Jak stres wpływa na wypadanie włosów?

łysienie psychogenne

Stan napięcia nerwowego ma niekorzystny wpływ na nasz organizm i może powodować wiele poważnych konsekwencji. Jedną z nich jest łysienie psychogenne. Rozpoznanie przyczyny wypadania włosów jest bardzo ważne, ponieważ pozwala na zastosowanie odpowiedniej profilaktyki przez zredukowanie stresu. Rzadką formą tego problemu jest trichotillomania, czyli nawyk polegający na wyrywaniu sobie włosów.

Łysienie to krępujący problem, który dotyka bardzo wiele osób, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Wypadanie włosów może być spowodowane przez szereg czynników. Jednym z najważniejszych jest działanie androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Nadmierna utrata włosów jest również wynikiem różnych chorób lub przyjmowania niektórych leków. Do możliwych przyczyn takiego problemu należą także aspekty psychologiczne, czyli przede wszystkim występowanie silnego stresu. Jeśli powodem utraty włosów jest stres, mamy do czynienia z tak zwanym łysieniem psychogennym. Warto pamiętać, że nasza psychika ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie organizmu, a silne napięcie może prowadzić do różnego rodzaju negatywnych skutków, w tym również do zaburzenia procesów odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój włosów.

 

Łysienie psychogenne – rozpoznanie

 

Ten typ łysienia może wyglądać w bardzo różny sposób. U niektórych osób następuje po prostu przerzedzenie fryzury, u innych pojawiają się obszary całkowicie pozbawione włosów. Utrata włosów następuje stopniowo lub nagle w związku z konkretnym wydarzeniem, które stało się źródłem poważnego stresu. Czasem zdarza się na przykład po porodzie, poważnym zabiegu chirurgicznym lub śmierci bliskiej osoby. Symptomy występują na głowie, ale mogą objąć także resztę ciała. Łysienie tego typu może być także samonapędzającym się procesem, ponieważ wypadanie włosów powoduje u wielu osób silny stres, który następnie prowadzi do nasilenia objawów. Do takiej sytuacji dochodzi zazwyczaj w przypadku kobiet.

 

Mechanizm łysienia psychogennego

 

Wypadanie włosów spowodowane przez czynniki psychogenne jest jednym z rzadziej występujących typów łysienia. Mechanizm prowadzący do utraty włosów w przypadku tej dolegliwości nie jest znany. Istnieje kilka teorii, które tłumaczą powiązanie utraty włosów i stresu. Jedna z nich zakłada, że napięcie nerwowe powoduje zaburzenia gospodarki hormonalnej, co z kolei wpływa niekorzystnie na cykl życia włosów, stając się przyczyną ich większego wypadania, a także osłabienia mieszków włosowych.

Sytuacje stresujące mogą także spowodować targanie lub ciągnięcie włosów. Niektóre osoby odruchowo reagują w ten sposób, kiedy wydarzy się coś denerwującego lub nieprzyjemnego. Takie zjawisko często występuje u dzieci, które mają problemy z radzeniem sobie z emocjami. Tego typu zachowania mogą także prowadzić do osłabienia włosów i ich nadmiernej utraty.

 

Różne postaci łysienia psychogennego

 

Łysienie psychogenne może następować na kilka różnych sposobów. Przeżywanie stresujących sytuacji czasem prowadzi do ogólnego osłabienia włosów, które następnie stają się bardziej podatne na wypadanie. Innym zjawiskiem jest przedwczesne przechodzenie włosa w fazę spoczynku. Czasem stres prowadzi także do rozwoju zapalenia mieszków włosowych. Osoby, u których wystąpiło wypadanie włosów spowodowane czynnikami psychogennymi, mogą prezentować różne typy łysienia. Jednym z nich jest tak zwane łysienie telogenowe, które polega na równomiernym wypadaniu włosów na całej powierzchni głowy, co jest przyczyną znacznego zmniejszenia objętości fryzury. Inną formą jest miejscowa utrata włosów, prowadząca do powstania zmian, które przypominają łysienie plackowate.

 

Sytuacje, które powodują nadmierne wypadanie włosów

 

Łatwo wymienić wiele różnych sytuacji, które mogą stać się przyczyną rozwoju łysienia psychogennego. Na rozwój tej dolegliwości narażone są na przykład osoby, które mają problemy w pracy lub nie mogą ułożyć sobie relacji z bliskimi. Jeśli takie okoliczności utrzymują się przez dłuższy czas, powodują różne negatywne konsekwencje dla organizmu. Jedną z nich może być właśnie utrata włosów.

Istnieje długa lista zdarzeń, które wywołują silny stres, np. wypadek samochodowy, poród, utrata pracy, rozwód. Kiedy dochodzi do takich wydarzeń, organizm reaguje przez produkowanie różnego rodzaju substancji, w tym hormonów, których zadaniem jest spowodowanie odpowiedniej reakcji na zagrożenie. Niestety wysoki poziom tego typu substancji utrzymujący się przez dłuższy czas w organizmie będzie prowadził do rozwoju problemów zdrowotnych. U części osób objawem jest właśnie łysienie. Osłabienie włosów jest spowodowane między innymi przez hormony wytwarzane przez nadnercza.

 

Trichotillomania

 

Jest to specyficzne zaburzenie, które często traktuje się jako jeden z rodzajów łysienia psychogennego. W przypadku tej dolegliwości nie następuje samoistna utrata włosów. Osoba dotknięta trichotillomanią sama je sobie wyrywa i nie jest w stanie powstrzymać się przed powtarzaniem tej czynności. Czasem wyrywanie włosów jest całkowicie nieświadome. Może następować w obrębie głowy, rzęs i brwi. Zaburzenie dotyka dorosłych i dzieci.

 

Leczenie łysienia psychogennego

 

Leczenie tego typu łysienia polega głównie na usunięciu jego przyczyny. Osobom, które tracą włosy z powodu silnego stresu, zaleca się przede wszystkim zmianę stylu życia na bardziej spokojny. Jeśli pacjent cierpi na depresję, wykorzystuje się leczenie farmakologiczne. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z psychoterapii, np. w celu wypracowania lepszych sposobów na radzenie sobie ze stresującymi sytuacjami. Często jest to najbardziej skuteczny sposób na powstrzymanie łysienia psychogennego. Wypadanie włosów można także zmniejszyć przez stosowanie różnych technik relaksacyjnych. Pomocne okazują się na przykład ćwiczenia, między innymi joga.

Niestety nie ma prostego rozwiązania, pozwalającego na zminimalizowanie negatywnego wpływu stresu na organizm. Każdy musi znaleźć sposoby, które najlepiej sprawdzają się w jego przypadku. Na pewno warto zastanowić się nad swoim stylem życia. Należy wygospodarować odpowiednią ilość czasu na relaks i odpoczynek. Wystarczy pół godziny dziennie, żeby znacznie zmniejszyć napięcie. Dobre rezultaty przynosi stosowanie różnych technik medytacyjnych, dla innych osób najlepsze efekty dają systematyczne spotkania z psychologiem. Stres to część naszego życia, której nie da się nigdy całkowicie uniknąć, ale możemy wypracować różne sposoby na zminimalizowanie jego negatywnych konsekwencji.

 

Odwracanie skutków łysienia psychogennego

 

Dzięki zmniejszeniu stresu uda się ograniczyć wypadanie włosów. Może jednak pojawić się konieczność usunięcia skutków łysienia psychogennego. W tym celu stosuje się między innymi różne metody zagęszczania. Dostępne są kosmetyki, które będą stymulowały prawidłowe odrastanie włosów i wzmacniały ich strukturę. Prostym i popularnym rozwiązaniem jest stosowanie doczepianych pasemek, powodujących, że fryzura ma większą objętość.

Kiedy pojawiają się problemy z nadmiernym wypadaniem włosów, należy udać się do lekarza i znaleźć przyczynę takiej dolegliwości. Na pewno nie wolno jej lekceważyć, ponieważ może być objawem wielu poważnych chorób. Jeśli okaże się, że przyczyną problemu jest silny stres, konieczne będzie wprowadzenie zmian w stylu życia, a także zastosowanie odpowiednich technik relaksacyjnych lub psychoterapii. Na szczęście w wielu przypadkach ograniczenie stresu przynosi bardzo dobre rezultaty i pozwala na zatrzymanie wypadania włosów, trzeba jednak pamiętać o systematycznym przestrzeganiu  wszystkich zaleceń.