zmian dawek przyjmowanych leków. Zdrowy styl życia pomoże zmniejszyć ryzyko rozwoju różnych chorób, którym może towarzyszyć utrata włosów, wspomaga naturalną odporność organizmu i sprawia, że staje się on bardziej odporny na stres.

Jeśli pojawi się zwiększone wypadanie włosów, koniecznie należy zgłosić się do lekarza. Trzeba pamiętać, że łysienie może być jedynie jednym z objawów dużo bardziej poważnych problemów ze zdrowiem, np. zaburzeń pracy tarczycy, dlatego nie powinno się go lekceważyć.